Сьогодні, 14 березня, на державному рівні відзначається День українського добровольця.
Саме завдяки добровольцям – їхній мужності, відданості національним інтересам і щирому патріотизму вдалося зупинити російського агресора, дати змогу мобілізувати сили в тилу й озброїти армію. Загалом у конфлікті на сході України брали участь майже 40 добровольчих батальйонів. Переважна більшість із них згодом перетворилася на військові частини силових структур.
День установлений 17 січня 2017 року Верховною Радою України з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві, посиленню суспільної уваги та турботи до учасників добровольчих формувань.
Дохристиянські колядки (не менше 1000 років), які збереглися до цих пір в селі Сокілець Дунаєвецького р-ну Хмельницької області, звідки родом український письменник, громадський діяч Сергій Пантюк.
***
Похвалилася
Біла береза
Ой, Дажбоже!
Своїми гіллями
Перед дубами,
Ой, Дажбоже!
А в мене гілля
Аж до кореня
Ой, Дажбоже!
А хто то тобі
То гілля кохав?
Ой, Дажбоже!
Кохали мені
Вітри буйнії,
Ой, Дажбоже!
Вітри буйнії,
Дощі дрібнії,
Ой, Дажбоже!
Похвалилася
Ґречная панна
Ой, Дажбоже!
Своїми косами
Перед хлопцями
Ой, Дажбоже!
Портал Жінка-УКРАЇКА отримав вітання від родини Ігоря і Парасковії Чудійовичів.
Крізь тисячоліття й покоління Світло Різдва зігріває серця людей і вказує шлях любові, довіри, взаємоповаги і правди. Його промені несуть радість у Вашу сім’ю, у Вашу домівку, у кожний куточок нашої землі, бо в ньому – велич Божа.
Нехай це свято, від якого беруть початок найвищі людські цінності, нагадає нам про заповіді Господні, пробудить любов до ближнього. Хай до кожної оселі увійдуть мир і спокій.
З сердечною теплотою бажаю всім міцного здоров’я, достатку, родинного тепла, добрих і вірних друзів на життєвій дорозі, Божого благословення на нові задуми і звершення.
Христос Рождається! Славімо Христа!
Традиційне вітання з Новим роком і Різдвом — ілюструємо картиною від художниці Тетяни Кобзар.
1 ГРУДНЯ 1991 року – відбувся Всеукраїнський референдум, на якому 90,32 % населення висловились на підтримку Незалежності. Одночасно відбулися перші вибори президента України Л.М. Кравчука.
1 ГРУДНЯ (14 ГРУДНЯ ЗА Н. СТ.) ДЕНЬ СВЯТОГО НАУМА
День пророка Наума. У церковному календарі поряд із святими мудрецями Божими – покровителями наук і просвітителями, пророками Андрієм Первозванним і предтечею Хрестителя – Іоаном, рівноапостольними Кирилом і Мефодієм – вчителями слов’янськими або євангелістом Лукою, пророк Наум не такий вже й популярний. Проте народ увічнив його, як нікого іншого, у прислів’ях: «Батько Наум наведе на ум» «Прийшов Наум – пора братися за ум», «Прийде Наум – наставить дітей на ум», «Не знаю ні аз, ні буки, а прийде Наум – змусить до науки».
Основні державні, народні, релігійні, професійні свята листопада
8 листопада – Дмитрів або Дідів день
Встановлений на честь великомученика Дмитрія Солунського, одного з найшанованіших святих православної церкви, який близько 306 р. н. е. постраждав за християнську віру. Він вважається покровителем хоробрих воїнів. Субота напередодні цього дня одержала назву Дмитрової. Вона називається також поминальною, родинною або дідовою. Цей звичай присвячено пам’яті предків – дідів і прадідів аж до дванадцятого коліна. У 2016 році поминальна субота припадає на 5 листопада. З цього дня починаються поминальні батьківські суботи, що тривають аж до Різдва. Ще здавна на святого Дмитра закінчувався сезон сватань, про це казали: «До Дмитра дівка хитра, а по Дмитру хоч за старця, аби не остаться». За народними уявленнями, Дмитрів день завершував землеробський рік, замикав землю і приводив зиму. Ключі святий тримав у себе до весни, а потім їх передавав Юрію (Георгію). Якщо цього дня мороз і випав сніг, то весна буде пізня й холодна, а коли сльота і не дуже холодно, то це до теплої зими та весни.
