Національне газетно-журнальне видавництво переходить на вільну ліцензію

Державне підприємство «Національне газетно-журнальне видавництво», підпорядковане Міністерству культури України, спільно з редакціями газет «Культура і життя» та «Кримська світлиця» надало дозвіл на публікацію усіх випусків цих газет з часу заснування під вільною ліцензією «Creative Commons. Із Зазначенням Авторства 3.0 Неадаптована».

Газета «Культура і життя», що висвітлює події в галузі культури, видається з 7 жовтня 1923 року і є одним із найстаріших друкованих видань України. «Кримська світлиця» — всеукраїнська загальнополітична і літературно-художня газета, що видавалася в Криму з 31 грудня 1992 року. З липня 2016 року видається в Києві кримчанами-переселенцями.

Починаючи з № 12 за 24 березня 2017 року у вихідних даних друкованої версії газети «Культура і життя» зазначено ліцензування CC BY. Таким чином «Культура і життя» стала першим в Україні і одним із перших у світі друкованим засобом масової інформації, що видається під ліцензією Creative Commons. Газету презентували того ж дня керівництву «Вікімедіа Україна» і представникам Фонду Вікімедіа Делфін Менар та Вініфред Оліфф під час відвідання ними Національного газетно-журнального видавництва.

«„Культура і життя“ є одним із найавторитетніших культурологічних часописів в Україні. Ми прагнемо відкритості і якнайширшого розповсюдження інформації про події українського культурного життя в світі. Як редактор української Вікіпедії із майже 10-річним стажем, я розумію, що в сучасному світі вільній інтернет-енциклопедії належить особливе місце. Також я розумію, що Вікіпедія потребує якісного контенту, створеного фахівцями. Саме тому, як головний редактор „Культури і життя“, я ініціював її перехід на ліцензування, яке дозволить без втрат і порушень прав авторів поширювати інформацію про найбільш значущі події в царині культури України», — зазначив головний редактор газети «Культура і життя» Євген Букет.

«Державне підприємство „Національне газетно-журнальне видавництво“ видає україномовні видання культурологічного спрямування, кожне з яких є найвпливовішим і значущим медіа на ринку ЗМІ України, що має власну унікальну добірку інформації, яка не має аналогів ані в цифровому середовищі, ані в рамках інших друкованих видань. І надзвичайно важливо є те, що необхідно цю інформацію донести до міжнародної спільноти, надати можливість вільного використання матеріалів друкованих видань для суспільства згідно міжнародного права. Важливо, що такий перший крок вже зроблено редакціями газет „Культура і життя“ та „Кримська Світлиця“. Очевидно, що це правильний шлях інтеграції в міжнародну спільноту», — сказав генеральний директор Національного газетно-журнального видавництва Андрій Щекун.

«Газета „Кримська світлиця“ стала провідним друкованим виданням у висвітленні головних подій з життя українського Криму. Після анексії півострова Російською Федерацією в системі роботи газети відбулися істотні зміни, унеможливлюється її нормальне функціонування на окупованій території. Вільне ліцензування газети дає передумови для поширення новин про український Крим у світовому інформаційному просторі», — зауважив головний редактор газети «Кримська світлиця» Віктор Мержвинський.

Детальніше про перехід друкованих видань на вільну ліцензію говоритимуть 28 березня о 15-00 на брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі генеральний директор Національного газетно-журнального видавництва Андрій Щекун, головний редактор газети «Культура і життя» Євген Букет, головний редактор газети «Кримська світлиця» Віктор Мержвинський і голова правління громадської організації «Вікімедіа Україна» Ілля Корнійко.

Довідково

«Вікімедіа Україна» — громадська організація, заснована 2009 року, регіональне відділення «Фонду Вікімедіа» в Україні. Займається популяризацією та підтримкою проектів Вікімедіа, найвідомішим серед яких є вільна інтернет-енциклопедія Вікіпедія, через проведення різноманітних заходів: віківишколів, конференцій, конкурсів статей і фотографій тощо.

Державне підприємство «Національне газетно-журнальне видавництво» засноване у 1990 році як «Газетно-журнальне видавництво Міністерства культури і туризму України». У 1990–2009 до видавництва увійшли культурологічні та науково-популярні видання, засновником або співзасновником яких виступало Міністерство культури України, а саме: журнали «Музика», «Пам'ятки України», «Театрально-концертний Київ», «Український театр», «Українська культура» і газети «Культура і життя» та «Кримська Світлиця». У 2010 з нагоди 20 річниці від заснування Указом Президента України видавництву наданий статус національного.

«Культура і життя» — загальнодержавна українська щотижнева газета. Засновники видання — Міністерство культури України, Центральний комітет профспілки працівників культури України, трудовий колектив редакції. Заснована в Харкові 7 жовтня 1923 року під назвою «Література, наука і мистецтво». Сучасна назва «Культура і життя» — з 3 травня 1965 року.

«Кримська світлиця» — всеукраїнська загальнополітична і літературно-художня газета, що видається з 31 грудня 1992 року. Засновники газети Міністерство культури і туризму України, Всеукраїнське товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка, Державне підприємство «Національне газетно-журнальне видавництво»

Джерело: https://uk.wikinews.org/…