Творча зустріч з відомим польським диригентом Романом Реваковичем та урочиста передача архівних документів для відкриття особового фонду

У середу 8 жовтня 2014 року о 16.00 у конференц-залі Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України в рамках літературно-музичного проекту «Мистецькі зустрічі в архіві-музеї» відбудеться творча зустріч з диригентом, композитором, громадським діячем Романом Реваковичем (Польща). Під час зустрічі відбудеться урочиста передача в ЦДАМЛМ України документів Романа Реваковича, пов’язаних з його гастрольною діяльністю в Україні, популяризацією української музики у Польщі та польської – в Україні. Маестро особисто передасть програми чотирьох фестивалів «Дні української музики у Варшаві», буклети українсько-польського проекту «Між словом і звуком», циклу концертів, присвячених виконанню в Україні музики Вітольда Лютославського, Кароля Шимановського, Войцеха Кіляра, зокрема програми концертів з Національним заслуженим академічним симфонічним оркестром України, виступів на Міжнародному фестивалі «Контрасти» у Львові та інші документи. Програма заходу передбачає формат вільного спілкування, а також прослуховування фрагментів музичних творів із концертних записів за участю Романа Реваковича.

Вхід вільний.

Роман Ревакович: «Все моє професійне музичне життя пов'язане з українською музичною культурою, починаючи від Українського чоловічого хору «Журавлі», що діє у Польщі, яким я диригував 10 років; це і співпраця з львівським композиторським середовищем у рамках Фестивалю сучасної музики "Контрасти", і промоція української музики в Польщі, а польської – в Україні. За 30 років цієї діяльності назбиралося чимало матеріалів. Буду щасливий передати до Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України цю документацію. Для мене це – честь. З іншого боку, я у своїй роботі завжди намагаюся акцентувати українську культуру на культурній мапі світу, в даному випадку, у сусідній Польщі, де я народився і де пізнавав непросте польсько-українське сусідство. Радий, що ми дожили до того часу, коли це сусідство переросло у тісні європейські взаємини».

Для отримання більш детальної інформації, будь ласка, звертайтеся:

Адреса ЦДАМЛМ України: вул. Володимирська, 22-А, територія Національного заповідника «Софія Київська» (центральний вхід).
Тел. для довідок: +380 44 2784481; +380 97 2329784.
e-mail: cdamlm@bigmir.net
 
РОМАН РЕВАКОВИЧ – засновник та голова Фонду «Pro Musica Viva» (Польща), член Товариства ім. Вітольда Лютославського та Національної Спілки композиторів України. Народився 23 червня 1958 року у Лідзбарку Вармінському (Польща) в українській родині. Закінчив у 1986 році Музичну Академію ім. Ф. Шопена у Варшаві за спеціальністю «Теорія музики» та у 1996 р. – диригентський факультет у класі Богуслава Мадея. У 1979-1986 рр. студіював композицію у класі Маріяна Борковського.

У 1983-1993 роках керував чоловічим хором «Журавлі», з яким гастролював у США і Канаді (1986), Західній Європі (1989, 1990) та Україні (1989, 1990, 1991). Займався староцерковною музикою разом зі створеним ним камерним хором «Ірмос» (1988-1991); у 2007 р. заснував хор «Cappella Cоrale Varsaviana».

Від 1990-х займається симфонічним диригуванням. Особливою сферою зацікавлення Р. Реваковича є сучасна музика, зокрема українська, пропагуванням якої займається вже багато років. У 1995 році у Львові разом з композиторами Львівської організації Національної спілки композиторів України Роман Ревакович заснував фестиваль сучасної музики «Контрасти», на якому виконав прем’єри творів М. Скорика, І. Щербакова, Ю. Ланюка. Ініціював проведення у Польщі фестивалю «Дні української музики у Варшаві», є співзасновником Варшавського Фестивалю «Схрещення культур», варшавського хорового фестивалю «На королівському тракті» за участю хорів «Кредо» з Києва та «А капелла Леополіс» зі Львова. З різними оркестрами на престижних концертних майданчиках України та Польщі виконав прем’єри творів Ю. Ланюка, І. Щербакова, Б. Фроляк, Б. Сегіна, М. Шведа, О. Шимка, С. Азарової, М. Олійник, Л. Сидоренко, З. Алмаші. Співпрацював з Й. Єрмінем, О. Пасічник, О. Зайцевою, Д. Ткаченко, О. Семчук та іншими українськими виконавцями. 

У 2012 р. у Івано-Франківську, Ужгороді та Львові були реалізовані концерти з музикою В. Кіляра з нагоди 80-річчя від дня народження композитора за участю солістів та хорів «Кантус», «Глорія», «Камерний галицький хор» та симфонічних оркестрів. У 2013 р. з нагоди 100-річчя В. Лютославського здійснено концертне турне містами України і Росії. У 2014 р. з оркестрами Хмельницька, Києва і Львова Роман Ревакович реалізовує в Україні цикл концертів «Польсько-українські музичні діалоги».

Літературно-музичний проект «Мистецькі зустрічі в архіві-музеї» було започатковано у квітні 2012 р. Метою проекту є популяризація та поповнення фондів ЦДАМЛМ України, що дозволяє тримати постійний зв’язок з минулим та сучасністю.

Мистецькі зустрічі супроводжувалися виставками унікальних архівних документів, раритетних видань та музейних предметів ЦДАМЛМ України («Баян в українській музиці», «Неофіційні обличчя класиків: шаржі та карикатури з фондів ЦДАМЛМ України»), тематичними оглядами («Особові фонди фольклористів у ЦДАМЛМ України», «Україна-Франція») та ін.

Протягом 2012–2014 рр. у ньому взяли участь майстер художнього слова Анатолій Паламаренко; композитори Леонід Грабовський, Олександр Щетинський, баяніст Роман Юсипей, піаністи Олег Безбородько, Євген Громов, Вікторія Ільченко, Єлизавета Плужко, Ігор Савчук, скрипалька Катерина Суглобіна, музикознавець Ірина Тукова, етномузиколог Наталія Сербіна, співачки Вікторія Заболоцька, Інна Галатенко, Оксана Казанцева-Кабка, Тамара Ходакова, бард Олеся Найдюк, дует «Брати Че» (Василь та Віктор Чернявські), драматург Тетяна Киценко, філософи Андрій Нікітін та президент фестивалю «Сходи до неба» Володимир Сімонов; Національний ансамбпь солістів «Київська камерата» (художній керівник і диригент – Валерій Матюхін), ансамбль солістів «Sonor continuus» (художній керівник – Павло Колпаков), «Luna Ensemble» (художній керівник – Максим Коломієць), дитячий народний хор «Зірниця», київський театр «Відкритий погляд» та ін. митці. 

Автор ідеї та керівник проекту – директор ЦДАМЛМ України Олена Кульчий. Координатор програм – головний науковий співробітник відділу формування НАФ та діловодства Ілона Таміліна. Проект відбувається за підтримки Державної архівної служби України.