Мистецтво у найдраматичніші періоди історії було запорукою гуманітарного позитиву й креативного наповнення, коли розрадою і підтримкою людської сутності мусить бути духовне, художньо осмислене Слово як «оселя духу», за твердженням М. Гайдеггера. Як потверджує дійсність, письменники ніколи не лишалися осторонь революцій. Літератори були першими, проти яких застосовували жорстокі санкції: арештовували, розстрілювали, катували. Як підтвердженням є письменники «розстріляного відродження», письменники-«дисиденти»…
Задуманий в Україні Міжнародний поетичний фестиваль «Terra poetica» засвідчує тісний зв’язок української творчої інтелігенції зі світовою, національної літератури – з європейською.
Він трактується як українське продовження минулорічного (щорічного) Всесвітнього фестивалю поезії, що відбувся у Македонії й Албанії, на якому українська поетеса Леся Мудрак стала лауреаткою. Відповідно, у 2014 році Україна ініціює проведення аналогічного заходу участь в якому зголосилися взяти поети 15 країн світу: Британія, Шотландія, Німеччина, Туреччина, Польща, Литва, Угорщина, Словаччина, Австрія, Франція, Японія, Македонія, Швейцарія, Італія, Чехія. Це – висока честь для нас приймати таких почесних і поважних, талановитих гостей.
Фестиваль передбачає розкриття поетичного, перекладацького, культурного потенціалу України та Європи; творчий діалог між ними національними і світовими поетами; застосування найнесподіваніших режисерських сценаріїв; роботу фахового журі, вручення нагород та принцип поетичного євробачення (тобто, фестиваль їхатиме в країну переможця). Фестиваль передбачає зустрічі поетів зі слухачами й читачами в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка та інших вищих навчальних закладах, в Мистецькому Арсеналі, в середині Золотих воріт, на дзвіниці Шеделя, в музеї Авіації (можливо, біля Будинку з химерами чи бомбосховищі), але не тільки в Києві, а й в кількох містах України (Рівне, Хмельницький тощо).
Використовуватиметься поєднання непоєднуваних стилів і тенденцій, гуртів, виконавців, акторів («Ilaria», «Atma-sphere», «Shokolad», «Pikkadiyska thirds», хори, балетні модерні колективи, колективи нео-фольк, камерні оркестри і ансамблі), а також участь відомих телеведучих...
Дата основного заходу запланована на 20-24 жовтня 2014 р.
«Terra poetica» має на меті розкрити панораму модерних тенденцій української та світової літератури, висвітлити сучасний літературний процесу в аспекті синтезу мистецтв, показати поезію у світовому меридіані метафор, засвідчити ліричний та емоційний бум, діалог культур, майдан традицій та творчих експериментів.
Презентацію фестивалю спланували у кілька етапів.
Вони спрямовані на розширення інформації та формату, залучення партнерів та спонсорів.
У квітні « Терра поетіка» шукав свого глядача-слухача. На разі фестиваль перебуває на старті. Але перші кроки – вже помітні.
12-14 квітня Україну відвідав гість з Британії, відомий класик-абстракціоніст Маріо Петруччі.
Зустрічі з ним відбулися в Національній спілці письменників, Києво-Могилянській академії та Мистецькому Арсеналі.
Формат читань фестивалю оснований на подачі оригінала рідною мовою та перекладу англійською та українською.
За результатами фестивалю вийде тримовна антологія.
Отже, про презентацію в Арсеналі:
На презентацію фестивалю, яка відбулася у стінах Мистецького Арсеналу, окрім українських поетів, чиї твори були перекладені англійською мовою та звучали у виконанні акторів, завітали британський письменник Маріо ПЕТРУЧЧІ та японський поет Хіросі КАТАОКА.
Візуальним обрамленням заходу став виступ театру психодрами Національного університету культури та мистецтв.
У події взяли участь Сестри ТЕЛЬНЮК, які у супроводі глядачів а капела виконали твір Оксани Забужко. Енергійні виступи Сергія ПАНТЮКА, Мирослава ЛАЮКА та Дмитра ЛАЗУТКІНА підтримали цю живу атмосферу. Жіночності та лірики зі свого боку додали Таня-Марія ЛИТВИНЮК та Оксана БОРОВЕЦЬ. Рівенський поет Андрій ПЕРМЯКОВ віртуозно прочитав переклад власного твору «Мій джаз».
Звісно, не обійшлося без неповторного експресивно-чуттєвого виступу Лесі МУДРАК. Переклади віршів українських поетів професійно виконували Анна ІВАНЧЕНКО та Ольга КОСТРАЧ.
Наприкінці заходу натхненниця, засновник та організатор фестивалю «Terra poetica» в Україні Леся МУДРАК ознайомила глядачів з планами проекту, презентація якого відбудеться у кілька етапів.
У заходах візьмуть участь як українські поети та актори, що виконуватимуть англійський переклад їхніх творів, так і почесні гості фестивалю.
Вперше в Україні відбудеться літературний фестиваль, що не лише познайомить вітчизняних читачів з поетами різних країн світу, але й сприятиме популяризації сучасної української поезії у світі.
Зокрема, гість Маріо Петруччі, був надзвичайно подивований культурою української поезії та відзначив її нетиповість та авангардність в європейському контексті. Також він підкреслив, що треба виходити за межі українського поетичного світу саме фаховим перекладом своїх творів, оскільки, на його думку, 90 відсотків сучасних перекладів спотворюють українську літературу.
Далі, 23-24 квітня фестиваль помандрував до міста Рівного.
Чому до Рівного?.. Відповідь – проста: літературне життя концентрується переважно КИЇВ -ЛЬВІВ-ЧЕРНІВЦІ-ХАРКІВ. А невеликі й цікаві містечка, переважно, - поза міжнародною увагою.
Захід відбувся на малій сцені Рівненського облмуздрамтеару, в « Тунелі Кохання» та військовій частині . Завітали на презентацію не лише українські й зарубіжні митці слова, в особі натхненниці фестивалю Лесі Мудрак, співорганізатора Сергія Пантюка, Андрія Пермякова. Усі вони розповідали про жовтневе поетичне дійство , читали свою поезію. А особливо тішив рівнян своєю творчістю поет із Японії Хіросі Катаока. Декламував вірші гість рідною японською мовою. А переклади японських класиків цитував українською.
Письменники зустрічалися з головою облдержадміністрації Сергієм Рибачком, що оголосив про підтримку « Терра поетіки» на Рівненщині.
Ймовірно, що самі читання відбуватимуться в Острозькому та Дубенському замках.
Наступні презентації фестивалю планують у Кіровограді, Львівському форумі видавців….
Сподіваємось, що в жовтні Україна таки спроможеться втілити даний проект фестивалю в життя, бо вже відгукнувся спонсорською підтримкою фонд Петра Порошенка, 5 канал, страхова компанія Нафтагазстрах, депутат Леонід Даценко.
Прес-центр «Terra poetica»