Що далі?

Вулиці перейменували. Про громадські обговорення забули. 

Відповідно до Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» в українських містах та селах проходив і продовжується процес перейменування вулиць. Долучилася до нього і Бобровицька міська рада.

Проаналізувавши, як це вона зробила, здається, що закони написані не для неї. Громадських обговорень в Бобровиці не проводилось.

В ході перейменування в діях Бобровицької міської ради на Чернігівщині помітно бракувало не тільки знання законодавства, а і логіки. Спочатку створюють комісію для організації проведення перейменування. Далі пропозиції (опубліковані в газеті) вже вносили за результатами обговорення на засіданнях робочої групи та виконкому. В рішенні про перейменування написано, що до уваги бралися пропозиції мешканців підвідомчої території та громадської ради при районній державній адміністрації. Питання: а при чому громадська рада РДА до міської ради? Виходить, що були задіяні комісія, робоча група, виконком, громадська рада при РДА, а який же результат? Забули провести громадські обговорення.

Поцікавилася (добре, що є інтернет!) організацією процесу перейменування вулиць в інших містах. Була приємно вражена, як вони по-розумному підійшли до вирішення цього досить складного питання. І, перш за все, керуючись законами України. Приймалися рішення про громадське обговорення та публікувалися інформаційні повідомлення, де прописувалися всі його деталі (терміни, телефони, виконавці і т.д.). В місті Мена Чернігівської області за результатами розгляду питання на сесії міської ради проводилося ще й остаточне громадське обговорення. Містяни мали можливість проголосувати за нові назви на сайті міської ради. В місті Глобине Полтавської області запропоновані міською комісією назви вулиць були доведені до відома жителів не лише шляхом публікації в районній газеті та на сайті міської ради. Інформаційні бюлетені були доставлені до кожного домогосподарства та квартири. На сайтах багатьох міських рад можна почитати, як проходили дискусії по питанню перейменування на засіданнях комісій. 

Скориставшись нагодою і можливістю, в містах присвоювали вулицям імена видатних земляків, поверталися до історичних назв. З’явилося багато назв, пов’язаних з останніми героїчними і трагічними сторінками України, яка нині ціною життя своїх синів і дочок виборює незалежність у війні з Російською Федерацією. Знайомишся із назвами вулиць, і одночасно неначе читаєш історію населеного пункту.

В Бобровиці за нинішнього перейменування, здається, не повернули жодної історичної назви. Сумно це констатувати. Зате з’явилися вулиці Лугова (майже в центрі міста поруч з городами, а не луками) та Квітнева (Калініна), Широка (Куйбишева), Щаслива (Артема), а попередньо відповідно пропонувалися - Івана Богуна, Василя Стуса, Пилипа Орлика. Утримаюсь від детального коментування нових назв. Скажу лише, що навіть присвоюючи вулиці нейтральну назву, не потрібно все-таки забувати про здоровий глузд. І тоді б можливо не назвали вулицю, яка веде до кладовища, Щасливою…

Якщо так не догодив бобровичанам Пилип Орлик (Гетьман Війська Запорізького у вигнанні, поет, публіцист. Автор Конституції Пилипа Орлика, яку інколи вважають першою українською Конституцією, а також однією із перших конституцій у Європі. Нею він зобов'язувався зменшити соціальну експлуатацію, зберегти особливий статус запорожців і боротися за політичне й церковне відокремлення України від Московії у випадку, якщо він здобуде владу в Україні), то можна було б перейменувати вулицю Артема в честь лікарів – вулиця Медиків. На її початку знаходяться будівлі, де розміщені два відділення районної центральної лікарні. В газеті поруч з пропозиціями по перейменування не зашкодило б розмістити короткі розповіді про тих видатних людей, імена яких пропонували присвоїти вулицям. Та цього не зробили.

Розповім про перейменування в місті Бобровиця конкретно на прикладі вулиці Червонофлотської. До речі, вона одна із найбільших у місті. Знаходиться в його центральній частині, красива, асфальтована. І назву їй потрібно було підібрати відповідну. Початок був оптимістичний. В районній газеті «Наше життя» ( № 36 від 5 вересня 2015 року ) з’явилося повідомлення з пропозиціями про перейменування вулиць за результатами обговорення на засіданнях робочої групи та виконкому міської ради. Вулицю Червонофлотську пропонували перейменувати на Соборну. Чудово! В честь нашої Соборної України. Патріотично! Краще не придумаєш. Пропозиції та зауваження приймалися до 24 вересня. Далі - інформаційна тиша…

31 грудня 2015 року районна газета «Наше життя» (№ 54) опублікувала рішення Бобровицької міської ради від 25 грудня 2015 року «Про перейменування вулиць підвідомчої території міської ради». В переддень нового 2016 року жителі вулиці Червонофлотської дізналися, що живуть вже на Михайлівській. Такий ось подарунок зробила міська рада під ялинку. 

Зателефонувавши до міської ради, отримала роз’яснення, що вулиця була названа за пропозицією жителів вулиці Червонофлотської, які мешкають на її початку. Поруч (на вулиці Незалежності) знаходиться Свято-Михайлівська Українська Православна церква Московського Патріархату. От жителі і запропонували назвати вулицю Червонофлотську не Соборною, як було опубліковано в газеті, а на честь церкви - Михайлівською. Депутати міської ради одноголосно підтримали ініціативу містян.
А де ж громадське обговорення? Вже навіть після того, як було опубліковане рішення сесії, де міська рада ощасливила новою назвою (без нас нас же і женили), деякі жителі не знали, що вже живуть не на Червонофлотській. Інші не розуміли, звідки взялася така назва. В рішенні було просто написано – Михайлівська. Як і звідки взялася така назва, в честь чого і кого названа вулиця, ніхто із жителів міста не міг второпати. Тепер у Бобровиці йде черговий етап перейменування і робоча група запропонувала назву Соборна вже для іншої вулиці. 

До міської ради було адресовано колективне звернення жителів Бобровиці (62 підписи) з вимогою скасувати рішення від 25 грудня 2015 року «Про перейменування вулиць підвідомчої території міської ради» (в частині, що стосується вулиці Червонофлотської), як таке, що прийняте з порушенням законодавства. Міська рада відповіла, що не вбачається порушень чинного законодавства України, як в цілому, так і в частині перейменування вулиці Червонофлотської. Насамкінець роз’яснили, що жителі мають право оскаржувати дане рішення у судовому порядку.

Людмила ХВОЯ,
м.Бобровиця