Змагалися поети

11 квітня 2014 року в Національному музеї медицини України знову зібралися шанувальники мистецтва. Цього дня в центрі уваги були майстри слова. Відбувся Перший тур «Батл-поет-шоу» – спільної акції галереї «Арка», телеканалу «Культура» та Національного музею медицини України. Літературний турнір − змагання поетів на краще читання власних віршів.

Ведучим турніру був незмінний господар усіх заходів галереї «Арка» – продюсер Руслан Руно. «Батл-поет-шоу» – це не просто літературний турнір, це свято для всіх прихильників поезії. А яке ж свято без гостей? Привітати та висловити слова підтримки учасникам прийшли їх старші колеги – народний артист України Дмитро Булах та поетеса і письменниця Тетяна Кудінова. Також на літературний турнір завітали художник-декоратор Національного академічного театру російської драми ім. Лесі Українки Олексій Лісовий та художниця і дизайнер Софія Триколенко. Лунали вірші та добрі побажання. А дехто з гостей прийшов не з порожніми руками, але про це згодом.

У «Батл-поет-шоу» взяли участь шість учасників:

  • Юлія Рибальченко, студентка 2 курсу коледжу «Освіта» Університету «Україна», поетеса;
  • Вікторія Левченко, ведуча програми «Культура +» на телеканалі «Культура», поетеса;
  • Володимир Сидько, журналіст телеканалу «Культура», поет;
  • Любава Обуховська, дизайнер, художниця, графік, поетеса;
  • Серж Білошицький, поет;
  • Світлана Патра, випускниця Університету «Україна», журналіст Імідж-центру Університету «Україна», поетеса.

Кожен з учасників читав два вірша – «візитку» і власне підготовлений для батлу вірш. На турнірі була одна цікава деталь – наймолодшій учасниці – Юлі Рибальченко – було лише 16 років, тож вона лише починає свій творчий шлях. Решта конкурсантів уже має певний досвід участі у літературних заходах, наприклад, Світлана Патра та Серж Білошицький; хтось із них поєднує кілька видів творчої діяльності, наприклад, Вікторія Левченко, Любава Обуховська та Володимир Сидько. Незважаючи на деяке хвилювання, якому все ж піддалися учасники, турнір пройшов легко і невимушено. Кожного поета-аматора гаряче підтримували оплесками глядачі. Саме з присутніх на заході і було обрано почесне журі, якому випала нелегка доля оцінювати виступи поетів. І цю делікатну ношу взяли на себе журналіст газети «Культура і життя» Світлана Соколова та директор Імід-центру Університету «Україна» Ніна Головченко.

Хоча «Батл-поет-шоу» і було задумано як турнір, у якому йде досить жорстке змагання, проте і журі, і глядачів так вразили вірші учасників, що переможцями та призерами стали всі. Отже, Світлана Патра та Володимир Сидько розподілили між собою перше місце, Вікторія Левченко та Серж Білошицький – друге, а Юлія Рибальченко та Любава Обуховська – третє. Переможців відзначали не лише журі, а й гості «Батл-поет-шоу». Так, Тетяна Кудінова презентувала книги власних творів, а Софія Триколенко – виготовлену власноруч авторську маску. Книги отримали Світлана Патра та Володимир Сидько, авторську маску – Вікторія Левченко.

Учасники «Батл-поет-шоу» отримали стільки вражень, що просто не змогли ними не поділитися. Говорить Любава ОБУХОВСЬКА, 3 місце:

«Батл-поет-шоу» – це новий цікавий перспективний проект для творчої молоді. Нестандартним є і формат, у якому проводився цей конкурс. Це прекрасна можливість для молодих талановитих людей заявити про себе на літературно-поетичній ниві. Рішення журі було об’єктивним і продиктованим їх знаннями у літературній сфері. Переможці отримали приємні призи, а всі учасники – характеристику та конструктивну критику на свою поезію. І вони (як, власне, і я) тепер знають, над чим слід ще працювати, у якому напрямку розвиватися. Приємно те, що всі конкурсанти (а їх було шестеро) читали вірші українською мовою, тим самим продовжуючи славні традиції  нашої мови – багатої, мелодійної, красивої. Лунала поезія і лірична, і патріотична, і роздуми про життя, мистецтво, настрої з приводу певних подій, але український дух просто витав у повітрі.

