Адель Станіславська

Адель Станіславська — біографія

Адель Станіславська. Справжнє ім'я – Олександра Федорів, народилася 12 січня 1976 року в селі Марківцях, Тисменицького району, Івано-Франківської області.

Батько родом із полтавщини, мати із франківщини, тож справедливо вважає, що має у рівних долях суміш полтавської і прикарпатської крові.

У 1991 закінчила навчатись у стінах Марковецької на той час неповної-середньої школи.

Середню  освіту  здобувала у селі Старі Кривотули, Тисменицького району, котру закінчила з срібною відзнакою у 1993 році.

Адель Станіславська: Отака моя Україна

Бідна і багата, нищена й гарна, нещасна та щаслива, заплакана і жартівлива, тиха і дзвінкоголоса, зневірена і молитовна… Отака моя Україна. Розпочатий список означень можна було б продовжувати і він здався би довгим, мало що нескінченним. Бо вона багатолика. Багатогранна. Розмаїта, як косиці на вишитих її рушниках, сорочках, хустках. Є там усякого кольору доволі, а найбільше, як у тій пісні: "…червоне, то любов, а чорне, то журба"… Отак і ходить ся дивна нерозлучна пара почерез українські долі, серця і душі, роблячи український рід особливим – гарним, добрим, співчутливим, нескореним, працьовитим, щедрим, сердечним, гідним, співочим, волелюбним, милосердним, духовним, Божим…

Поезія Аделі Станіславської

Прощальне соло теплого дощу

Осінній грім… Яка то благодать
ці теплі краплі у раптовій зливі…
Так дзвінко по калюжах лопотять,
а я їм усміхаюся щасливо

немов дитина, мов давно колись
у люлі серця щастя колихаю,
а погляд лине у захмарну вись,
звідкіль сльозини небо виливає.

Прощальне соло теплого дощу…
Сюїта серця у стрімких акордах…
За літом ностальгію полощу
у цих небесних благодатних водах,

що краплями-сльозами на щоці
і на калюжі в бульбашці грайливій,
тремтливою росою на руці,
в цій осені задумливо-мінливій…

Адель Станіславська. Бабине весілля

Баба Дарина була мовчазною.

Не любила багато балакати, слухати пустих бесід, та й, здається, усміхатися також, бо домашні вкрай зрідка бачили її розпогоджене обличчя. Була собі тихою, сумирною і трохи зажуреною незалежно від погоди, дня чи пори року.

Мала двоє дорослих одружених дітей, що жили зі своїми сім’ями хоч і неподалік, але окремо від матері, троє онуків та одну онучку, Оксанку.

Оксанку баба Дарина любила, здавалось, найдужче з усіх.

Чим та собі заслужила такого привілею – ніхто достеменно не відав, проте деякі здогадки усе ж навідували Дарчиних доньок. Оте горезвісне жіноче шосте чуття робило ті здогадки переконаннями, про які вони, бувало, нишком від матері помежи себе перемовлялися …

Адель Станіславська. Правда і кривда

Хто знає де в Бога правда, а де кривда… І як воно так виходить, що сплітаються вони тугим перевеслом у людських долях…

Баба Марія не знала людської долі. Але відала з якої неправди захмарювалося людське щастя. Могла сказати звідки біда взялася і де її подіти. Знала вилити віск аби він відпечатав у собі людські радості і печалі, а вона уміла б прочитати у зморщенім плястерку те, що ховає в собі людська енерго_пам’ять.

- Осей чоловік твій – не шлюбний тобі... Добре кажу? Я виджу… Доброго чоловіка маєш, і любить тебе дуже, і добре вам вкупі… Лиш людям від сего зле… Пороблено тобі, дитино. Але то нічого, бо ти добра… І Бог добрий – поможе…

Адель Станіславська. Файний

- Йой, Павлусю, не бий! Не бий, Павлусику, за що ня так б'єш?! Ади дитинку свою заб'єш, що в собі ношу!

- Мовчи, суко! Мовчи, бо зарубаю! Настане кінець і тобі, і твоєму паскудному виплодкови!

П"яні, налиті дикою ненавистю очі Павла, палили злобою розпростерте на підлозі тіло побитої Ганни. Всадивши ще кілька ударів брудними чоботами в обхоплений руками живіт жінки, Павло зневажливо сплюнув і розхитуючись з боку на бік на нетвердих ногах висунувся з хати, гримнувши дверима, аж задзеленчали віконні шиби.

- Порубаю!.. – Гарчав знавіснілий накоренок злоби у людській подобі.

Адель Станіславська. Дупа

- Ви розумієте, що не мали права рухатись без світла ближніх фар у темну пору доби підсвічуючи тільки протитуманками?

- Так, розумію. Ця поломка сталася в дорозі через жахливі ями і вибоїни. Я проїхав довгу дорогу, майже триста кілометрів, і коли це сталося, я не міг…

- Я запитую ще раз, шановний, ви розумієте...

І далі слово у слово по тексту, тоном верховного обвинувача на страшному суді.

- Так, але я пояснюю, що ця поломка сталася недавно. Я мав стати серед поля? У мене в машині пасажири, чужі жінки, матері, котрих чекають вдома діти.

- Я повторюю, ви розумієте?.. - тирада повторюється втретє.

Об'єднати вміст