Тарас Шевченко єднає народи

Національна Рада Жінок України підтримує ініціативу Міжнародної Ліги «Матері і сестри – Молоді України» та її мистецького підрозділу Українського Героїчного театру «Пам’ять» Галини Яблонської щодо реалізації Міжнародного проекту «Тарас Шевченко єднає народи».

Більше року увага світової громадськості прикута до подій в Україні, пов’язаних з російською агресією – віроломним захопленням Криму та вторгненням на українську землю на Сході України, що принесло нам розруху, нищення об’єктів промисловості, житлових будинків, коли гинуть не лише військові, але й цивільне населення, люди залишаються без даху над головою, без засобів до існування.

Спостерігає світ і за проявом високого патріотизму українського народу у боротьбі з агресором, незважаючи на підступність провокацій бандитських формувань. Збройні Сили України демонструють витримку та відважність своїх дій.

Складність і напруженість ситуації в зоні бойових дій посилюється небувалим рівнем спаду економіки всередині держави через всеохопну корупцію і нездатність судової системи подолати цю зловісну проблему. Особливо прикро, що відбувається це в країні з величезними природними ресурсами, з працьовитим народом, що має давні історичні традиції і культуру. Народом, який в Революції Гідності проявив згуртованість, витримку, найвищі духовні якості. Гаслом Майдану були слова Т.Г. Шевченка «Борітеся, поборете, вам Бог помагає», що натхненно прозвучали з вуст Сергія Нігояна – першого Героя Небесної сотні.

Проект демонструє  світові, що в Україні є сила здатна запропонувати модель виходу з кризової ситуації мирним шляхом. Цього потребує не лише напруга в нашій країні, в усьому світі наростає небезпека тероризму, протистояння між людьми на ґрунті расових, релігійних, територіальних конфліктів та загроза третьої світової війни! У викликах сьогодення місія української жінки – зупинити війну, кровопролиття, насильство, прагнути миру, злагоди та любові.

Успішне здійснення нашого проекту крім миротворчого об’єднуючого значення, приверне увагу до таких фундаментальних цінностей, як моральність, доброчесність, порядність, милосердя, яких так бракує сучасному світові. Інтелектуальні авторитети і Заходу і Сходу наголошують на тому, що 21 століття або буде століттям духовним, або його взагалі… не буде!

Жіноцтво України в пошуках проекту, який би відповідав критеріям духовності, моральності, зупинилось на поетичній спадщині нашого національного генія Тараса Григоровича Шевченка!

Чому саме він? Тому що не лише вся його поезія, але й його особисте життя – це болісний зойк і гнівний протест проти несправедливості, жорстокості. А ще в його творчості є одне феноменальне явище, про яке наш інший відомий громадсько-літературний діяч Іван Франко писав: «Я не знаю в світовій літературі поета, який став би таким послідовним, таким гарячим, таким свідомим оборонцем за права жінки на повне і людське життя, як Шевченко».

І цим він нам – жінкам – особливо дорогий.

Крім того, звернімо увагу на його твори: йому близькі муки чеського героя-мученика Яна Гуски, зрозумілі біди кавказьких народів, він картає польське панство, але підтримує близькі дружні стосунки з багатьма польськими повстанцями, він ненавидить російське самодержавство і благоговіє перед російським поетом-бунтарем Михайлом Лермонтовим і благословляє росіянку, яка стала українською письменницею – Марко Вовчок, на засланні приятелює з казахами, малює їхні портрети. В своїх мріях про справедливість Шевченко звертає свій погляд до Америки: «Коли ж ми діждемося Вашингтона з святим і праведним законом?! А діждемось таки колись!».

Тематика і глибина його творів викликає відгук у душах людей різних національностей, особливо тих, хто потерпає від поневолення й несправедливості.

Недаремно Шевченко перекладений більш як на 150 мов світу, йому поставлено по всій планеті  1384 пам’ятники, з них 1256 в Україні і 128 за кордоном у 35-ти державах. У столиці США Вашингтоні 27 червня 1964 року до 150-річчя народження Тараса Шевченка йому поставлено монумент, біля якого в різні роки звучали промови Президентів США.

На відкритті цього пам’ятника тодішній президент США Дуайт Ейзенхауер сказав: «Шевченко герой волі не тільки для себе самого, коли він говорив про українську незалежність від російського колоніального правління, він ставив під загрозу свою власну волю. Тільки у волі можна знайти правильний шлях до людського поступу, щастя і самовиявлення… Ми нині презентуємо світові цю статую Тараса Шевченка, Кобзаря України та Борця за волю, щоб увічнити віру людини в кінцеву перемогу волі».

Отже, ми закликаємо,  всіх бажаючих приєднатись до реалізації проекту «Тарас Шевченко єднає народи».

Чим ширше коло представників різних національностей відчує велику правду Шевченкового слова, тим ширшими будуть наші контакти, тим ближчим і міцнішим буде наше взаєморозуміння.

