Володимир Сапон – людина-енциклопедія!

Володимир СапонПридесення славиться своїми талантами! У Чернігівській центральній міській бібліотеці імені Михайла Коцюбинського та у всіх бібліотеках-філіях Чернігівської міської централізованої бібліотечної системи великим попитом у наших читачів користуються книжки відомого українського письменника, журналіста, краєзнавця, перекладача Володимира Сапона. Вражають і його неповторне обдарування тонкого, чарівного лірика, і знання історії, й велика краєзнавча робота. Причому письменник не лише має енциклопедичні знання (воістину це – людина-енциклопедія), але й уміє напрочуд цікаво розповісти про минуле рідної Чернігівщини, маловідомі історичні факти з життя наших славетних земляків. Тому його краєзнавчі дослідження привертають увагу не лише фахівців-науковців, а й широкого загалу наших читачів: літераторів, журналістів, педагогів, працівників культури, студентів, школярів, просвітян, всіх, хто щиро цікавиться історією України та рідного краю.

У нашій бібліотеці є всі книжки Володимира Сапона. Особисто мені припали до душі його теплі, дивовижні спогади «Дещо із щоденника» – нотатки про першу мандрівку Романа Іваничука (нині – видатного прозаїка, Шевченківського лауреата, Героя України) до гетьманського Батурина; про новорічну листівку незабутнього Олеся Гончара, в якій ішлося про героїню однієї з його новел – сіамську принцесу, українку Катерину Десницьку; про автограф Бориса Олійника на збірці віршів «Коло»; роздуми про творчість талановитого поета Олександра Самійленка, котрий пішов із життя молодим, так і не побачивши своєї першої книжки… Причому у цих та інших своїх щоденникових записах Володимир Сапон зазирає не лише у часи минулі, а й цікаво розмірковує про сьогодення.

Одна з найпопулярніших – також його книга «Меди і полини історії». Це – глибокі, по-письменницькому майстерні есеї про минуле Сіверського краю. Тут і проникливі розповіді про «імпортних» наречених давньоруських князів; про «Троянського коня», якого «подарували» підступні завойовники Чернігову; про легендарного, загадкового, містичного «упиря» й водночас козацького полковника Дуніна-Борковського; незвичайного «дикого попа» з Козельця Кирила Тарловського; про чернігівських персонажів знаменитих полотен художників В. Васнецова «Богатирі» та І. Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султану».

Захоплюють щоденникові проза та есеї автора «Страсбурзький пиріг» (де читачі поринають у ностальгічні часи дитинства та юності письменника), ошатно видана цього року книжка Володимира Сапона «Моя Шевченкіана» – до 200-річчя з дня народження українського генія Тараса Шевченка. Автор перебуває в розквіті свого таланту, тож сподіваємося на його нові непересічні книжки, які, звісно ж, не залежуватимуться на бібліотечних поличках.

Світлана БРАГІНЕЦЬ,
зав. відділом чернігівської бібліотеки імені М. Коцюбинського

 Страсбурзький пиріг  Меди і полини історії Моя Шевченкіана 

Дещо із щоденника