Із Донецька для всієї України: Ізоляція організовує перший український літературний фестиваль

23-25 квітня 2014, Донецьк. ІЗОЛЯЦІЯ, платформа культурних ініціатив.

Куратор фестивалю — один із найперспективніших авторів сучасної України, Любко Дереш.

Тема фестивалю: «МОВА ТА НАСИЛЬСТВО».

У час, коли перед суспільством постають складні і гострі виклики, інтелектуали, письменники не залишаються осторонь. Вони не ізольовані від своєї аудиторії рамками власної творчості чи обкладинками своїх книжок. Вони збираються на першому УКРАЇНСЬКОМУ ЛІТЕРАТУРНОМУ ФЕСТИВАЛІ в ІЗОЛЯЦІЇ, щоб поділитися з читачами не тільки своїми текстами, але і своїми поглядами та міркуваннями про сучасну літературу, політику, суспільне життя – своєю творчою, громадянською і людською позицією. Письменники стають справжніми лідерами думок.

ІЗОЛЯЦІЯ  — ім’я, успадковане від назви колишнього заводу, що став рідним домом для цього приголомшливого культурного центру в місті Донецьк. ІЗОЛЯЦІЯ є платформою культурних ініціатив. Вона розвиває новий естетичний, культурний і соціальний простір і пропонує людям стратегії виживання у критичних для суспільства і культури ситуаціях. Мультидисциплінарний культурний центр, відкритий для усіх форм творчого вираження. Це місце зустрічі і співтворчості для тих, хто прагне культурних і соціальних змін. 

Ось чому в ці буремні для України часи ми вирішили звернутися до всієї країни зі сміливою пропозицією, якою є Український Літературний Фестиваль, і поговорити про мову та насильство.

Чи може символічна дія спричинити справжнє насильство? Чи переходить агресія із друкованих сторінок на вулиці? Чи може слово призвести до тілесного болю? Що може зашкодити більше, слова або кулаки? Як сильні люди експлуатують безсилих? Чи не шкодимо ми дітям, коли змушуємо їх поводитися добре? Як таке неназване насильство відбивається на соціальних організаціях – відносинах вчителів і студентів, міліції і громадян, чоловіків і жінок… Більш того, насильство і саме по собі може бути специфічною мовою, адже саме насильство підтримує суспільний порядок. 

На Першому УКРАЇНСЬКОМУ ЛІТЕРАТУРНОМУ ФЕСТИВАЛІ найвидатніші українські автори дослідять символічне насильство та визначать, як мова пов’язана із насильством, тому що ми — це те, що ми відчуваємо, і дуже важливим є відобразити те, як насильство формує наше сучасне суспільство. Дереш, Бєсєдін, Веллер, Карпа, Шкляр… Усі вони мають справу з такою темою в своїх романах та нарисах. Хто краще від них може сказати про те, яким шкідливим може бути символічне насильство?

Крім того, вони зроблять це у відкритих дискусіях без будь-яких обмежень, без дистанції між письменником і читачами і навіть без участі модератора - автори і читачі у прямому спілкування знайдуть шлях один до одного крізь ідеї та, що більш важливо, крізь слова, що надають цим ідеям форму.

Серед учасників фестивалю письменники Юрій Винничук, Василь Шкляр, Марк Лівін, Володимир Єшкілєв, Ірена Карпа, Христя Венгринюк, Максим Кідрук, Любко Дереш, журналісти Юрій Макаров, Мустафа Найем, Платон Беседін, Микола Вересень, учені Ігор Козловський, Сергій Дацюк, Дмитро Стус.

Особливості фестивалю:

  • понад п'ятдесят письменників, мистецтвознавців, філософів та діячів культури із п'яти країн;
  • прямі, інтерактивні зустрічі для того, щоб розпочати дебати, розширити спектр діалогів та звернути особливу увагу на важливість літератури в наш час;
  • зустрічі «за круглим столом» і дебати на свіжому повітрі;
  • найкращі твори українського незалежного кінематографу, які відповідають темі нашого фестивалю;
  • поетичні читання, музична програма, театральні перформенси.

Усі події будуть проводитися на тлі унікального постіндустріального пейзажу ІЗОЛЯЦІЇ, що є частиною історії Донецька та забезпечує ідеальне естетичне обрамлення і невимушену атмосферу для реального обміну думками між авторитетними письменниками, інтелектуалами та звичайними людьми, які  вчаться, насолоджуються і мріють разом із їхніми книгами.

Докладнішу інформацію щодо фестивалю можна знайти на офіційній сторінці ІЗОЛЯЦІЇ: www.izolyatsia.org/ua/litfest/ .