Головний урок Світлани Поливоди

Презентація дитячої книги «Петины уроки»

23 березня ц.р. у гостинному затишному актовому залі Центральної міської бібліотеки Дніпропетровська відбулася презентація (восьмої за рахунком, але першої дитячої) книги «Петины уроки» дніпропетровської письменниці, члена ДОО ВТС КЛУ Світлани Поливоди. У кольоровий, великого формату книзі – не тільки вірші для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку, в ній багато вставок з кумедними питаннями та завданнями, цікавою інформацією, розмальовками, лабіринтами, скоромовками, авторськими ребусами та кросвордами.

До теперішнього часу шанувальники літератури знали Світлану Поливоду як серйозного автора семи книг поезії та прози, співавтора численних збірок і альманахів, публікацій у пресі. Поетична майстерність Світлани Поливоди дозволила їй піднятися на вищий рівень – писати спеціально для дітей, стати автором дитячої літератури.

Немає питання, на яке юна людина не знайшла би відповіді в книгах дитячих письменників. Найголовніше з цих питань: «З кого брати приклад?» І кому, як не багатодітній мамі Світлані Поливоді, зуміти відчути душу дитини, відгадати її мрії, надихнути, допомогти, підтримати, утішити, нарешті? Все це можна відшукати на сторінках веселої, цікавої і, водночас, серйозної і повчальної книги «Петины уроки», читати яку необхідно разом із дитям, будь то бабусі, дідусеві, татові або мамі. Адже у віршованих рядках вони знайдуть те необхідне, що допомагає зберегти головне, що «цементує» сім'ю – любов і пошану. Так-так! Саме пошану до маленької і, на погляд батьків, такої начебто безпорадної особистості. Про це – перший вірш книги – «Урок трудового воспитания».

Маленький чоловічок дуже допитливий, нагадує Світлана Данилівна. Він прагне дізнатися про все й відразу. Вивчаючи світ, спирається на досвід своїх батьків («Урок любознательности»). Поетеса, з властивим їй м'яким гумором, розповідає про складний етап у житті маленького Петруся (вірш «Урок взросления», де читач може поглянути на світ очима дитяти).

Діти в деяких речах технічного прогресу розбираються набагато краще за нас, дорослих. Про це йде мова в «Уроке информатики».

Винайдена староіндійським мудрецем інтелектуальна гра – шахи, нині нібито відступає, відтиснена усюдисущим комп’ютером. Але в сім'ї головного героя книги – хлопчика Петра – ця гра користується великою популярністю (як і в сім’ї автора, де донька Анастасія – кандидат у майстри спорту з шахів). Недаремно Петрусь пишається своєю першою перемогою над мамою («Урок шахматной стратегии»), а ми з вами із задоволенням читаємо «Шахматный марш». У чудовій дружній сім’ї Петрусь стає різносторонньо розвиненою людиною. І ось вже дідусь залучає його до самостійного самостійного використання компаса («Урок ориентирования»).

Ваша дитина боїться зубного лікаря? Прочитайте їй веселий «Урок находчивости». Не знає, чим себе зайняти? Нудьгує? Недостатньо, на ваш погляд, вихована? Запропонуйте її увазі «Урок актёрского мастерства», «Урок танцев», «Урок эстетического воспитания», «Урок рисования», «Урок музыки». Ви схвильовані? Виявляється, ваш малюк вирішило довести свою самостійність і почало курити? Чудовий рецепт проти цієї згубної звички – «Урок ОБЖД».

«Петины уроки» – справжнє свято для читача. Адже ці уроки сонячним променем пронизує життєрадісний сміх. Відомий дитячий письменник А.Алєксін казав, що гумор і цікавість – це найкоротша відстань між серйозною проблемою та свідомістю читача. Вони служать гуманним ідеям, і в цьому сила літератури для дітей молодшого і підліткового віку. Прикладом тому – «Петины уроки» Світлани Поливоди. Хлопчик Петрусь дорослішає на очах читача – трьохрічне маля стає жвавим симпатичним підлітком, що опановує фізику та астрономію, хімію та екологію. А разом з ним дорослішає маленький читач. І відбувається таїнство перетворення. Головним уроком, на думку автора, є розуміння того, що діти, досягаючи витоків у важких пошуках сенсу, одного дня усвідомлюють: немає марних уроків («Главный урок»).

Презентація книги «Петины уроки» була особлива. Авторка, як і завжди, приготувала цікавий сценарій зустрічі. Початок кожного віршованого уроку вона супроводжувала дзвоном невеличкого дзвіночка, який символізував шкільний. Пані Світлана залучила до костюмованого інсценування віршів школярів дніпропетровської КЗО «Середня загальноосвітня школа № 2» Давида та Вероніку Кубрак, які чудово впоралися із завданням.

Під час виступів маленьких артистів не замовкали оплески, іскрилися посмішки на лицях глядачів, дзвенів їх сміх. А у перервах між віршованими уроками лунали пісні для дітей. Відомі композитори, члени Асоціації композиторів НВМС Валентина Фалькова і Олена Попцова-Ломакіна, член Асоціації композиторів ДОО НВМС Олена Швець-Васіна виконали власні твори на вірші Світлани Поливоди. Крім цього, ансамбль територіального центру ветеранів Бабушкінського району міста з таким захопленням виконував пісню О. Швець-Васіної на вірш С. Поливоди «Шаховий марш», що ветеранам підспівували і дорослі, і малі. А в кінці заходу діти, присутні в залі, взяли участь у безпрограшній лотереї, яку допомагав проводити трирічний онук Світлани – Олексій.

Наприкінці зустрічі авторка подякувала керівництво бібліотеки (у тому числі присутніх в залі працівників відділу мистецтв – завідуючу відділом Наталію Звягіну та провідного бібліотекаря Тетяну Артеменко, які опікувалися цим заходом), усіх слухачів, які дарували їй, та її друзям – маленьким артистам, композиторам та хористам – увагу та аплодисменти. Пані Світлана побажала всім присутнім миру та чистого неба над Україною.

Зустріч завершилася, але ще довго біля столу юрмилися слухачі, які бажали узяти автограф у поетеси.

Презентаційне свято запросило до подорожі сторінками цієї дивної книги, де дитина зможе отримати нові знання, які допоможуть йому в подальшому житті. І тоді, коли скаже «До побачення» вихователям дитячого садка, і коли задзвенить для нього «перший дзвоник», і навіть тоді, коли необхідно буде привернути увагу дівчинки/хлопчика, які подобаються... А батьки, перенесені у світлі світи Світлани Поливоди, що перейнялися її філософією доброти, терпіння і терпимості, обов’язково будуть винагородженні успіхами своєї дитини.

Еліна Заржицька,

керівник секції літератури для дітей і юнацтва «Джерело» при НСПУ,
лауреат Міжнародного конкурсу «Коронація слова»