Двадцять років - наче вічномить

30-10-16-%d1%86%d0%bc%d0%b1-%d0%b2%d0%b5%d1%87%d1%96%d1%80-%d0%bf%d0%b0%d0%bc%d1%8f%d1%82%d1%96-%d0%b2%d1%96%d0%ba%d1%82%d0%be%d1%80%d0%b0-%d0%bd%d0%b5%d0%b2%d1%81%d1%8c%d0%ba%d0%be%d0%b3%d0%be-11Вечір пам’яті поета, члена Конгресу літераторів України Віктора Невського

В останній день осені – 30 жовтня 2016 р. – в Центральній міській бібліотеці м. Дніпра відбувся  вечорі пам’яті ветерана терцентру, екс-офіцера-підводника, дитини бло-кадного Ленінграду, відомого поета Віктора Яковича Ковриженка (літературний псев-донім – Віктор Невський).

Член Конгресу літераторів України, редколегії міжнародного літературного альманаху «Форум», оргкомітету Міжнародного фестивалю літературних видань «Рідкісний птах». Автор 2х книг поезії, багаточисельних публікацій в збірках і ЗМІ.  Лауреат літературних премій ім. М. Матусовського (МСПУ, 2009), ім. М.Селезньова (обласна рада ветеранів м. Дніпропетровська, 2012), міського конкурсу «Чарівній мій Дніпропетровськ» (2012), інтернет-конкурсів. Поеми, лірика, вірші для дітей і юнацтва, байки. І це – лише поетична складова Віктора Яковича Ковриженка (літературний псевдонім – Віктор Невський), роки життя 30.05.1931, Ленінград – 19.05.2016, Дніпропетровськ (нині Дніпро).

Вечір пам’яті підготувала і провела в Центральній міській бібліотеці м. Дніпра (за-вдяки організаційній підтримці відділу мистецтв під керівництвом Т.В. Звягіної) дружина Поета, член Конгресу літераторів України, музичний керівник ансамблю «Горобинка», ор-ганізатор культурно-дозвіллєвої діяльності територіального центру соціального обслугову-вання (надання соціальних послуг) Шевченківської районної у місті Дніпропетровську ради   Олена Іванівна Швець-Васіна. Там же відбулася презентація книги поезій «Вічномить кохання» О.Швець-Васіної і В.Невського.

Проживши півжиття в одному зі світових центрів ракетно-космічного машинобу-дування України – Дніпропетровську, поет виливав в своїх поемах («На сьомому небі», «Мій Катеринослав», «Космополіти»)  душевну гіркоту із-за знегод своєї другої батьківщини.  Будучи дійсним цінителем музики, поет вважав оперу «Запоріжець за Дунаєм» С.Гулака-Артемовського, побачену в юності в Ленінграді, перлиною народної музики. Із задоволенням наспівував арію Карася з цієї опери і інші українські народні пісні.

Все життя капітана-підводника, а згодом – головного конструктора одного з проек-тних інститутів Дніпропетровська, було пронизано любов'ю до Її Величності Поезії. Його лірико-епічна поема «Мої Музи» приголомшує глибокими пізнаннями Усесвітньої історії і мистецтва. Поеми на «морську тематику» – «Полярне сяяння», «Містечко Темрюк» – напов-нені світлом і запахом моря.
З 2001 по 2010 рр. Віктор Невський був в рядах Регіонального союзу письменників Придніпров'я, де 6 років був Головою приймальної комісії і 7 років – беззмінним ведучим щомісячних літературно-музичних зустрічей з поетами, композиторами, музикантами і їх шанувальниками в Центральній міській бібліотеці. Ці зустрічі, як і виступи Віктора Нев-ського на сценах Палаців культури, Палацу студентів, Будинку вчених, вузів, шкіл і біблі-отек міста завжди були яскравими і незабутніми.
З 2011 року В.Невський став членом Всеукраїнської творчої спілки  «Конгрес літе-раторів України» і одним із засновників міжнародного літературного альманаху «Форум». Як найерудованіший член журі дитячих літературних конкурсів, у тому числі Міжнарод-ного фестивалю дитячої творчості «Чарівна книжка», він добре запам'ятався юним талан-там України і ближнього зарубіжжя. А як член редколегії альманаху «Форум» та член орг-комітету Міжнародного фестивалю літературних видань «Рідкісний птах» уславився від-повідальним, акуратним і, можливо, надмірно педантичним.

