Лауреати премії імені Пантелеймона Куліша

Новий рік приніс на Придесення приємну звістку, адже лауреатами престижної міжнародної Літературно-мистецької премії імені Пантелеймона Куліша у 2014-му стали одразу двоє наших земляків.

Відомий письменник, професор Київського національного університету культури і мистецтв Микола Ткач (брат очільника Літературної спілки «Чернігів», головного редактора журналу «Літературний Чернігів» Михася Ткача) відзначений за збірку поезій «У володіннях волоса».

А знаний журналіст, письменник, головний редактор видавничого дому «Букрек» Микола Максимець, який тепер мешкає в Чернівцях,  вшанований за свої оповідання, есеї та резонансні публіцистичні твори: «Пастух білого птаха», «Приїжджайте додому, синочки», «Троянда з Поліського краю», «Тривожна тиша в Лісограді», «Якщо завтра війна…» і «Чернігів зустрічає земляків». Як видно навіть із назв, твори лауреата – в основному, про рідне Придесення та жителів Сіверянського краю.

Також почесною нагородою в цьому році відзначені: письменники, Шевченківські лауреати Василь Голобородько з Луганська та Віра Вовк – нині громадянка Бразилії, жителька Ріо-де-Жанейро; кияни Дмитро Чистяк – поет, перекладач, член-кореспондент Європейської Академії наук, мистецтв і літератури (Париж), Іван Рябчій – письменник, журналіст і перекладач та Борис Артарі-Колумб – меценат; відомий фінський перекладач з Гельсінкі Ееро Балк; письменники зі Львова Роман Кудлик – головний редактор журналу «Дзвін» та Віктор Палинський; а також двоє мешканців Луцька – літературознавець Ірина Констанкевич і прозаїк, літературний критик та музикант Олександр Клименко.    

Літературно-мистецьку премію імені Пантелеймона Куліша засновано 1 березня 2011 року за сприяння Національної спілки письменників України та міжнародних громадських організацій для розвитку вітчизняного книговидання і підтримки українських письменників, митців, науковців, журналістів, працівників культури та освіти, громадських діячів і меценатів, які мешкають в Україні та за кордоном.

Серед лауреатів минулих років – Герой України, почесний громадянин Чернігівської області Іван Плющ; письменники, Шевченківські лауреати Володимир Базилевський і Василь Слапчук; літературознавці Євген Нахлік, Тетяна Дзюба, Євген Баран та Петро Сорока; письменники Сергій Дзюба, Михась Ткач, Іван Корсак; а також Анна Багряна (Македонія), Кшиштоф Савіцкі (Польща), Галина Миронова (Чехія), Люба Ґавур і Юрій Лазірко (США) та інші відомі літератори, науковці, громадські діячі і меценати.

1 січня 2014 року Комітет із нагородження Літературно-мистецькою премією імені Пантелеймона Куліша сформовано в такому складі: Ігор Павлюк – голова журі, письменник, доктор наук із соціальних комунікацій, старший науковий співробітник Інституту літератури імені Тараса Шевченка Національної Академії Наук України, професор кафедри української преси Львівського національного університету імені Івана Франка; Василь  Слапчук – письменник, кандидат філологічних наук, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, почесний громадянин Луцька і Волині; Ярослав Поліщук – доктор філологічних наук, професор кафедри україністики Яґеллонського університету (м. Краків, Польща) та Київського університету імені Бориса Грінченка; Анна Багряна – відома українська письменниця з Македонії і Ріта Кіндлерова – перекладач української класики (зокрема романів Оксани Забужко) чеською мовою, Іван Корсак –  письменник, шеф-редактор газети «Сім'я і Дім».

Цього року надійшло 185 подань і пропозицій з усіх регіонів України та закордону. Зокрема, кандидатури Василя Голобородька та Віри Вовк на здобуття премії висунула міжнародна громадська організація «Чернігівський інтелектуальний центр», яка нині об’єднує 48 українських і зарубіжних письменників, журналістів, перекладачів та науковців (керівник – Сергій Дзюба).    

Ігор ПАВЛЮК,
голова журі