Нагородження премією імені Бориса Возницького 2015

1

15 квітня о 16:00 відбудеться друге вручення Премії імені Бориса Возницького «За вагомий особистий внесок у розвиток музейної справи України».

Премію засновано НКММК «Мистецький Арсенал» спільно з Львівською Національною галереєю мистецтв ім. Б. Возницького та Благодійним фондом «Мистецький Арсенал» у квітні 2013 року.

Премія імені Бориса Возницького «За вагомий особистий внесок у розвиток музейної справи» є українською недержавною премією, якою відзначають осіб або колективи, що зробили вагомий внесок у розвиток музейної справи в Україні. Це є унікальна за своєю концепцією нагорода, покликана підкреслити соціальну значущість музейної діяльності, сприяти консолідації професійної спільноти та надати підтримку активним й талановитим музейним працівникам. Премія має на меті відзначити виняткові досягнення професіоналів музейної галузі, котрі стали основою етапних якісних змін у роботі окремих музеїв та у музейній справі України загалом. Вручення Премії відбувається раз на два роки.

Започаткування Премії імені Бориса Возницького «За вагомий особистий внесок у розвиток музейної справи України» було відзначено головною нагородою VIIІ Всеукраїнської акції «Музейна подія  року – 2013». Призовий фонд у розмірі 20 тисяч гривень сформує фонд Премії 2015 року.

Переможця Премії визначає Експертна рада, склад якої що два роки змінюється на третину. До неї разом з визнаними музейними фахівцями входять авторитетні  представники  громадськості. Цього року це:

  • Ольга Балашова, мистецтвознавець, куратор, викладач НАОМ
  • Людмила Губіанурі, директор Літературно-меморіального музею Михайла Булгакова, член Музейної ради при Міністерстві культури України
  • Адріана Вялець, директор Музею українського народного декоративно мистецтва, заслужений працівник культури України
  • Павло Гудимов, засновник та куратор арт-центру «Я Галерея»
  • Сергій Лаєвський,  директор Чернігівського історичного музею ім. В.В.Тарновського, президент Українського національного комітету Міжнародної Ради Музеїв
  • Владислав Піоро, голова правління ГО «Український центр розвитку музейної справи»
  • Ігор Тимець, директор Історико-краєзнавчого музею у м. Винники
  • Георгій Шаповалов, директор Запорізького обласного краєзнавчого музею, доктор історичних наук
  • Роман  Яців, мистецтвознавець, професор Львівської національної академії мистецтв, проректор з наукової роботи ЛНАМ

Цього року, в умовах соціальної кризи і воєнного конфлікту в Україні перед кожним громадянином мало не щодня постають нові виклики. Музейна справа тут не є винятком і у мирний час, а тепер ще більше хочеться зосередити увагу на прикладах самовідданості і жертовності музейних працівників.

Наталія Заболотна, генеральний директор НКММК «Мистецький Арсенал»:

«Ще два роки тому, коли була вручена перша премія імені Бориса Возницького, культурна спільнота країни навіть не могла припустити, що країна зазнає таких страшних культурних втрат. Сьогодні нашим завданням є наполеглива робота над поверненням та збереженням культурних цінностей окупованого Криму та охопленого війною Донбасу. Перш за все це можливо завдяки максимальному приверненню уваги до проблем української музейної сфери широкої громадськості України та світу. В цьому контексті премія 2015 року отримує нове звучання – вона відзначає людей, які покликані зберігати культурну спадщину у час війни та руйнування. Цим ми продовжуємо вшановувати пам’ять Бориса Возницького, але також сподіваємося, що взірець його діяльності надихатиме музейну спільноту до самовідданої роботи заради збереження та відкриття нашої культури для майбутніх поколінь, а також додасть сил зберегти найцінніше навіть перед лицем реальних загроз»

Вікторія Величко, секретар Премії, музеєзнавець НКММК «Мистецький Арсенал»:

«Цього року Комітет Премії отримав 16 заявок від претендентів на Премію ім. Бориса Возницького. Для порівняння – у 2013 році їх було десять, що свідчить про зростання інтересу до нагороди, більшу сміливість та активність не тільки вузької музейної, але і широкої культурної спільноти. Також ми можемо спостерігати за широкою географією міст, звідки надійшли заявки – це Львів, Луцьк, Хмельницький, Київ, Дніпропетровськ. Десять заявок є індивідуальними, решта – від колективів музеїв та активних груп, що реалізовували культурні проекти.  Процедура розгляду і відбору заявок Експертною радою проходила в два етапи: на першому етапі визначались троє фіналістів, на другому обирався остаточний переможець».

Владислав Піоро, головуючий Експертної ради Премії, голова правління ГО «Український центр розвитку музейної справи»

Вибір був надзвичайно важкий. Ситуація ускладнювалася тим, що в цьому році в одному змаганні зійшлися як особистості, подвижницька праця яких визначає розвиток галузі, так і цілі колективи, на плечах яких відповідальність за роботу інституцій або реалізацію окремих проектів. За кожним прізвищем – роки наполегливої праці та вагомі звершення. В результаті бурхливого кількагодинного обговорення було визначено троє фіналістів, з яких і буде обраний лауреат премії Бориса Возницького у 2015 році. Це Олександр Пажимський, краєзнавець, історик, етнограф, митець, ініціатор та співавтор створення цілої низки музеїв, зокрема, Музею-садиби «Самчики», що сьогодні є багатьом відомим Державним історико-культурним заповідником. Це надзвичайно професійний фахівець Тетяна Сабодаш, головний хранитель музею-заповідника «Олеський замок». А також колектив підводних археологів та реставраторів Національного заповідника «Хортиця», результати відданої роботи яких відомі далеко за межами України. Кому би з них не присудили Премію, вони всі вже є переможцями, завдяки свої роботі та заслуженій шані колег зі всієї України».

Для інформації:

Премія імені Бориса Возницького «За вагомий особистий внесок у розвиток музейної справи» вшановує пам’ять видатної особистості подвижника музейної справи Бориса Григоровича Возницького (1926-2012), Героя України, мистецтвознавця, директора Львівської національної галереї мистецтв, академіка Української академії мистецтв, лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка, заслуженого працівника культури України та Польщі, президента Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ICOM), доктора honoris causa, голови Музейної ради при НКММК "Мистецький Арсенал", засновника Благодійного фонду "Мистецький Арсенал".

Борис Возницький – знакова постать для українського музейництва, чия подвижницька професійна діяльність забезпечила його незаперечний авторитет серед українських та іноземних колег. За ініціативи Бориса Возницького засновано нові художньо-меморіальні музеї: Музей першодрукаря Івана Федорова, Музей-садиба Шашкевича, Музей «Русалки Дністрової», Музей найдавніших пам'яток Львова, Музей Пінзеля; відновлено замки Галичини: Олеський, Золочівський, Підгорецький та Свірзький. Борисом Возницьким віднайдено і врятовано десятки тисяч творів мистецтва, зроблено численні наукові відкриття, серед яких – творчість Іоганна Георга Пінзеля.

26 вересня 2013 першим лауреатом Премії імені Бориса Возницького «За вагомий особистий внесок у розвиток музейної справи України» став провідний науковий співробітник Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному, засновник і багаторічний директор цього закладу Олесь Пошивайло.

МИСТЕЦЬКИЙ АРСЕНАЛ