Молитва українського народу

Рецензія / відгуки студентів Університету УКРАЇНА на відео кліп «Повертайся живим»(2015)

ТЕЛЬНЮК: Сестри та Kozak System - ПОВЕРТАЙСЯ ЖИВИМ

Сюзанна КІРІНА,
Університет «Україна», студентка 4 курсу (група ЖР-41),
спеціальність «журналістика»

Усе почалось одного осіннього дня ще минулого року. Купка студентів вийшла на головну площу столиці – на Майдан Незалежності. Заради гідного майбутнього. Що було далі, – відомо кожному пересічному українцю. Що там уже говорити про наших співвітчизників, якщо пронас почув увесь світ. Лише тепер, після стількох років Незалежності, ми, нарешті, «народилися», лише тепер ми стали для світу не росіянами, а українцями! Та якою ціною… Війна на сході нашої неньки України, як велика болюча рана, що кровоточить. Вона кровоточить і нікого не залишає байдужим.

Надзвичайно емоційно переживаєподії й українська письменниця Ірина Цілик – автор відомого і популярного нині вірша «Повертайся живим». Ця поезія наскрізь просякнута не просто темою війни, а вірою і сподіванням на її завершення, на те, що наші мужні захисники повернуться живими і повернуться «назовсім».

Особливо проникливо звучить цей вірш у виконанні сестер Тельнюк і українського рок-гурту Kozak System. Нещодавно вони презентували спільну відео роботу,  яка торкає за живе кожного, хто хоча б раз її переглянув. Кліп не схожий на більшість тих, які транслюються на музичних каналах і вражають яскравістю і спецефектами. Він – чорно-білий і знятий у звичайній студії звукозапису. Бо головне тут не картинка, а слова, деталі, міміка і жести. Відеоробота наскрізь просякнута сподіванням на повернення наших чоловіків з фронту. Виконуючи пісню,сестри Тельнюк заплющують очі і складають руки, ніби моляться. Ці жести як найкраще показують переживання виконавців. Вони – не прості бездушні спостерігачі, які вирішили виконати популярну пісню. Вони – люди, які відчувають дуже глибоко, дуже болюче, відчувають цю проблему так, ніби це їхня особиста драма. Особливо гострого відчуття проблеми надають відео роботі крупні плани. Наприкінці виконавці завмирають в очікуванні, що їхня пісня, їхня «молитва» буде почута. І на нашій землі знову запанує мир, а наші захисники повернуться назовсім.

Про відео роботу сестер Тельнюк іукраїнського рок-гурту Kozak System можна сказати лише одне: щиро, емоційно, душевно, до сліз.

 

Молитва за солдатів

Юлія КОСТЕНКО,
Університет «Україна», студентка 4 курсу (група ЖР-41),
спеціальність «журналістика»

Поетеса Ірина Цілик у період складних для України часів звичайними словами торкнулася серця, певно, кожного свідомого українця. Від самої фрази «повертайся живим» – нашкірі з’являються мурашки. Тут непотрібно пояснень. Одразу стає зрозуміло, що мова йде про Майдан та про війнуна Сході України. Наші політики її чомусь досі називають «антитерористичною операцією», таким чином відмовляючись брати за неї на себе відповідальність.

Отже, 21 століття, Україна, війна, горе, смерть – період народження твору, до якогоз годом сестри Тельнюк написали музику, а гурт «Kozak System» зробив аранжування.

Цяпісня – як молитва. Це молитва українського народу за синів, які віддають своє життя за наше майбутнє. Пісня – прохання. Прохання до синів – поверніться живими. Тобто, як бачимо, основний посил спрямований до солдата.

У пісні є така фраза: «Війна не потрібна нікому» – і тут не йдеться про конкретний народ, який має повернувся додому. Це пісня  миру.

Музика драйвова, виконана в рок-стилі. Це надає пісні сили, впевненості, надії. Солдат на війні сильний не лише фізично, а й духом, тому пісня як заклик до солдата-захисника, аби той повернувся живим.

«Все погане відпусти», не зважаючи на весь біль, який ти відчув – вбивства, злість, ненависть – залишайся людиною.

«Повертайся тим шляхом, що збереже твою душу і тіло» – це неначе прохання відматері.

До речі, по манері написання твору видно, що поетеса Ірина Цілик − віруюча людина,християнка, оскільки вся пісня супроводжується заповідями із Біблії. Насамперед, у тобі, солдате, є душа. Ти – людина, а не тварина, і в тобі мають бути людські цінності.

Тут немає конкретної історії. У сюжеті розповідається про всіх солдатів як одного, бо всю цю війну пронизує одна трагедія: МИР-СІМ’Я-ВІЙНА.

Це громадянська лірика, написана, щоб висвітлити події 21 століття в Україні. А постійний повтор фрази «Повертайся живим, ти головне повертайся живим…» надає твору ще більшого емоційного забарвлення та експресії.

Підводячи підсумки, розуміємо, що такі пісні мусять бути, бо це наша історія.

