Назвали найкращі українські сонети

В Івано-Франківську втретє вручили літературну премію імені Ярослава Дорошенка. Засновником її кілька років тому з ініативи обласної організації НСПУ став виконком міської ради, який таким чином увічнив ім’я поета-земляка. Оскільки найвищі творчі досягнення останнього пов’язані саме з формою сонета, то франківчани вирішили таким чином відзначати найвизначніші здобутки українських сонетярів, причому відразу в двох номінаціях – «за збірку сонетів» і «за цикл сонетів». Лауреати попередніх років – Олесь Гордон (Львів), Петро Поліщук (Умань), Василь Рябий (Коломия), Нестор Чир (Надвірна).

Цього року суперництво розгорнулося поміж десятьма претендентами з різних регіонів України. Однак, на думку членів журі, найдостойнішими наразі виявились доробки двох літераторів.

Вінничанин Віктор Мельник переміг у номінації «за збірку сонетів». Премією відзначено його книжку «Трильярди сонетів», видану в 2011-му луцькою «Твердинею» і рік тому занесену до Книги рекордів України. Оригінальність видання полягає в тому, що у ньому можуть перегортатись не тільки сторінки, а й окремі рядки, «переходячи» в інші твори, а тому опиняючись в інших контекстах та щоразу по-іншому прочитуючись. Максимальна кількість комбінацій – понад 11 трильярдів.

В номінації «за цикл сонетів» нагорода дісталась сумчанину Юрію Назаренку. Він подав на розгляд власну книжку «Голосом весни» (Суми, «Мрія-1», 2010), у якій вміщено добірку «Формула крові». Вона включає в себе 242 твори, поєднані між собою за такими ж принципами, за якими поєднуються окремі тексти в канонічному вінку сонетів. Нове жанрове утворення автор запропонував назвати королівським вінком сонетів.

В українській сонетистиці такі естетичні концепції реалізуються вперше. Книжка, аналогічна за формою «Трильярдам сонетів», була видана п’ятдесят років тому в Франції, а королівські вінки сонетів створені в білоруській та російській літературах (по одному).

На цьогорічних урочистостях з нагоди вручення премії прозвучали нові ініціативи, які зрештою можуть привести до того, що Івано-Франківськ стане столицею українського сонета. Перша з них полягає в тому, що наступним кроком має стати проведення фестивалю сонетярів, на якому і вручатиметься премія імені Ярослава Дорошенка. Друга стосувалася створення Академії українського сонета з резиденцією в цьому прикарпатському місті, яка б об’єднала прихильників класичної форми зі всієї країни і сприяла її подальшому розвитку.

http://i-pro.kiev.ua