Загадки відродженої антології «КАЛЬМІЮС» (рецензія та слово упорядника)

Чи зможете ви назвати декілька прізвищ сучасних українських письменників, родом зі сходу України?  А чи згадаєте когось з молодих письменників сходу? Що ви знаєте про літературне життя Донецької, Луганської, Запорізької, Харківської та Дніпропетровської областей?

Антологія, яку я зараз тримаю в руках – це квінтесенція першого східноукраїнського регіонального літературного конкурсу «Кальміюс», проведеного у 2016 році, який відбувався під час фестивалю з однойменною назвою. Організатори фестивалю – Олександра Папіна, Віра Шелест, Таня Пилипець та інші, яких я не всіх знаю, нажаль. До 2009 року виходив друком альманах під редагуванням Олега Солов’я, а зараз відродив його Володимир Вакуленко. Одна з авторів антології, Марія Козиренко, ще й стала прекрасним оформлювачем цієї чудової книги обсягом в 300 сторінок. Тому читати в ній є багато чого. До збірника увійшли твори лауреатів конкурсу, серед яких знані широкому колу читачів такі письменники, що вже мають у своєму доробку видані книги, твори: Володимир Вакуленко, Марія Козиренко, Наталія Дев’ятко так і ті автори, твори яких друкуються вперше саме в цій антології. Твори розміщені відповідно до зайнятих у конкурсі місць по окремим номінаціям.

…А ви знаєте, що в момент, коли одна мрія в цьому світі стає реальністю, інша – повинна вмерти? А ви знаєте, що після цього конкурсу львівське видавництво «Кальварія» видало роман Олександра Олійника «Денний звук», який переміг у номінації «Проза для дорослих»? І чи відомо вам, що Наталія Дев’ятко, твори якої у 2017 році увійшли в курс шкільної програми з української літератури, приймала участь у конкурсі з новим романом «Чорний камінь»? Звісно, що розділ, пов’язаний з поезією містить вірші, в яких цікаво побачити нові ідеї, відчути настрої, поміркувати над неочікуваними алегоріями, або замислитись над тим, коли в кожному з нас може прокинутись хижак відповідно до дитячого віршика «Коли з’являється хижак» від Володимира Вакуленка. Чи знаєте ви, які думки намагались донести мешканці Алчевська, Костянтинівки та Донецька в своїх роботах –переможцях номінації «Публіцистика»? Або спробуйте почитати дитячу частину антології дитині. Гадаю, що розмаїття напрямків, стилів викладення думок та донесення ідей, має знайти відголос в її очах. Тут і п’єса про мишей, які краще за людей знають, що людяність важливіша за гроші від Кулігіної Олени, і «Пригоди сандаликів хлопчика Арті» від Дарії Железнової і напів міфічні вірші Марії Козиренко.

Читайте – і будете в курсі!

©Олександр Олійник

Слово від упорядника

Чесно кажучи, як упоряднику, редактору а також і як учаснику антології цей проект був одним з категорій важких. Пошуки художника-оформлювача, купа обіцянок і коли пояснював, що цей проект на волонтерських засадах – художники раптово щезали. І дякую Маші Козиренко за те, що вона відгукнулася і чесно допомогла з оформленням. Непогано знаючи читацьку аудиторію а також трохи знаючи видавничу справу, мені хотілося створити небувалий проект. Тексти різні, як і автори що писали їх. Від звично-звиклих до свіжих повоєнних тем. І я щиро завдячую за творчу та моральну підтримку моїм друзям, організаторам фестивалю «Кальміюс» Саші Папіній, Максу Потапчуку, Тані Пилипець, та всім тим, хто покладав на мене надії. Я впорався із задачею – антологія довершена.

Трохи яскравіше і про конкурс. В минулому році в м. Краматорську відбувся фестиваль та літературний конкурс «Кальміюс». Всі думки-бали авторам вишукували в свої ряди члени жюрі, адже переможці це саме їхній знак якості. Номінацій було 4 в дорослій категорії та 3 в дитячий. Автори об’єднують собою 5 областей східної України. Також не виключені і автори з тимчасово-окупованої зони Донеччини.

Покладаю надії, що все в мене вийшло, але слово за читачем. Казати що хтось краще, а хтось гірше – я не маю право. Все ж таки читання текстів у межах одного читача, щоб щось судити замало. В цілому текстове наповнення складає сильну літературу, іноді яка розслабляє, іноді тебе робить трохи сентиментальним, а найчастіше укріплює твій дух. Скажу те, що відверто слабких текстів читач не знайде в антології. І чимось мені автори нагадують своєрідні батарейки-іскорки – ніби поодинці це ще замало, а в купочці це вже яскраве світло. А ще антологія ділиться на 2 зовсім різні частини – для дитячої аудиторії та для дорослої. Отож розраховано на широке коло читача, критиків та просто тих, хто любить відпочивати з книгою…

Антологія розділена на дві частини — дитячу та дорослу. Видавництво - «Ліра-К» (м. Київ). Ст. — 300. Тираж — 300 прим. ISBN 978-617-7507-85-6.

Вакуленко Володимир