 

Одне прохання, одна молитва

Тетяна САХНО,
Університет «Україна»,студентка 3 курсу (група ВСР-31),
спеціальність «Видавнича справа та редагування»

…Тематика відео кліпу є надзвичайно актуальною на даний момент. Нині війну можна побачити не лише у новинах чи на сторінках газет. Ці криваві події цілодобово прокручуються у думках кожного з нас, у серцях сестер, мам, доньок, дружин, чоловіки яких поклали життя за свободу та торжество добра в цілому. Війна, як не дивно, пробуджує небайдужих, ладних свої статки та час присвятити турботі про тих, хто нас захищає. Цей біль об`єднує, робить нас сильнішими. Ним потрібно ділитися, саме, тому народилася ця пісня та відеокліп…

Ідея кліпу проста – підняття духу наших воїнів, їх підтримка звичайними, але необхідними словами. Кожен повинен повернутись живим, до себе справжнього, до правди, до чистоти, до любові, до можливості знову вірити у цей світ, до прощення. Чоловіки, котрі повертаються, повинні забути всі жахіття, пережиті в пеклі на Сході. І наше завдання допомогти їм у цьому. Вони заслуговують на спокій і радість. Тому кліп, як і текст, є дуже простим і спокійним. Слова, вжиті у пісні, є доступними та зрозумілими. У кліпі відсутні сцени воєнних дій, і це тішить, бо у багатьох творчих роботах інших виконавців вони наявні і лише додають напруги. Особливістю твору є те, що це крик душі кожного з нас. Ця патріотична пісня поєднала в собі всі переживання. Дивлячись цей відео кліп та слухаючи пісню, можна відчути, як по тілу «бігають мурахи». А значить, цей кліп не залишить байдужим нікого.

 

Ні, ця війна не потрібна нікому!

Поліна САВЕНКОВА ,
Університет «Україна», студентка 3 курсу (група ВСР-31),
спеціальність «видавничасправа та редагування»

Це геніальна композиція, слова до якої написала Ірина Цілик, виконали її сетри Тельнюк та Kozak System.

Подивившись відео кліп, неможливо залишитися байдужим. Слухаєш, дивишся, і ніби чуєш крик душі кожної матері, кожної дружини, сестри, донечки або синочка, чуєш стук їхніх сердець.

У відео кліпі можна чітко побачити біль в очах виконавців, як вони кожним словом пронизують свою душу. Ми ніби слухаємо про одну людину, одного хлопця, який втілює у собі образ усіх чоловіків та жінок, які знаходяться в зоні АТО.

 «Вчися наново жити»,  – тут ми розуміємо, щожиття людини, яка повернулася з зони бойових дій, вже ніколи не буде таким, як раніше, треба буде вчитися бачити над головою не хмару з ракет, а сонячне небо, бачити не ворога перед очима, а кохану матусю.

 «Відпускай цю ненависть назавжди», – тяжка і майже неможлива місія для кожного нашого героя.

«Перемагай і вертайся додому»!

 

Повертайся додому!..

Діана ПРОКОПЕНКО
Коледж «Освіта», студентка 3 курсу (група ВСР-31),
спеціальність «видавнича справа та редагування»

Слова «Повертайся додому» для нас зараз мають більше значення, аніж раніше. Покоління дітей ХХІ століття вперше (і я щиро сподіваюся, востаннє) переживає такі часи. Брати, кохані, татусі… Багатьох із нас від них відділяє ця жорстока війна, і понад усе зараз хочеться сказати «…ти, головне, повертайся додому…».

Ірина Цілик сказала те, що багато хто не може виразитисловами. Її слова, в оранжуванні Kozak System та в музиці сестер Тельнюк, проникають в душу одразу.

 Відеокліп дуже вдало зроблений, адже кому потрібні зараз пафосні кліпи?! В них просто немає сенсу. А бійцям в зоні АТО тим більше пафос не потрібен. Чорно-білі кольори не «ріжуть» очі… По-домашньому вбрані артисти не викликають відрази… Тут вони «оголили душу».

 Тема кліпу зрозуміла одразу: щоб повернулися наші рідненькі живими додому. Ця пісня повинна пробудити в кожному з нас гордість за тих, хто зараз в АТО.

З першого погляду здається, що настрій відео роботи буде сумним, плакучим… Та потім стаєзрозуміло що Ірина Цілик аж ніяк не хотіла розжалобити своїми словами. Вона прагнула ними підбадьорити (в кліпі це відмінно підкреслено моментами, коли виконавці підвищують тон і силу  голосів), підтримати надію в серцях тих, кому це адресовано.

А татуювання на плечі одного зі співаків, на мою думку, підкреслює те, що дух народу українського невмирущий!

Ще довго слова з відеокліпу звучатимуть у моїй голові… Я вірю, що українців не зламати!

 

Крик душі українського народу

Євгенія ЗАГРЕБЕЛЬНА,
Університет «Україна», студентка 2 курсу,
спеціальність «видавнича справа та редагування»

Пісня Ірини Цілик «Повертайся живим» − це пронизливий, сповнений болю заклик до українських солдатів. Заклик нашого народу до своїх синів, братів, батьків, друзів та просто українців − людей, які, незважаючи на смертельну небезпеку, у єдиному пориванні пішли захищати свою землю та свій народ.

Ця пісня дійсно заслуговує називатися однією з найпроникливіших пісень української патріотичної лірики. Адже таким і повинен бути справжній патріотизм − сестри Тельнюк разом із гуртом «Kozak System» у своєму кліпі не возвеличують війну, не закликають до нових завоювань, навпаки, у своєму щирому проханні, що йде від самого серця, вони кажуть:

Ні, ця війна не потрібна нікому.

Так, ми її непробачимо, себто

Перемагай і вертайся додому.

Просто живим повертайся і все тут.

Надзвичайно поетична, сповнена яскравих образів, ця пісня не може не знайти відгук у серці навіть далекої від воєнних подій людини. Відеоряд кліпу, натомість, зроблено у чорно-білій гамі. Немає розмаїття сцен та дорогих спецефектів. Камера показує нам то молитовно складені руки, то тоненькуцівку диму, то смиренно опущені очі. І цього, виявляється, цілком достатньо, адже почуття, які висловлюють співаки, не потребують прикрас.