В сім’ї вольній, новій

Міжнародне Шевченківське свято завітає на Придесення!

Відомий громадський діяч та видавець, перший заступник голови Національної спілки письменників України Володимир Шовкошитний недавно побував на Чернігівщині. Як розповів Володимир Федорович, мета його візиту – підготовка до міжнародного Шевченківського свята «В сім’ї вольній, новій», яке цього року завітає на Придесення. Це – безперечно, велика подія для Чернігівщини!

Взагалі, свято відбудеться з 19-го по 22 травня за участю багатьох видатних письменників, Шевченківських лауреатів, знаних літераторів з усіх областей України, а також відомих зарубіжних гостей, зокрема очікується приїзд письменників із прибалтійських країн, Білорусі та Швеції.

До нашого Сіверянського краю міжнародне літературно-мистецьке свято завітає 20-го та 21 травня. Його учасники виступатимуть у Чернігові, Ніжині, Седневі і Качанівці. А потім свято продовжиться в Каневі та Києві.

На Придесенні міжнародне свято «В сім’ї вольній, новій» відбувалося багато років тому. Тоді до Чернігова приїжджали, зокрема, письменники Ліна Костенко, Юрій Мушкетик, Володимир Дрозд, Євген Гуцало, гості з США – Богдан Бойчук, Богдан Рубчак, директор легендарного видавництва «Смолоскип» Осип Зінкевич… Виступали на святі і поети з Чернігова – Станіслав Реп’ях, Дмитро Іванов, Микола Холодний, Сергій Дзюба...

Тепер, готуючись до такої визначної події, Володимир Шовкошитний у Ніжині поспілкувався з місцевою владою та керівництвом гоголівського університету. Домовилися, що учасники міжнародного свята виступатимуть на всіх факультетах Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, а також – в усіх навчальних закладах міста, зустрічаючись зі студентською та шкільної молоддю.

Користуючись нагодою, на запрошення депутата облради, науковця, письменника, декана філологічного факультету НДУ імені Миколи Гоголя Олександра Забарного, Володимир Шовкошитний провів творчу зустріч з майбутніми філологами. Він презентував свої книжки, а також представив твори популярних авторів, які побачили світ у видавництві «Український пріоритет» (Володимир Шовкошитний – його директор). Серед книжок пана Володимира увагу ніжинських студентів привернули його прозові видання: «Білий кречет»,  роман «Боривітри» (саме за цю книжку письменника щойно відзначено престижною Міжнародною літературною премією імені Миколи Гоголя «Тріумф»), «Герої народжуються на могилах героїв», «Мерехтіння зникань».

Неабиякий інтерес у викладачів і студентів університету викликали й ошатно видані твори, присвячені Майдану та українській історії, зокрема проза Василя Базіва «Армагеддон на Майдані», дві неординарні книжки в одній – «Обличчя Майдану» (графічні портрети героїв Революції Гідності –  художниця Марина Соченко) і «Клич Майдану» (поема письменниці Антонії Цвіт). Публіцистична книга Михайла Лукінюка «Руйнуймо міфи» розвінчує недолугі вигадки радянських істориків про Київську Русь, як «колиску трьох братніх народів», Запорізьку Січ, видатних українців та визвольну боротьбу нашого народу за свою Незалежність від шовіністичної російської імперії.

У книзі Володимира Караташа «На барикадах Кенгіра» розповідається про найбільше повстання в’язнів за всю історію сталінського ГУЛАГу. Ще одне дійсно цікаве видання – поема-кліп Станіслава Бондаренка «Майдани і магнати». Як завжди, в центрі уваги – й глибоко психологічні, патріотичні  романи Степана Процюка «Трикутник» і «Десятий рядок», книга малої прози Петра Сороки «Шедевр», проза і поезія Надії Степули, а також поетичні твори Сергія Злючого, Олександра Косенка, Олександра Гунька…

Цього дня перший заступник голови Національної спілки письменників України Володимир Шовкошитний побував і в Чернігові, де вручив обласній та чернігівській міській владі пропозиції НСПУ щодо проведення свята «В сім’ї вольній, новій» на Придесенні. В обласному центрі міжнародне свято відбудеться в більшості вищих та середніх навчальних закладів.

Також Володимир Шовкошитний зустрівся в Чернігові з очільницею обласної організації Національної спілки письменників України, прозаїком Оленою Конечною та письменником, президентом Міжнародної літературно-мистецької Академії України Сергієм Дзюбою. Директор «Українського пріоритету» має намір видати цього року нову книжку відомого шведського письменника Ак Вельсапара «Помста роду Лисиці», яку зараз перекладає українською мовою Сергій Дзюба. Торік у його перекладі в чернівецькому видавництві «Букрек» вийшла книжка Ак Вельсапара «Смарагдовий берег». Письменник зі Швеції приїжджав на її презентацію в Україну, був щасливий отримати міжнародну гоголівську нагороду й запропонував для перекладу українською свій новий, тільки-но написаний і ще ніде не друкований твір.

Жодних сумнівів, що міжнародне Шевченківське свято пройде у нас на високому мистецькому рівні.

Сергій КВІТНИЦЬКИЙ