«Кохайтеся, чорнобриві...»

09.03.16 День нар. Т (45)202 річниця з дня народження Т.Г.Шевченка  
в територіальному центрі ветеранів м. Дніпропетровська

Саме 9 березня 2016 року, на 202 річницю з дня народження Т.Г.Шевченка, ветерани територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Бабушкінської районної у місті Дніпропетровську ради дуже тепло відзначили це свято.

Захід розпочався знайомством з маловідомими сторінками життя Кобзаря, про що розповіли культорганізатор терцентру Олена Швець-Васіна і Антоніна Коваленко:

«Основну біографію Кобзаря кожен українець знає зі школи. Ось 5 фактів, що залишилися в основному поза сторінками підручників.

1. Шевченко був старшим боярином на весіллі Пантелеймона Куліша. Дружина Куліша пожертвувала кошти на поїздку Тараса  до Італії для вивчення образотворчого мистецтва. Здійсненню планів завадив арешт Шевченка. Якби не це, сьогодні про Тараса Григоровича говорили б саме як про художника.

2. У Тараса Шевченка була до без тями закохана племінниця декабриста Рєпніна, княжна Варвара. У своїх почуттях вона зізнавалася в численних листах. Кобзар певний час жив у її помісті, проте, ставився до жінки, швидше, як до опікунки, адже та була старшою на 6 років.

3. У Шевченка були серйозні почуття до 16-річної акторки Катерини Піунової. Однак дівчина не відповідала взаємністю письменникові, старшому від неї майже втричі.

4. Псевдоніми Шевченка: Кобзар Дармограй, Руель, Перебендя.

5. Тарасові присвячено 1348 пам’ятників і 26 автопортретів.

А потім залунали пісні на вірші Т.Г.Шевченка, вірші Великого Кобзаря і вірші про нього, бувальщини про Тараса…

Рядки шевченківських творів – «Заповіт» разом з Майєю Рачковою, «Тарасова молитва» з Тамарою Дорофеєвою, «Садок вишневий коло хати» з Віолетою Осінньою, уривок з поеми «Сон» з Ольгою Новіковою, уривки з поеми «Причинна» з Людмилою Діденко повторювали всі присутні. Вірші дніпропетровських поетів Анатолія Іванова «Вставай, Тарасе!», Світлани Поливоди «Україна Тараса і Лесі», «Поетична душа» Валерія Ковтуненка, «Козаченько» Ніни Ракітіної прочитали (відповідно) Ольга Денисенко, Жанна Кулакова, Елеонор Штайнц, дует «Елзі».

Пісні на вірші Т.Г. Шевченка «Така її доля» (музика народна) виконала Віолета Осіння, «Зоре моя вечірняя» (муз. Г.Гладкого) – Тамара Бобко, «Що ж меня робити?» (муз. О.Швець-Васіної) – автор музики. Українські народні пісні, які так полюбляв Тарас Григорович, заспівали: «Ой, у вишневому саду» – тріо у складі Антоніни Коваленко, Катерини Мавдюк і Олександра Янковського; «Чорнії брови, карії очі» – Жанна Кулакова; «Там, понад реченьку» – Тамара Дорофеєва; «Скажи мені правду» – Віра Бондар.

Порадували слухачів і «Бувальщини про Т.Шевченка», які прочитали Олександр Янковський і Валентина Челнакова.                                   

На завершення заходу ансамбль «Рябинушка» і весь зал урочисто заспівали пісні на вірші Т.Г. Шевченка, відомі усьому світові: «Думи мої, думи мої»  (мелодія К.Борисюка) та «Реве та стогне Дніпр широкий» (муз. Д.Крижанівського).

Всіх ветеранів і, особисто, солістів ансамблю «Рябинушка» щиро привітали директор терцентру Н.В.Біневська і заст. директора О.М.Дяченко, відзначивши, що спадщина Т.Г. Шевченка – поета, художника, мислителя – невичерпна криниця Розуму і Любові до України.

І полетіло Шевченкове Слово, відоме кожному з дитинства, яке не втратило своєї сучасності і зараз, за межі територіального центру, нашого міста і всієї України:

Кохайтеся, чорнобриві,
Та не з москалями,
Бо москалі – чужі люде,
Роблять лихо з вами.

.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .

Борітеся поборете!
Вам бог помагає!
За вас правда, за вас слава
І воля святая!

 09.03.16 День нар. Т (6) 09.03.16 День нар. Т (13) 09.03.16 День нар. Т (18) 09.03.16 День нар. Т (26) 09.03.16 День нар. Т (31) 09.03.16 День нар. Т (34) 09.03.16 День нар. Т (44) 09.03.16 День нар. Т (24)

Антоніна Коваленко,

член суспільної ради відділення СПА територіального центру
соціального обслуговування  (надання соціальних послуг)
Бабушкінської районної у місті Дніпропетровську ради