Вікторія ЛЕВЧЕНКО, 2 місце:

Сподобався турнір. Дуже гарні вірші, зокрема – Володимира Сидька. Рішення журі підтримую на всі сто відсотків.

Володимир СИДЬКО, 1 місце:

Захід дуже чудовий, я вдячний галереї «Арка», Русланові Руно, Вадимові Шипуліну, за те, що вони кожен раз роблять щось нове і цікаве в нашому складному світі і, тим паче, в такий буремний час для України, тому було дуже цікаво для мене особисто, як поета-початківця, взяти участь у такому заході і прочитати свої вірші, познайомитися з новими людьми. Все дуже сподобалося. Журі, я вважаю, розуміються на культурі та поезії, тому, я думаю, вони судили об’єктивно.

Юлія РИБАЛЬЧЕНКО, 3 місце:

Загальне враження досить приємне, така була досить поетична атмосфера. Я рада, що приїхала в Національний музей медицини України і вдихнула краплинку з поетичного джерела. Шкода, що захід був короткочасний, буквально годинку і все. Мені здається, через те, що було мало учасників – всього шість конкурсантів. Якби було трошечки більше, було б набагато краще. Але це лише початок, а далі буде ще яскравіше. Я приїхала додому, сповнена емоціями. Мені дуже сподобалися конкурсні вірші Світлани Патри, Володимира Сидька і Вікторії Левченко. Одразу видно, що писали професіонали. Їхні вірші більш професійні, відшліфовані. Рішення журі я вважаю правильним.

Світлана ПАТРА, 1 місце:

Мені подобається брати участь у заходах, які допомагають у розвитку молодих поетів. Саме таким я вважаю «Батл-поет-шоу». Я щиро вдячна організаторам – галереї «Арка», Національному музею медицини України та телеканалу «Культура» – за можливість представити широкому загалу свої вірші. Вдячна журі та гостям заходу за об’єктивну оцінку віршів конкурсантів та слушні поради.

Серж БІЛОШИЦЬКИЙ, 2 місце:

Отримав від турніру лише приємні враження, було дуже цікаво. Сподобалися вірші Володимира Сидька, з рішенням журі повністю згодний. Це добре, що конкурсантам вказували як на недоліки, так і на позитивні сторони їх поезій.

Такими були думки учасників «Батл-поет-шоу». Тепер же – час познайомитися з ними ближче. Отже:

Любава ОБУХОВСЬКА – молода поетеса, дизайнер, художник, викладач з дизайну одного столичного вишу, захоплюється садово-парковим мистецтвом, українською етнологією, різного роду рукоділлям, зокрема hand made прикрасами. Родом зі Східного Полісся, свій перший вірш написала у першому класі, який був про рідний край. Спершу писала про природу, патріотичні, філософські вірші, тепер більше лірика, роздуми про життя.

Вікторія ЛЕВЧЕНКО – журналіст, режисер, ведуча програми «Арт-клуб» на телеканалі «Культура», у поезії найбільше подобається філософія, коли поет у своїй творчості намагається дослідити людину з середини.

Володимир СИДЬКО – журналіст телеканалу «Культура». Любить читати поезію і прозу, улюблених письменників і поетів дуже багато – від Джека Лондона до Ліни Костенко. Також полюбляє кіно, театр і спорт. У поезії для нього найближчими темами є філософія і кохання.

Юлія РИБАЛЬЧЕНКО, 16 років, студентка 2 курсу коледжу «Освіта», спеціальність «Правознавство», любить поезію з раннього дитинства, певний час займалася музикою і танцями, але поезію любить найбільше. За її словами, знає близько 500 віршів, з них 300 – про кохання. Саме ця тема, поруч з патріотичною, є найближчою і найактуальнішою для дівчини. Дуже любить поезію Роберта Рождественського.

