Наталя Марченко — біографія

Наталія Петрівна Марченко (відома також під ім'ям Наталя Савчук, народилася 1.01.1967, Вінницькі хутори Вінницького району Вінницької області ) – український науковець і письменниця, книгознавець, біографіст, літературний критик. Кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту біографічних досліджень Національної бібліотеки України імені В. і. Вернадського, провідний бібліограф Національної бібліотеки України для дітей.

Народилася 1 січня 1967 року на Вінниччині у родині лікарів. Фактично народилася у місті Козятин Вінницької області, але батьки вчилися у Вінниці, то записали на адресу їхньої «прописки».

Наталія Марченко про своїх батьків:

«Обоє батьків - уроженці с. Вернигородок. Історія їхнього життя - то більше для повістини якоїйсь. Бо один мій дід розкуркулював іншого, а батьки - як Ромео й Джульєта, поєднади сім"ї, які навіть на похорони одне до одного не ходили. + Прадід - людина цікава: млина вигадав, що за тою конструкцією потім ставили навіть у ПОльщі й Німеччині такі само, а коли з родиною вивезли в Томськ, приростив там наші фірмові яблука - "зорі". Дядько мій там був. Каже, поховати на спільному кладовищі побоялися, бо висланий, то прадідова могила - на іншому боці річки Томи серед його садка».

У 1984 році із «Золотою медаллю» закінчила СШ № 2 міста Миронівка на Київщині. У 1989 році – із «Червоним дипломом» філологічний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Упродовж 1989–1994 років учителювала у Козинській СШ на Миронівщині, викладала українську та зарубіжну літератури у Гуманітарному ліцеї КНУ імені Т. Г. Шевченка.

Згодом працювала редактором видавництва «Освіта» (потім – «Педагогічна преса»).

У 1998 році захистила дисертаційне дослідження за спеціальністю «книгознавство, бібліотекознавство, бібліографознавство» на тему «Видання для дітей в Україні 1917–1923 рр.: історіографія, джерела, типологія» та здобула звання кандидата історичних наук.

Працювала в Науково-дослідному інституті архівної справи та документознавства, Науково-дослідній лабораторії експериментальної педагогіки та педагогічних інновацій Інституту післядипломної освіти Педагогічного інституту імені Б. Грінченка, на кафедрі документознавства Київського національного університету культури та мистецтв.

Із 2008 року й донині – старший науковий співробітник Інституту біографічних досліджень Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, провідний бібліограф Національної бібліотеки України для дітей.

Наталія Марченко:

  • член Вченої ради Національної бібліотеки України для дітей,
  • член Ради Центру дослідження літератури для дітей і юнацтва,
  • член редколегії збірників наукових праць: «Українська біографістика», «Література. Діти. Час»,
  • експерт низки всеукраїнських профільних рейтингів, конкурсів і сайтів, присвячених книзі для дітей,
  • автор-модератор профільного електронного ресурсу «КЛЮЧ» (Краща Література Юним Читачам) Національної бібліотеки України для дітей.

Відзнаки:

  • За вагомий внесок у дослідження та популяризацію дитячої книжки в Україні 23 квітня 2015 р. була відзначено іменною премією Володимира Рутківського «Джури».

Наукова творчість:

  • Авторка першого в Україні академічногого біографічного монографічного дослідження, присвяченого письменникові, котрий пише для дітей, – «Володимир Рутківський: тексти долі» (Тернопіль, 2015).
  • Один із ініціаторів, а також автор ґрунтовних розвідок по персоналіях, першої в Україні серії науково-допоміжних біобібліографічних нарисів, присвячених письменникам, які пишуть для дітей – «Дитячі письменники України», що виходить в Національній бібліотеці України для дітей. Підготовлено 6 випусків, про: В. Рутківського, А. Качана, В. Нестайка, Б. Комара, Н. Забілу, Ю. Ярмиша. http://www.chl.kiev.ua/mbm/Book/Genre/52
  • Автор близько сотні наукових і науково-методичних статей, кількасот рецензій і біографічних статей у ЗМІ.

Художня творчість:

Наталя Савчук (Наталія Петрівна Марченко) – авторка автентичного фентезійного циклу «Літописи Семисвіття», заснованого на матріархальній структурі та елементах найдавніших українських казок, обрядодій і магії. Твір вирізняється особливою «реконструйованою» мовою та докладним відтворенням буття населення українських теренів до трипільської та трипільської доби. 

Скорочена версія першої книги циклу «Діти переступу» вийшла друком 2015 року у Тернопільському видавництві «Навчальна книга – Богдан» і відразу була помічена критикою та читачами. Повна версія тексту у серійному оформленні опублікована там само весною 2017 р.

Обидві версії увійшли до «Лідерів літа» рейтингу Книжка року як кращі серед видань для підлітків і юні, відповідно в 2015 (http://www.umoloda.kiev.ua/number/2687/164/94212/) та 2017 р. (http://www.umoloda.kiev.ua/number/3185/164/113555/).

Переможець у номінації «Дитячий світ» конкурсу «Краща книга виставки-форуму 2017», що проходив у межах XVIІІ Всеукраїнської виставки-форуму «Українська книга на Одещині» http://odnb.odessa.ua/view_post.php?id=1728

На 39-му Загальноєвропейському фестивалі наукової фантастики «Єврокон» (Дортмунд, Німеччина) European Science Fiction Society (ESFS) книга відзначена номінації «Хризаліди» http://www.chytomo.com/news/na-yevrokoni-2017-peremogu-zdobuli-dvi-ukrai..., або: https://fantlab.ru/news4524

Із раннього дитинства пише вірші та казки. Поезія друкувалася у часописах «Піонерія», «Ранок», «Смолоскипи», «Відродження», «Малятко», «Пізнайко», «Світ дитини» та інших, на шпальтах педагогічних газет.

Вірші-рахівнички увійшли до книжки «Десяток для маляток» (Київ: Країна мрій, 2005).

Пише також у жанрі новели та короткого оповідання. Твори друкувалися у часописах «Смолоскипи», «Один із нас», альманасі «????», газеті «Независимость», «Українській літературній газеті» та інших.

Новела «Паталогічно зрячі» увійшло до збірки «Любов така» (Київ: Академія, 2017).

Посилання: