Презентація книги «Спадок Григорія Гладинюка»

Вшанування памяті київського Мецената Григорія Гладинюка (1833-1911)

1 грудня, пятниця, 2023 року о 15.00. Національний музей літератури.

Київ. Вулиця Богдана Хмельницького, 11

Григорій Гладинюк  – Людина, яка «зробила сама себе»

Час повертати своє…  – ключові слова російсько-української війни, яка триває не одне століття. Із ними наше героїчне ЗСУ деокуповує землі півдня та сходу. Із ними чекає на деокупацію понівечена, зневажена тими ж зайдами й Історія, у якій для нас важливі кожний рядок, подія, приклад опору, жертовності, кожна постать, духовні надбання минулого. І ця праця потребуватиме значних зусиль не одного покоління.

У ці надважкі часи війни для багатьох прикладом можуть бути постаті минулого, які  «зробили самі себе». В історії Києва немало таких імен. І серед них ім’я Григорія Гладинюка, кріпака з Волині, київського підприємця-благодійника з промовистого ряду київських меценатів: Галаганів, Терещенків, Ханенків, Симиренків, Бродських…

Це про нього книга Таїсії  Шаповаленко  «Спадок Григорія Гладинюка», що вийшла за підтримки КМДА у видавництві «Саміт-книга».

Основне своє пожертвування, а це майже мільйон рублів, Григорій Гладинюк призначав на відкриття ясел-притулку для покинутих дітей. За його заповітом, у 1915 році було споруджено на Батиєвій горі триповерхову будівлю, розраховану на 100 дітей. Сьогодні вона прикрашає вулицю Клінічну, і в ній функціонує Інститут біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН. А в колишньому першокласному готелі Гладинюка нині функціонує Українське національне інформаційне агентство «Укрінформ».

Свій чесний капітал ще за життя він вклав: у відкриття лікарні його імені для хронічно хворих на Предславинській, 19, на витрати київської пожежної команди, лікарні для чорноробів, міського училища для сліпих, товариства швидкої допомоги. Своєю подвижницькою багатогранною доброчинною діяльністю Григорій Гладинюк вписав своє ім’я в історію Києва.