Світлана ПАТРА – випускниця Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна», журналіст Імідж-центру Університету «Україна». Конкурси і заходи для поетів вважає чудовою можливістю виявити себе і поліпшити свою майстерність. Дуже любить читати. Найближча тематика в поезії – життя у всіх його проявах.

Серж БІЛОШИЦЬКИЙ – поет, пише давно, проте лише два роки тому почав брати участь у різноманітних літературних конкурсах та поетичних вечорах. Друкується у періодичних виданнях та мережі Інтернет, має власні спільноти в соціальних мережах та блоги. У поезії найбільше цінує філософію, роздуми про життя.

Наступний тур «Батл-поет-шоу» заплановано на червень, а фінал – на грудень 2014 року, тож у всіх, хто не уявляє свого життя без поезії та любить дух змагань, є багато шансів стати учасником «Батл-поет-шоу». І перемогти.

Тіна ОВДІЙ, журналіст

А поки що – давайте познайомимося з творами поетів, що розділили між собою перше місце:

 

Володимир СИДЬКО

Наша осінь

Обриває жовте листя,
Ходить осінь.
Книги плачуть на полицях –
Вчити хочуть.

Із вітрин за нами стежать
Майже люди.
Може місто їм належить?
Вони всюди.

І по вулиці літає
Запах кави.
І театр спочиває
Від вистави.

А людей навколо шиї,
Як удави
Теплі шарфи, наче мрії,
Огортали.

Ти береш мене за руку
І стискаєш.
І у погляді моїм,
Щось шукаєш.

А твоє волосся досі,
Пахне літом.
Хоч закохані у осінь,
Наче діти.

Той ліхтар, один на світі,
Нас чекає.
І нам тепло в його світлі,
Він це знає.

Ти шепочеш, тихо, тихо,
Наша осінь…
І лиш тихо, тихо, вітер
Листя носить…

 

Світлана ПАТРА

ЖИВУ!

А я не проміняю ні на що
Ні віру, ні надію, ні любов.
А я не проміняю ні на що
Найближчих, найрідніших душ тепло.
Свого не проміняю я життя
На животіння морок безнадійний.
В душі весни і сонця відчуття
Не проміняю на печаль осінню.
Хоч світ жорстокий часом і безжальний,
Від нього у самотність не втечу.
Коли – сміюся, а коли – страждаю,
Це значить лиш одне – що я живу!

 

***

Зачаровано-прокляте коло
Знову колесом котять по світу,
Знов і знову – повтори долі.
Що – невже знову все за вітром?

Хтось байдужість поставити хоче
На сторожі спокою-омани.
Мовляв, серце нехай не тріпоче.
Що? Майбутнє повите туманом?

Але серцю, що вже запалили,
Тяжко вірити новій омані.
Просто сонце, що знов народилось,
Вже не зможе спати в тумані.

Ходять колом і зими, і весни,
Просять знов – пригадай наші долі!
І в світанках нових щезне
Зачароване – прокляте коло.

Незмінний господар усіх заходів галереї «Арка» – продюсер Руслан Руно

Гість «Батл-поет-шоу» – поет, народний артист України Дмитро Булах

Журналіст телеканалу «Культура» та поет Володимир Сидько

Художниця, дизайнер та поетеса Любава Обуховська

Поет Серж Білошицький

Ведуча програми «Арт клуб», поетеса Вікторія Левченко

Журналіст і поетеса Світлана Патра

Гість «Батл-поет-шоу», художник-декоратор Олексій Лісовий

Наймолодша учасниця турніру – 16-річна студентка коледжу «Освіта» Університету «Україна» Юлія Рибальченко

Член журі – журналіст газети «Культура і життя» Світлана Соколова

Член журі – директор Імідж-центру Університету «Україна» Ніна Головченко

Володарі І місця – Володимир Сидько та Світлана Патра отримують подарунки від поетеси Тетяни Кудінової

Художниця та дизайнер Софія Триколенко вручає подарунок володарці ІІ місця Вікторії Левченко