Ірина Світ — автобіографія

Я, Ірина Світ народилася 29 травня 1979 року в селі Чуква Самбірського району Львівської области. З 1994 по 1998 навчалася в Самбірському педагогічному училищі імені І. Филипчака, яке закінчила з відзнакою за спеціальністю «Образотворче мистецтво та художня праця», здобула кваліфікацію «Учитель образотворчого мистецтва та художньої праці, керівник гуртка декоративно-ужиткового мистецтва».

1998-2003 – навчання у Прикарпатському університеті імені В.Стефаника (заочна форма навчання) на художньому факультеті, де отримала повну вищу освіту за спеціальністю «Образотворче мистецтво» та здобула кваліфікацію «викладача образотворчого мистецтва та художньої праці».

З 1998 працювала керівником гуртка художньої обробки соломки «Золоті стеблини» Центру позашкільної освіти  міста Самбора і за сумісництвом працювала у 1998-2000 рр. викладачем художньої кераміки та малярства на склі у Самбірському педагогічному училищі ім. І. Филипчака.

З 2007 року є членкинею Творчого об’єднання народних майстрів та художників-аматорів України, де беру безпосередню активну участь у виставках. З 1998 почала активно займатися соломоплетінням, особливо технікою спірального плетіння соломи, традиційною в Україні з часів Трипільської цивілізації 7000-літньої давности. 

Особливе місце у моїй творчости займає тема Універсального символу української нації – Дідух. Із цією метою я відродила забуту споконвічну національну традицію універсального сакрального застосування Дідуха до урочистих народних обрядів та щоденного вшанування його в оселях. На підставі історично-етнографічних матеріалів я відтворила вишуканий  спіралевидний стиль Дідуха, що за своєю манерою не має аналогів у світі. 

Мої зажинкові Дідухи  є найскладнішими за будовою і найвишуканішим за пропорціями та прецизійністю виконання, сягають величних розмірів від 1 до 3 метрів заввишки, з пропорціями «золотого» перетину, динамічної асиметрії, числової гармонії тощо. Особливим моїм творчим винаходом є спеціальна покуть-саркофаг, своєрідний традиційний Красний Кут для зберігання та транспортування Дідуха у будь-яких умовах, що дає змогу захистити унікальну природну тендітність Дідуха та зберігати його багато років. Таким чином, нашому народу повернуто найсакральніший і найдавніший універсальний національний символ, насильно і жорстоко витіснений чужоземними інтернаціональними символами негативного змісту. Готується до друку наукова монографія-альбом на цю тему. Особливості «Нашого Дідуха» розкриваються на вебсайті Ірини Світ: www.didookhukr.wordpress.com, у Facebook, Twitter тощо.

Постійно працюю над удосконаленням своєї майстерности, щоразу беру активну участь у виставках різного масштабу в Україні та за кордоном, мої твори знаходяться у приватних художніх колекціях видатних людей та  поціновувачів мистецтва у різних куточках світу.

У моєму творчому доробку є солом’яні картини, панно на різну тематику, сакральні і декоративні скульптури, ажурні підвісні просторові композиції та солом’яна пластика як традиційного, так і авторського характеру, солом’яні забавки, прикраси, дармовиси тощо.

Мої роботи  високо стилізовані, максимально наближені до абстракції та образного сприйняття, виконані з естетичним мистецьким смаком без використання штучних матеріалів та замінників. 

           Хоч педагогічна та громадська робота забирають багато часу, але я постійно намагаюся дбати про свій професійно-творчий ріст художниці-кераміста, живописця, щоб завжди майстерно володіти улюбленими техніками декоративної аплікації та художнього плетіння з соломи, злаків та сухоцвітів.  Мої роботи споріднені з трипільскими орнаментами та бойківською вишивкою, вони суголосні з підкарпатською національною архітектурою та народним одягом, несуть національну традицію з глибини тисячоліть, виховують національну ідентичність та шляхетність.

В моїх роботах панує культ української хліборобської краси, свіжий подих природи, життєдайне багатство наших полів та лагідне підсоння, тиха мелодія української пісні та велика працелюбність нашого прадавнього народу. Особлива естетична магія  в солом’яних птахів, що рухаються в повітрі, це ластівки-щедрівки, голуби кохання, містичні птахи-засновники Світу тощо.

Тему материнства розкривають солом’яні Берегині-заступниці, покровительки Роду і всього сущого. Всіляко використовую можливості житньої соломи для плетіння найрізноманітніших спіралей та вузлів. Символічно забарвлюю соломку натуральними барвниками, що споріднює соломоплетіння з писанкарством, дає широкі творчі можливості для розкриття вічних високих ідей: кохання, щастя, миру, материнства, духовності тощо.

Поширюю свої художні твори з соломи у світі, як українську національну магію і сучасну моду на все наше рідне, неповторний культ краси і гармонії з Усесвітом. У січні 2006 р. була знята мистецька передача «Світлиця» на «12-му телеканалі», за моєї участи, про українські Дідухи, яка досі транслюється на Львівському телебаченні у повторах.