Чернігівська бібліотека імені Михайла Коцюбинського отримала нові ошатні книжки наших талановитих земляків, які побачили світ цього року.
Особливо мені сподобалася збірка поета Анатолія Покришня «Вірші, що написані серцем». Як відомо, головні чинники творчості – емоції й інтелект. Почуття Анатолія Покришня – у його творчості – проходять крізь суворий фільтр його інтелекту. Світ його внутрішньої стихії завжди контрольований потужною силою розуму. Вражена, що світ можна саме так відкрити, саме так відчути його в мистецтві слова, звуків, у красі самого життя і втілити все у коротких поезіях в прозі.
Як свідомий громадянин, перебуваючи під могутнім впливом патріотичних настроїв, автор не оминув тему любові до рідної землі, Сіверщини, України. Захоплюють своєю громадянською проникливістю, полонять народною мелодикою пронизливі вірші поета про минувшину та сьогодення країни. Від батька, матері, рідного села, міста – до мови, до Батьківщини, її історії. Тема родини тісно перекликається з темою суспільною. Тонку лінію цього переходу не відчуваєш, адже поет вибудовує світ навколо найдорожчого його серцю. Струменить у віршованих рядках щемка атмосфера краси й тепла родинного вогнища.
«Подивована його світом природи, бо він – настільки олюднений, що не тільки наділений людськими рисами та почуттями, а й тією високістю духу, яку мають високодуховні людські особистості, – наголошує у післямові до книжки поетеса, науковець Світлана Берднікова. – Дивовижно, але автору вдалося надати природі ту витончену грань почуттів, за якою відчуваєш дитину». Як от в поезії «Малює літо вишнями в садочку…»:
Настояне ромашками й любистком,
Навшпиньки заглядає у вікно.
Останні сутінки розвіює і нишком
Ховається у соняхах воно.
Романтичне світовідчуття ліричного героя і самого автора тонко передано у ліричних віршах. «Захоплення, сподівання, мрії і надії, – все це переливається самоцвітними гранями кохання, бо сам автор – чиста, цілісна натура, надзвичайно вразлива й емоційна», – відзначає у своєму відгуку, який також надрукований у цій книжці, письменник Сергій Дзюба.
«Хотів принести у поезію щось своє, оригінальне, неповторне, що – до душі і приносить задоволення, до того незнане, добуте з глибин, – пише автор. – Хотів принести «блакитне небо і стиглі широкі лани хліба», і розказати людям про цей новий світ… Тому шукав серед людей яскраві слова, щоб повернути їм їх натхненним віршем. Що з того вийшло, скажуть люди. Я щиро вдячний усім своїм читачам».
Додам, що автор проникливих віршів та пісень Анатолій Покришень – знаний уже далеко за межами рідного Придесення. Він став лауреатом Міжнародної літературної премії імені Миколи Гоголя «Тріумф».
Роман письменниці Валентини Грищенко «Крізь дим та кіптяву» – цікава оповідь про прадавній, але молодий Чернігів, з дослідженням великого історичного пласту подій та явищ, які відбулися на Придесенні на межі XIX – XX століть, коли герої книги жили, діяли, кохали, відстоювали свої моральні цінності. Серед них – відомі особистості: письменники, художники, державні діячі, котрі в той час мешкали у місті над Десною або бували в Чернігові: Михайло Коцюбинський, Ілля Шраг, Павло Тичина й багато інших.
Збірка чарівних віршів «Мить – як вічність» – вже шоста книга Івана Барана, студента другого курсу філологічного факультету Чернігівського національного педагогічного університету імені Тараса Шевченка. У книзі вміщено поезії, написані впродовж одинадцяти років, тому тут можна знайти як враження ще дитячої душі, так і роздуми вже дорослого юнака. Поет роздумує над долею України, змальовує красу природи рідного краю, по-філософськи осмислює життя. Багато поезій у збірці присвячені двом українським геніям – Тарасові Шевченку та Павлові Тичині.
Підготувала Світлана БРАГІНЕЦЬ,
зав. відділом чернігівської бібліотеки ім. М. Коцюбинського