У Мошнах відкрили музей Шевченка

Фото Олега ГАНІНА9 січня в рамках святкування 60-ти річного ювілею області урочисто відкрили реконструйований музей Тараса Шевченка в селі Мошни Черкаського району. Почесними гостями заходу були віце-прем’єр-міністр України Костянтин Грищенко та голова облдержадміністрації Сергій Тулуб.

Реставрація музею в Мошнах, який є відділом обласного краєзнавчого музею, здійснювалася на виконання рішення Всеукраїнської гуманітарної ради при Президентові України, у рамках підготовки до відзначення 200-річчя Тараса Шевченка.
Музей розташовано в колишньому помешканні міщанина Нагановського, де під час своєї останньої подорожі в Україну в липні 1859 року Тарас Шевченко провів кілька ночей після арешту в Прохорівці. Тож експозиція сформована так, щоб максимально відтворити той нелегкий період в житті Шевченка, коли він востаннє перебував в Україні.

В експозиції музею збережено унікальні фото, тексти спогадів, меблі й інші предмети побуту жителів Мошен у XIX столітті, що також долучилися до поповнення фонду музею.

За словами директора Черкаського обласного краєзнавчого музею Алли Кушнір, підхід реставраторів був досить делікатним, по суті вони зміцнили будівлю і докорінно не втручалися у її будівництво.

Загалом, у хаті 6 кімнат, у п’яти з них створено різноманітні експозиції, ще в одній — облаштовано кімнату для співробітників музею. Таким чином, черкащани та гості області зможуть зануритися в атмосферу XIX століття та ще глибше пізнати життя Великого Кобзаря, а також тих, хто колись у ній мешкав чи гостював. На стінах хати-музею — чимало фотографій, офіційних документів та листів, у його кімнатах відвідувачі побачать колекцію старовинного посуду й меблів, серед них - буфет для кухні, стільці, столи з лавами, ліжко та багато дрібних предметів побуту. Кожен із експонатів відтворює ту епоху та атмосферу, в якій жив Тарас Григорович.

Дух того часу передають також криниця з погребом та стайні поряд із приміщенням музею, та головне - сама хата в очеретяній шапці, переступивши поріг якої відвідувач потрапляє у сіни, де на нього чекає знайомство з постаттю Великого Кобзаря. Родзинкою музею є відреставрована автентична піч посеред хати. 

http://www.kray.ck.ua/