Запрошення на презентацію книги «Культ предків» про старовинні звичаї України

Пт, 8 грудня 2017 • 15:00 • Музей літератури • Київ, поруч із метро «Театральна»

Книга “Культ предків. Нетуристичні звичаї України” (видавництво “Фоліо”, 2017). Автор Наталка Фіцич.

Книга розповідає про старовинні звичаї України, що дійшли до наших днів. Вона складається із 34 розділів, кожен із яких присвячений окремому звичаю протягом одного календарного року від Масниці до Стрітення (тобто від весни до кінця зими). Таким чином книга охоплює увесь обрядовий цикл звичаїв, акцентуючи увагу на найбільш давніх, що дійшли до наших днів: деякі з них маловідомі, інші знамениті на увесь світ. Звичаї, про які йде мова, охоплюють майже всі етнографічні регіони України.

Книга має сучасний дизайн та містить QR-коди, які ведуть до різноманітного відео: пісні, звичаї, майстер-класи. Такий підхід обраний задля того, аби зацікавити старовинними звичаями найширшу аудиторію, в тому числі молодь. Причому QR-коди у книзі, присвяченій культурі, в Україні використовуються уперше. Також книга містить кулінарні рецепти давніх страв та різні додатки (легенди та перекази, повір’я, прикмети, поради)

Автор книги – журналістка і телеведуча Наталка Фіцич. Телевізійний журналіст із 20-річним досвідом, вона була автором телевізійних проектів на 5му каналі та на Першому національному каналі. Зокрема, “ПроОбраз із Наталкою Фіцич” (про видатних діячів української культури), “Майстер-клас” (проект про народні ремесла України), документальний цикл “Відкрита зона” (соціальні, історичні та культурологічні явища та персони в Україні). Один із фільмів документального циклу “Відкрита зона” під назвою “Сам” здобув “Бронзову оливу” на Міжнародному фестивалі документальних фільмів у м.Бар, Чорногорія.

Книга написана за наслідками зйомок документального циклу “Культ предків”. Прем’єра циклу відбулася на День незалежності 2017 на Каналі Прямий. Зйомки документального циклу проходили у співпраці із відомим етнографом Олексієм Долею. Він - колишній заступник директора Музею народної архітектури та побуту у Пирогові, організатор Ярмарків майстрів на багатьох фестивалях, в тому числі на Країні Мрій. Також у проекті присутні інші відомі українські етнографи. У кожному епізоді документального циклу (та за його наслідками – у кожному розділі книги) Наталка Фіцич та Олексій Доля вирушають у експедицію на пошуки старовинного звичаю, зустрічаються з людьми, які його зберігають, дивляться, а іноді беруть участь.

Документальний цикл та книга “Культ предків” – це спроба розповісти про старовинні звичаї у сучасній формі. Адже українські традиції – одні із найкраще збережених у Європі. Навіть попри намагання у радянську добу знищити або трансформувати, старовинні звичаї дійшли до наших днів. Поступово вони відмирають, бо відходять у небуття їхні носії, або ж молодь заміщує старовинні обряди копіюванням західних (наприклад, весільних). Та найголовніше – відсутність інформації про унікальні звичаї та їхнього пропагування. Причому, в Україні є спеціальні заклади, які займаються дослідженням народних звичаїв, але про них знають лише спеціалісти. Звичаї ж зберігають люди. А щоб пишатися і зберігати – потрібно знати.