«Книга року ВВС»: подвійні стандарти?

Звернення до організаторів літературної премії «Книга року ВВС», 
Української служби ВВС та громадськості

Українській літературі потрібен свій євромайдан, щоб очистити її від групівщини, корупції та маніпуляцій під час присудження літературних премій і визначення книжкових рейтингів. 

Нещодавно літературна агенція «Піраміда» підготувала документи і подала на конкурс літературної премії «Книга року ВВС» цьогорічну книжку Володимира Даниленка «Грози над Туровцем», яка мала схвальний розголос у ЗМІ. Після появи книжки в торговій мережі з’явилися рецензії Олени Рижко «Магія художнього слова» («Буквоїд», 24 травня); Олени Юрчук «Книжка «з годинником» («Українська літературна газета», 23 травня); Світлани Єременко «Пам’ятати про поразки і виховувати переможців» («День», 23-24 травня) та передрук рецензії сайтом «ЛітАкцент»; Петра Білоуса «Проза по-туровецьки» («Літературний портал», 3 червня); Юрія Сороки «Про кінематографічність стилю Володимира Даниленка» («Літературна Україна», 5 червня); Марії Бурдастих «Літературні грози буремного часу» («Українське слово», 23 червня); Віктора Цвіліховського «Нам потрібні сильні герої» («Урядовий кур’єр», 2 вересня); Володимира Лиса «Драма і поезія туровецького розливу» («Літературна Україна», 25 вересня). Розголосу книжки додали інтерв’ю автора на телебаченні, радіо, в пресі та презентації в Києві, Львові, Чернівцях. 

24 червня у львівській книгарні «Є» за ініціативою співробітників Інституту Івана Франка НАН України відбулося обговорення книжок Володимира Даниленка «Грози над Туровцем» і польського письменника Міколая Лозінського «Reisefieber», в якому взяли участь літературознавці Віктор Неборак, Андрій Дрозда, Ігор Котик. Рецензенти і критики високо оцінили книжку українського автора. За публікацію в журналі «Березіль» повісті «Сповідь джури Самойловича» письменник став лауреатом журналу 2010 року, а за публікацію в журналі «Кур’єр Кривбасу» роману «Клітка для вивільги» – лауреатом журналу 2013 року. І роман, і повість увійшли до книжки «Грози над Туровцем». Оповідання з цієї книжки раніше друкувалися в «Літературній Україні» та «Кур’єрі Кривбасу» і дістали високу оцінку серед письменників і критиків. 
Але після висунення літературною агенцією «Піраміда» книжки «Грози над Туровцем» на конкурс ВВС книжка В.Даниленка до участі в конкурсі не була допущена. З’ясувати мотивації недопущення від організаторів конкурсу агенції «Піраміда» не вдалося, а секретарка конкурсу «Книга року ВВС» будь-які пояснення давати відмовилася. 

Настав час провести люстрацію в системі присудження літературних премій та національних рейтингів, адже сучасна українська література переживає ті ж проблеми, що й суспільство. Як і в суспільстві, у ній є клани, корупція, тіньові технології, маніпуляції та своя номенклатура, під яку вибудовується система премій, рейтингів і грантів. Ситуацію, що виникла у зв’язку з книжкою В. Даниленка, ми розцінюємо, як недопущення високохудожніх творів до участі в конкурсі у підконтрольній літературному клану премії «Книга року ВВС», що виставляє фільтри для письменників, які становлять серйозну конкуренцію для своїх авторів. 

Оскільки з назвою премії пов’язаний бренд всесвітньовідомої британської телерадіокомпанії, ми звертаємося до Української служби ВВС з пропозицією провести службове розслідування, щоб з’ясувати, хто з оргкомітету премії прийняв рішення не допустити до участі в конкурсі книжки одного з кращих сучасних українських прозаїків. Українським ЗМІ пропонуємо провести журналістські розслідування для дослідження цього та інших випадків літературної групівщини й корупції під час присудження премій і оприлюднити результати. 

Вимагаємо широкого публічного обговорення кожного присудження літературної премії з коментарями журі та експертів, з допуском до прийняття рішення журналістів, а також дискусій та публічного обговорення актуальних проблем, пов’язаних з популяризацією та розвитком української літератури. Закликаємо небайдужих до майбутнього національної літератури письменників, особливо творчу молодь, активно включатися в очищення літературного процесу від пережитків минулого. Тільки небайдужість суспільства врятують від застою в нашій літературі й допоможуть створити нову якість сучасної української літератури та її конкурентність на світовому літературному ринку.

Василь Гутковський, директор ЛА «Піраміда»
Микола Воробйов
Галина Пагутяк
Віктор Неборак
Олег Лишега
Василь Габор
Софія Майданська
Михайло Сидоржевський 
Євгенія Кононенко
Сергій Пантюк
Галина Тарасюк
Богдан Жолдак
Василь Портяк
Михайло Григорів
Ярослав Верещак
Василь Фольварочний
Василь Трубай
Неда Неждана
Михайло Карасьов
Алла Миколаєнко
В’ячеслав Левицький
Іван Яцканин