Стать і віковий ценз учасників обмежень не мають, однак, оскільки йдеться про майбутні контакти, бажано залучати до участі в проекті якомога більше молоді, яка б надалі могла продовжувати і зміцнювати міжнародні та міжнаціональні контакти.

Пропонуємо таку дорожню карту здійснення нашого проекту.Після отримання нашої інформації в кожному місті, де є пам’ятник Т. Шевченку, варто створити Оргкомітет, який повідомить місцеву громаду і виявить бажаючих брати участь у проекті, ознайомить їх з умовами конкурсу, який проходитиме в трьох номінаціях.

Його проведення відбуватиметься в три етапи:

Перший етап

9 березня 2016 року  в день народження Тараса Шевченка у різних країнах країнах світу біля його пам’ятника  (або погруддя) відбувається Флешмоб, в якому має прозвучати «Заповіт» різними мовами.

Це буде стартом Міжнародного конкурсу «Тарас Шевченко єднає народи». Протягом березня біля пам’ятника Тараса Шевченка проходитиме в трьох номінаціях сам конкурс.

1. Художнє читання

а) довільне виконання поезії Тараса Шевченка
б) виконання поем кількома виконавцями
в) театралізований уривок або епізод із п’єси «Назара Стодоля»

2. Співана поезія Тараса Шевченка

а) виконання може бути під власний акомпанемент або під аудіо супровід
б) може бути відома пісня на слова Шевченка мовою перекладу або авторська пісня на слова Т.Г. Шевченка.
в) в цій номінації можуть брати участь як солісти, так і хорові колективи

3. Фото

 а) художня фотографія пам’ятника Т. Шевченка з дійовими особами під ним (бажано в національних строях) та історією його створення

Місцеве журі визначає переможця по кожній номінації.

P.S. Якщо в місті відсутній пам’ятник Т.Шеченкові, а є бажаючі брати  участь у конкурсі бажано організувати підвезення членів громади, в ті місця, де є пам’ятник або погруддя.

Всі виступи проходять лише мовою тієї держави, де стоїть пам’ятник або іншої національності, що проживають в цій країні.

Другий етап

22 квітня – день звільнення Т.Шевченка з кріпацтва.

Переможці місцевих конкурсів (малих міст, селищ, де є пам’ятники або погруддя) приїздять до столиці країни або великого міста, де є  пам’ятник Тарасу Шевченку.  З числа прибулих учасників проходить 2-й етап конкурсу, переможці якого отримують можливість репрезентувати свою країну (очно, заочно) у  3-му Заключному етапі в столиці Україні – місті Києві.

Якщо у переможця Другого етапу є кошти, Оргкомітет повідомляє в штаб конкурсу про направлення його у Київ на участь в Третьому етапі.

За відсутності коштів (на проїзд, проживання у Києві) виступ переможця 2-го етапу конкурсу фільмується і передається у штаб на електронну адресу: FreeNation@ukr.net або поштою за адресою: Національна Рада жінок України вул. Софійська, 23, 01001 м. Київ, Україна

Третій етап

Відбувається у Києві 21-23 травня 2016 року в дні перезаховання
Т. Шевченка в українській землі.
В ці дні заплановано ряд заходів:

- перед початком офіційного відкриття Заключного етапу конкурсу у Шевченківському сквері біля пам’ятника Т. Шевченкові можливі імпровізовані виступи прибулих гостей із зарубіжжя — читців, співаків, хорових колективів.

У приміщенні Київського університету ім. Тараса Шевченка (орієнтовно) відбуватиметься Заключний етап  конкурсу «Тарас Шевченко єднає народи» - прослуховування читців, виконавців співаної поезії, перегляд відеороликів, художніх фоторобіт, фотографій пам’ятників, тощо.

- перегляд вистави Героїчного театру «Пам’ять» «Шевченко і ми»

- відбудеться церемонія нагородження переможців конкурсу, визначених поважних журі;

- плануються зустрічі з відомими шевченкознавцями (авторами книг, пам’ятників музичних творів, видатних майстрів художнього слова);

- проведення різноманітних екскурсій (музеї, пам’ятні місця, пов’язані місця з нашим Пророком, світлиці, тощо);

- на завершення акції 23 травня екскурсія до місця перепоховання Тараса Шевченка у місто Канів, до пам’ятника на Чернечій горі.

Концерт переможців конкурсу «Тарас Шевченко єднає народи» 1-го Міжнародного конкурсу.

Неформальне спілкування.

Від’їзд гостей.

Остаточну сформовану Програму конкурсу учасники отримають по приїзді до Києва.

Організатори проекту:

- Народна артистка України Галина Яблонська
- Міжнародна Ліга «Матері і сестри — молоді України»
- Національна Рада жінок України

Партнери і співорганізатори:

- Світова Федерація Українських Жіночих Організацій
- Київська міська держадміністрація
- Міністерство культури України
Інститут проблем виховання АПН України

 

Медіа-партнери:

-Телеканал «Інтер»
- «Слово Просвіти»
- «Незборима нація»