Буковинці хочуть бачити свою Маланку у ЮНЕСКО

Організатори повідомили, що планують розпочати підготовку відповідних документів на включення буковинської Маланки до реєстраційного списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Адже ніде у світі (та й в Україні) традиції маланкування не збереглися так масштабно і яскраво, як у Чернівецькій області, повідомляє Високий замок.

Чернівці готуються до IV фестивалю маланок, який відбудеться 15 січня.

Окрім великої кількості глядачів, на «Маланку-фест» очікують і поважних гостей. Організатори надіслали запрошення на це дійство послам всіх іноземних держав. Свою участь уже підтвердив посол Австрії. Приїде до Чернівців і французький фотограф українського походження Юрій Білак, який готує про цей фестиваль фотоальбом. До слова, фотоальбом Білака «Гуцули» уже бачили в багатьох країнах світу.

Урочисте відкриття фестивалю маланок «Маланка-фест» відбудеться у самому центрі міста — на площі Філармонії. Маланкарі пройдуться святковою ходою центром міста.

— Цьогоріч маємо 42 колективи-учасники, — розповіла Оксана Лелюк, організатор фестивалю, голова туристичної громадської організації «Палітра Буковини». — Будуть представлені всі райони області, з деяких районів буде навіть кілька колективів.

Цьогоріч журі оцінюватиме колективи у двох номінаціях: маланка та переберія. Перше – це дійство з певним сюжетом і музичним супроводом, друге – перевдягання у певні образи, і саме переберія передбачає спілкування з людьми.

Голова журі, відомий у краї етнограф Микола Шкрібляк, розповів, за якими критеріями оцінюватимуться учасники фестивалю маланок. А це – і виступ на сцені, і костюми, і музичний супровід.

Режисером цьогорічного фесту буде заслужений діяч мистецтв України Петро Колісник. На запитання про перевтілення у політичних персонажів він зауважив, що учасники фестивалю не мають жодних обмежень.

Вже другий рік поспіль завдяки фонду Firtash Foundation призовий фонд для переможців фестивалю маланок у Чернівцях становить сто тисяч гривень. Колектив, який займе перше місце, отримує 50 000грн., друге – 30 000, і третє – 20 000 гривень. Також всім учасникам буде відшкодовано вартість приїзду-від’їзду на фестиваль.

За традицією, за порядком на фестивалі наглядатимуть не тільки правоохоронці, а й сотня волонтерів. Ця молодь буде одягнена у світлі жилетки із символікою фестивалю. Ще однією новинкою фестивалю стане те, що на площі Філармонії місцевий підрозділ МНС встановить польові кухні, де маланкарі-учасники зможуть скуштувати каші та випити гарячого чаю.

Як відомо, найкращими колективами на Буковині вважаються два: маланкарі із містечка Вашківців та села Красноїльска. Але оскільки минулоріч знана вашківецька Маланка отримала перше місце, то цього разу вона приїде до Чернівців як гість.

http://ridna.ua