Столичні письменники заявляють про спробу рейдерського захоплення Будинку письменників у Києві

15 липня відбулось розширене засідання Ради столичної письменницької організації, на якому розглянуто питання зухвалої спроби рейдерського захоплення Будинку письменників комерційною структурою – сателітом однієї з російських компаній.

Столичні письменники прийняли відповідну заяву з цього приводу, а також звернулися до письменників України підтримати їхню ініціативу і зберегти для української культури визначну памятку історії і архітектури.

Вже не перший рік триває судовий процес між Національною спілкою письменників України і ТзОВ «Банкова 2» з приводу оренди та незаконної реконструкції частини приміщення Будинку письменників цією комерційною структурою. У понеділок, 14 липня, відбулось чергове засідання, за результатами якого головуючий суддя Євсіков оголосив перерву до середи, 16 липня.

Ще в грудні минулого року, під час подій на Майдані, коли режим Януковича був ослаблений, суд першої інстанції – Господарський суд м.Києва вже приймав з цього приводу рішення – на користь НСПУ, однак пізніше, оговтавшись, орендарі подали апеляційну скаргу.

9 липня Вищий господарський суд скасував незаконне рішення Київського апеляційного господарського суду (яким було визнано право власності за «Банковою 2») та повернув справу на повторний розгляд. Характерно, що присутні в суді офіційні представники сторін – Генпрокуратури, міністерства культури і Головного управління культурної спадщини КМДА однозначно заявили про незаконність дій «Банкової 2» і підтримали позицію НСПУ.

З приводу спроби рейдерського захоплення Будинку письменників керівництво НСПУ звернулося до Голови Верховної Ради України О.Турчинова, який дав відповідні доручення Комітету ВР з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності (голова А.Кожемякін) і Комітету ВР з питань культури і духовності (голова В.Кириленко). Справа перебуває на контролі у Генерального прокурора В.Яреми.

Також керівництво НСПУ звернулося до керівництва Київської міської Ради і КМДА дати розпорядження відповідним службам про додаткове вивчення питань законності реконструкції будівлі культурної й архітектурної пам’ятки міста Києва, правомірності самовільної забудови земельної ділянки майнового комплексу, що по вул. Банкова 2, котрий переданий в експлуатацію НСПУ, виконавчій службі забезпечити приведення реконструйованого приміщення в попередній стан й органам міліції -- охорону вищезгаданого майнового комплексу, документального їхнього оформлення, для прилучення до матеріалів судової справи.

До справи долучилися народні депутати України, а також журналісти, громадськість. Інформація про загрозу рейдерського захоплення Будинку письменників буквально сколихнула і обурила письменницьку громаду України. Письменники категоричні у своїх вимогах не допустити ідеологічної диверсії і захищатимуть сіплчанське майно від рейдерів.

ЗАЯВА
Ради Київської організації НСПУ
«Про спробу рейдерського захоплення Будинку письменників»

У січні 2010 року керована на той час Володимиром Яворівським Національна Спілка Письменників України уклала договір оренди на частину (390,6кв. м.) приміщення – національної пам’ятки культури й архітектури, яким володіє й користується на правах власника, з ТзОВ «Банкова 2». В листопаді того ж року сторони уклали договір про спільну діяльність та додаткову угоду на реконструкцію орендованого приміщення. Для початку цієї роботи, з метою недопущення руйнування пам’ятки архітектури, орендар був зобов’язаний отримати письмовий дозвіл органу охорони культурної спадщини та погодити будівельні роботи з Інспекцією державного архітектурного – будівельного контролю у місті Києві. Проігнорувавши вказані вимоги законодавства, орендар самовільно перепланував приміщення, частину його перебудував, знищивши частину високохудожнього дизайну. Не отримавши від міської влади дозволу на використання земельної ділянки, яка знаходиться в історичному ареалі, де заборонені будь-які будівельні роботи без проведення науково-дослідних та проектних погоджень, зробив самозабудову - прибудову під заклад громадського харчування в притул до шкільного спортивного майданчика. Використовуючи майже половину земельної ділянки майнового комплексу, ухилився від сплати за її використання податку, переклавши з цього приводу свої обов’язки на НСПУ.

Не отримавши дозволу на розбудову пам’ятки від Київського міського головного управління охорони культурної спадщини, ТзОВ «Банкова 2», йому відомими способами зацікавило колишнього заступника міністра культури Губіну О.О., при зловживанні нею службовим становищем і порушенні чинного законодавства, видати йому таке погодження.
Шляхом обману й надання недостовірної інформації у відповідні органи ТзОВ «Банкова 2» зареєструвала декларацію про початок будівництва і готовність його до експлуатації, одразу ж після цього виставивши його частину на продаж. І хоч рішеннями судів декларації про початок виконання будівельних робіт та готовність об’єкта до експлуатації на той момент були недійсними, ТзОВ «Банкова 2» не розпочало робіт з приведення орендованого приміщення в архітектурний стан, в якому воно було до здачі в оренду (ст.785 ЦК України). Більше того, відомими йому шляхами відшукало в київському апеляційному суді суддю Тищенко А.І., яка безпідставно скасувала рішення суду першої інстанції й неправомірно визнала власником незаконно й самочинно збудованого приміщення підприємством «ТзОВ Банкова 2». За апеляційною скаргою НСПУ це рішення Вищим Господарським Судом 9 липня 2014 року скасоване й направлене на дослідування і повторний розгляд.

Рада НСПУ рішуче засуджує спробу рейдерського захоплення Будинку письменників комерційною структурою ТзОВ «Банкова 2», яка, за деякою інформацією, представляє інтереси однієї з російських компаній.
Це виглядає ще цинічніше на тлі анексії Криму і неоголошеної війни, яку веде російська сторона, фінансуючи і озброюючи найманців і запроданців на українському Донбасі, котрі сіють смерть і розруху на українських землях. Саме в цей час, буквально через дорогу від Адміністрації президента України, сателіт російської компанії намагається в незаконний спосіб відібрати в української держави визначну пам’ятку історії і архітектури, освячену іменами великих майстрів слова Павла Тичини, Максима Рильського, Володимира Сосюри, Андрія Малишка, Олеся Гончара, Павла Загребельного. 

Звертаємося до наших колег -- письменників України – запобігти ідеологічній диверсії і докласти всіх зусиль задля збереження цитаделі української культури від рейдерського захоплення.
Слава Україні!

Михайло Сидоржевський