На честь відкриття проекту «Було де не було» організатори влаштовують безкоштовні майстер-класи, лялькові вистави за участі зірок та пропонують дітлахам розфарбувати найбільшу казкову розмальовку в Україні.
«Було де не було» — соціально-освітній проект, який ставить за мету повернути наймолодшій аудиторії інтерес до традиційної української казки, розповісти її історію та показати розмаїття героїв.
«Ми назвали виставку "Було де не було", адже цими словами починаються багато українських казок, — говорить організатор проекту Наталя Кравець. — Наша головна мета — зробити українських героїв цікавими для малечі, розповісти про їхнє походження, як вони змінювалися з часом, наприклад, як головний "поганий герой" змій перетворився на мачуху. Задля цього разом із фольклористами ми склали декілька освітніх стендів та яскравих інфографік. Ще одна наша ціль — зібрати дитячі українські книжки для інтернатів на сході України. Виставка та її відкриття з різноманітними активностями будуть безкоштовними для відвідування. Але ми просимо усіх небайдужих киян принести з собою українську книжку, яку вони готові подарувати дітям зі сходу. Так, через красиву книгу, через яскраві ілюстрації, а не через нав’язування та примушування, ми хочемо прививати любов до всього українського».
Головна частина експозиції — двометрові українські казки з паперу, які зробила студія Лесі Патоки. Кожна казка складається з понад 5 тисяч паперових деталей.
«Над казками для "Було де не було" 7 майстрів нашої студії працювали більше 10 годин щодня протягом двох місяців без вихідних, — зізнається Леся Патока. — Загалом для "Котигорошка", "Пана Коцького", "Івасика-Телесика", "Колоска" та "Кривенької Качечки" нам знадобилося 200 квадратних метрів картону. У роботі ми використовували ножиці п’яти конфігурацій, скальпелі, різаки, шило, лінійки, фігурний та звичайний степлери, клей, двосторонній скотч та клей-олівець. Кількість деталей вимірюється тисячами, один лише "Пан Коцький" складається з 600 частин. Загальна вага паперових казок близько 15 кілограмів, але зусилля, які в них вклали, — не підйомні».
Із десяти героїв найбільшим став Півник Голосисте Горлечко (понад 1 м заввишки), найменшим — веселий черв'ячок (2 см). Найскладнішою серед паперових казок була розповідь про Котигорошка, вона складається з трьох частин та понад 7 тисяч деталей. Спробувати змайструвати свого паперового казкового героя можна буде на відкритті виставки 14 березня, на майстер-класі Лесі Патоки. Також протягом дня діти зможуть виліпити казкових героїв із тіста, зробити їх із фетру, намалювати на пряниках, нарізати з колажів, а також взяти участь у створенні Великої казкової розмальовки (15 кв. м.) від ілюстратора Ольги Дегтярьової.
Окрім цього, до відкриття виставки долучився Київський муніципальний театр ляльок та українські зірки. Одразу дві зіркові трупи візьмуть участь у ляльковій виставі «Котик та Півник». Ще одну виставу покажуть актори театру ляльок.
«Ми з радістю відгукнулися на пропозицію долучитися до проекту «Було де не було», — говорить режисер Київського муніципального академічного театру ляльок Михайло Урицький. — Зізнаюся, у нашому репертуарі багато народних українських казок, але ставимо ми їх нечасто. Ідея популяризувати українську казку дуже нам близька. Зараз як ніколи треба піднімати національну ідею в очах маленьких українців, виховувати у них любов до своєї історії, своєї країни. Ми спробуємо зробити це через казку».
Виставка «Було де не було» триватиме з 14 березня до 14 квітня 2015 року за адресою Столичне шосе 101, галерейний простір ТЦ «Домосфера». Виставка безкоштовна для відвідування. Детальну програму відкриття проекту 14 березня можна знайти на сайті domosfera.ua.
Народні казки — найпопулярніший жанр колективної творчості. Вперше слово «казка» згадується у письмових джерелах у XVII столітті. Але до цього казки тисячі років передавалися з уст в уста та віддзеркалювали традиції, культуру та звички народу. Перше зібрання українських казок було надруковане у 1839 році Іваном Срезневським.