Дванадцять останніх років життя Віктор Якович був членом територіального центру ветеранів Бабушкинського (нині Шевченківського) району м. Дніпра, блискуче виступав на заходах терцентру, що готувалися О.Швець-Васіною, а також проводив там чудові бесіди про поетів і художників минулих століть, про які він знав стільки, що здивовані слухачі називали його «ходячою енциклопедією». Майже жодний захід територіального центру не проходив без участі Віктора Невського, де він виступав і з власними віршами, і читав напам’ять вірші класиків, і брав участь у Новорічних спектаклях терцентру: грав і Діда Мороза, і зарубіжного Поета, і навіть Снігуроньку.
Дванадцятирічний творчий дует композитора Олени Швець-Васіної і поета Віктора Невського створив пісні «Тривога серця», «Спрага», «Морська елегія», «Морська дружба», «Дороговказна зірка», які виконували не лише  автор музики, але і інші виконавці, у тому числі і його улюблений ансамбль ветеранів «Горобинка» Шевченківського терцентру. Поет, інвалід війни Микола Мілаш називав цей дует «Пахмутова і Добронравов». Не кожному дано прожити в любові дванадцять років в такому сплетенні аур. 

Благозвучні, ритмічно вивірені ліричні і громадянські вірші В. Невського спонукали на створення пісень таких відомих композиторів Придніпров'я і України, як Лілія Бігеєва, Валентина Фалькова, Олена Попцова-Ломакіна.
 
Останні два роки його життя були затьмарені онкозахворюванням. Але і в цьому стані він поводився з бездоганним гордим спокоєм. Будучи вже важко хворим, він напи-сав поему «Блакитна стрічка Атлантики» про символічний приз, який присуджувався лайнеру, що пересік Атлантичний океан в двох напрямах в рекордний час.

І напередодні 85-річчя життя для Віктора Яковича було прекрасним: він багато що умів, розумів, що відбувається в Україні, виступав упевнено і професійно на будь-якому сценічному майданчику, виглядав франтом і відчував себе багато молодше, кохав і був коханим. Недаремно останніми віршами, створеними поетом, були життєстверджуючі вірші «Кольоровий сон» (про красу українського віночка) і «Але я кохаю українку».

На вечорі пам'яті в ЦМБ виступили заст.директора Обласної бібліотеки для молоді ім. М.Свєтлова Т.М.Сафронова, а також відомі поети і прозаїки: члени Конгресу літераторів України Валентин і Юлія Гнатюк, Світлана Поливода, Тетяна Валова, Олена Хейфець, члени Регіональної спілки Придніпров'я Лариса Яворська, Тетяна Заславська, Олександр Покровський, Олександр Дьомін, Анатолій Отлєтов, Ніна Бєляєва, поети Ольга Соколова, Олена Комісар, Людмила Бєланова, Андрій Кужеєв, Валерій Караськін, Максим Чурков, Наталія Деркач та ін. 

Слово пам’яті висловив шеф-редактор міжнародного літературного альманаху «Фо-рум» Олександр Кутняк (В. Невський був членом редколегії цього альманаху). 

Голова Дніпропетровської обласної організації Конгресу літераторів України Люд-мила Некрасовська вручила дружині поета О.Швець-Васіній Почесний диплом, літера-турну премія «За відданість Слову» і вимпел від Конгресу літераторів України Віктору Невському (Ковриженку) (посмертно).

Композитори, члени Асоціації композиторів Національної всеукраїнської музичної спілки (НВМС) виконали на вечорі пам’яті власні пісні на вірші Віктора Невського:
голова Асоціації композиторів Дніпропетровської обласної організації НВМС Лілія Бігеєва – власну композицію «Бразилія» за мотивами поеми В.Невського «Мої Музи»,
член Асоціації композиторів НВМС Валентина Фалькова – пісні «Весна» і «Дама з собачкою», 
член Асоціації композиторів НВМС Олена Попцова-Ломакіна – пісню «Колискова», 
член Асоціації композиторів Дніпропетровської обласної організації НВМС Олена Швець-Васіна – пісню «Спрага» і музичну замальовку «Між уявою і дійсністю»,
член Асоціації композиторів Дніпропетровської обласної організації НВМС Галина Логвінова – дві прем’єри – пісню «Яке то щастя» на вірші О. Швець-Васіної і «Пані серця» на вірші В. Невського.

На вечорі пам'яті виступила екс-заст. директора територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Шевченківської районної у місті Дніпропе-тровську ради О.М.Дяченко, яка знала і шанувала В.Я. Ковриженко (Невського) всі 12 років його діяльності  в терцентрі, а ансамбль «Горобинка»  ветеранів терцентру заспівав пісню Олени Швець-Васіної на вірші Віктора Невського «Морська елегія»:

На грудях капітана корвета 
Сяє золотом орденський знак 
Зі словами морського завіту: 
«З нами Бог – український наш стяг»  

Юнга в море пішов, кругом світу. 
Шторм міцніє – то пильності знак. 
Шепче він заклинання Феміди – 
«З нами Бог – український наш стяг»  

Грім салюту – морського привіту. 
Тоне в морі ворожий вояк. 
Тут  нема будь-якого секрету: 
«З нами Бог – український наш стяг»  

Голова в сивині на портреті. 
Восени тьмяно світить маяк. 
Сум елегії в серці поета: 
«З нами Бог – український наш стяг»  

Але знов повертається літо, 
В море знов вирушає моряк. 
Нашу пісню самі завершіть ви: 
«З нами Бог – український наш стяг!»

