Віталій Леус: «Серцю не накажеш»

Щойно у популярному чернігівському видавництві Валерія Лозового та Олега Єрмоленка побачила світ посмертна книга прози знаного українського письменника, публіциста, журналіста та краєзнавця, головного редактора всеукраїнської газети для дітей «Ліхтарик» із Чернігова, лауреата багатьох міжнародних і всеукраїнських нагород Віталія Миколайовича Леуса «Серцю не накажеш».

Як відомо, талановитий автор резонансних книжок відійшов у вічність наприкінці 2017 року. І дуже тепло, чуйно та зворушливо вшанували його пам’ять у наших чернігівських бібліотеках імені Володимира Короленка та Михайла Коцюбинського, в літературно-меморіальному музеї-заповіднику М. М. Коцюбинського, а також – у редакції його улюбленої обласної газети «Деснянська правда», де Віталій Леус був постійним автором проникливих оповідань, новел, бувальщин, журналістських та краєзнавчих матеріалів; а газету він постійно читав протягом усього свого подвижницького життя.

Відбулася й презентація виданої буквально за кілька днів після смерті прекрасної книжки вибраних творів Віталія Миколайовича «Долі конем не об’їдеш», надрукованої за програмою підтримки розвитку інформаційної та видавничих сфер Чернігівщини на 2016-2020 роки.

І ось тепер, зусиллями родини письменника та президента Міжнародної літературно-мистецької Академії України, заступника головного редактора обласної газети «Деснянська правда» Сергія Дзюби, вийшла ошатна книжка прози Віталія Леуса «Серцю не накажеш». Тут опубліковано гостросюжетну повість «Анюта» і цикл оповідань та публіцистичних статей, більшість з яких друкувалися на шпальтах «Деснянської правди».

У них художньо й цікаво осмислюються закони протистояння добра – злу в нашому, такому не простому динамічному і драматичному житті. Отож, порушуючи гострі соціальні проблеми, автор створює психологічні, життєві, достовірні портрети наших сучасників, водночас він сконцентровує увагу на моральних вчинках персонажів. У публіцистичних статтях автор звертається до болючої теми: чому українці, які вміють так сумлінно трудитися, творчо мислити, боротися за торжество справедливості, досі живуть у такій скруті?!

Віталій Леус знову вражає нас своєю дивовижною проникливістю та мудрістю. Власне, саме тому його книжки і не залежуються на бібліотечних полицях. Тож родина письменника та Сергій Дзюба вже заявили, що до кінця року підготують ще одну книжку Віталія Миколайовича, де будуть його не друковані раніше твори, знайдені в архіві прозаїка, а також спогади близьких і друзів про цю прекрасну та благородну Людину.    

Сергій Квітницький