Прийшла громниця - скидай рукавиці

15 лютого православною церквою відзначається свято Стрітення Господнього в пам’ять про Ісуса – дитину. Цього дня Його батьки Марія і Йосип принесли 40-денне Немовля до Єрусалимського храму. Святе подружжя першими зустріли праведний старець Симеон і пророчиця Анна, які поблагословили маленького Ісусика і воздали йому хвалу, як сину Божому.

В народі це прадавнє свято має назву Зимобор, Громниця або Громиха. Цього дня у церквах святять воду і свічки, які називають «громничними», бо їх запалюють перед образами під час грози, щоб оберігати людей і тварин від грому, блискавки, повені та іншого лиха. За переказами, саме у цю зимню пору можна почути грім чи побачити блискавку. Стрітенська вода, яку тримають лише до Великодня, так само, як і Йорданська, вважається цілющою, – нею лікують хворих, найкраще вона допомагає від пристріту, «злого ока»; напувають худобу, птицю «щоб здорові були», кроплять вулики, «щоб краще бджоли роїлися». Дбайливі господарі перевіряли запаси хліба і кормів: якщо лишалося менше половини, починали витрачати ощадливіше.

Ще надворі морозний лютий, бувають снігопади і хурделиці, проте у другій половині місяця вже відчувається наближення весни. На Стрітення зима весну зустрічає, хоче її заморозити, але сама починає танути. Між ними виникає суперечка: кому йти вперед, а кому назад вертатися. Спочатку зима перемагає – ще кілька днів тривають морози, але потім вона відступає і її місце займає весна. Хто кого переборе, такою й буде погода на початку березня. Щоб швидше наступало тепло, діти вибігали за село, на царину, закликати сонце, аби воно вийшло з-за гори. Якщо з’явиться крізь хмари, – усі радіють. А якщо його затьмарить імла, то це означає, що зима «погрожує весну не пустити». По погоді робили прогнози на весну і примічали: якщо півень на Стрітення нап’ється води, – хлібороб набереться біди (рання весна – ненадійна). Ясний і тихий день віщує добрий врожай і роїння бджіл; вітер – погана ознака; відлига – чекай пізньої весни. Якщо на Стрітення вранці сніг – буде врожай ранніх хлібів, опівдні – середніх, якщо під вечір – пізніх. Це свято пов’язане з великою кількістю прикмет, повір’їв, прислів’їв, приказок: «прийшла Громниця – скидай рукавиці», «лютий до березня в гості приїжджає». А ще народний календар зазначає: яка погода цього дня, такою буде й весна. Недарма кажуть, що на Стрітення циган кожуха продає.

Отже, до приходу весни лишилося кілька кроків, а на шляху до неї – два основних народних свята: Власа (Велеса), покровителя худоби, особливо корів (24 лютого), і Колодія, або українські масниці. Їх справляють  – з 16 до 22 лютого, за тиждень до Великого посту, який 2015 року триває з 23 лютого до 11 квітня.  

Вікторія Рутковська