Протягом вечора пам’яті були показані відео з виступами Віктора Невського, де він читав власні твори і вірші класиків, а також слайд-шоу фото його творчих виступів.
Він пішов від нас 19 травня цього року, не дожив 10 днів до свого поважного юві-лею… В книзі «Вічномить пам’яті» Олена Швець-Васіна написала наступний поетичний  квант:

21 травня 2016 р.

На православному відспівуванні вітер –
Травневий, пряний – 
Грав з пелюстками свіжих квітів. 
Поетова Душа зітхнула: 
Кохана близько так, але торкнутися  
Вже нездійсненно, вже немислимо, о Боже!.. 
І раптом із поривом трепетного вітру 
Коханій із труни під ноги впала
Півонія – то з нею попрощався так Поет...

Світла пам’ять Поетові! Слава ветеранам! Слава Україні! 

 

%d0%b4%d0%b5%d0%bd%d1%8c-%d0%b7%d0%b0%d1%85%d0%b8%d1%81%d0%bd%d0%b8%d0%ba%d0%b0-%d0%b2%d1%96%d1%82%d1%87%d0%b8%d0%b7%d0%bd%d0%b8 30-10-16-%d1%86%d0%bc%d0%b1-%d0%b2%d0%b5%d1%87%d1%96%d1%80-%d0%bf%d0%b0%d0%bc%d1%8f%d1%82%d1%96-%d0%b2%d1%96%d0%ba%d1%82%d0%be%d1%80%d0%b0-%d0%bd%d0%b5%d0%b2%d1%81%d1%8c%d0%ba%d0%be%d0%b3%d0%be-35 30-10-16-%d1%86%d0%bc%d0%b1-%d0%b2%d0%b5%d1%87%d1%96%d1%80-%d0%bf%d0%b0%d0%bc%d1%8f%d1%82%d1%96-%d0%b2%d1%96%d0%ba%d1%82%d0%be%d1%80%d0%b0-%d0%bd%d0%b5%d0%b2%d1%81%d1%8c%d0%ba%d0%be%d0%b3%d0%be-34 30-10-16-%d1%86%d0%bc%d0%b1-%d0%b2%d0%b5%d1%87%d1%96%d1%80-%d0%bf%d0%b0%d0%bc%d1%8f%d1%82%d1%96-%d0%b2%d1%96%d0%ba%d1%82%d0%be%d1%80%d0%b0-%d0%bd%d0%b5%d0%b2%d1%81%d1%8c%d0%ba%d0%be%d0%b3%d0%be-14  30-10-16-%d1%86%d0%bc%d0%b1-%d0%b2%d0%b5%d1%87%d1%96%d1%80-%d0%bf%d0%b0%d0%bc%d1%8f%d1%82%d1%96-%d0%b2%d1%96%d0%ba%d1%82%d0%be%d1%80%d0%b0-%d0%bd%d0%b5%d0%b2%d1%81%d1%8c%d0%ba%d0%be%d0%b3%d0%be-7 30-10-16-%d1%86%d0%bc%d0%b1-%d0%b2%d0%b5%d1%87%d1%96%d1%80-%d0%bf%d0%b0%d0%bc%d1%8f%d1%82%d1%96-%d0%b2%d1%96%d0%ba%d1%82%d0%be%d1%80%d0%b0-%d0%bd%d0%b5%d0%b2%d1%81%d1%8c%d0%ba%d0%be%d0%b3%d0%be-6 24-06-15-%d0%b4%d0%b5%d0%bd%d1%8c-%d0%ba%d0%be%d0%bd%d1%81%d1%82%d0%b8%d1%82%d1%83%d1%86%d1%96%d1%97-24 30-10-16-%d0%b2%d0%b5%d1%87%d1%96%d1%80-%d0%bf%d0%b0%d0%bc%d1%8f%d1%82%d1%96-%d0%b2-%d0%bd-93 30-10-16-%d0%b2%d0%b5%d1%87%d1%96%d1%80-%d0%bf%d0%b0%d0%bc%d1%8f%d1%82%d1%96-%d0%b2-%d0%bd-49

Тетяна Казмирук,
член суспільної ради ветеранів
територіального центру соціального обслуговування  
(надання соціальних послуг)
 Шевченківської районної у місті Дніпропетровську ради