Вже осінь поблизу,
Вже сонце донизу,
Ой треба нам, треба
Світлонька із неба...
Впродовж трьох осінніх місяців, коли вже зібрано врожай і у сільських мешканців з’явився час для відпочинку, вдавнину відбувалося понад 30 великих та малих народних свят, проводилося безліч обрядів, які згодом відірвалися від свого коріння і злилися з пізнішими витворами.Чимало з них забуто, зникло або набуло змін. До нас, на жаль, дійшло небагато яскравих осінніх свят, та й ті у деформованому вигляді, які сьогодні продовжують втрачати свій глибинний зміст і первинну красу. Відродити й повернути у побут їх навряд чи вдасться. Та й чи потрібно це наступним поколінням? А от знати і поважати свою минувщину необхідно – і не тільки фахівцям, а й кожному культурному громадянинові України.
Щиро вітаємо вас з світлим празником – Преображенням Господнім і другим Спасом! Нехай Спас-рятівник наповнить радістю ваші серця і душі, додасть усім сили й терпіння, зміцнить нашу віру та надію, і наблизить Перемогу над ворогом! Боже, Україну бережи!
(про «спасову бороду», обжинковий вінок, «квітку» та інші жниварські обряди)
Швидко минає літечко й уже у розпалі передвісник золотої осені – серпень, коли закінчуються основні роботи у полі. Вінець важкої річної праці хлібороба – жнива – споконвіку в Україні відзначалися урочисто, велично: піснями, обрядами, святковими дійствами. На цю благодатну пору припадає одне з найбільших церковних свят – Преображення Господнє, інакше Спаса, тобто Спасителя, який спокутує гріхи наші та рятує нас від усіляких бід, негараздів, лиха і хвороб. Тому воно оповите численними апокрифічними сказаннями й легендами. В одній з них говориться про подію земного життя Ісуса Христа – його чудового Преображення. Це бачили Його учні апостоли Петро, Іоан та Яков, з якими Христос піднявся на високу гору Фавор в Галілеї й став молитися. Тут на мить його обличчя засяяло, мов сонце, а одяг став білий, як сніг. З’явилися пророки Ілля та Мойсей, почали розмовляти з Христом. Світла хмара осяяла їх, і голос із неба промовив: «Це Син мій улюблений… Його слухайтесь!». Свідчення євангелістів і ця подія стали основою для запровадження свята у IV ст. н. е. для Православної церкви. Преображення Господнє за церковним календарем не таке вже давнє. Воно прийшло в Київську Русь із Візантії разом із християнством. Цей День відзначається в Україні також і грекокатоликами.
Прийміть щирі вітання зі Святою Трійцею!
Є традиція до цього свята прикрашати домівки свіжою зеленню, як символом очищення, відродження, оновлення. Хай же любов та Божа благодать прийдуть у кожну Вашу домівку! Нехай Господь зішле на нашу Україну мир, спокій та добро!
Бажаю Вам зустріти Святу Трійцю з добрими надіями, світлими помислами, намірами та добрими справами, з вірою та впевненістю у наше з Вами щасливе завтра!
Ой, зав'ю вінки та й на всі святки
Сьогодні є Зелені Свята,
Зелена вже трава.
Моя душа була розп’ята,
Сьогодні знов жива.
Усі до церкви поспішіть!
Вій, теплий вітер, повівай!
На дверях власної душі
Я вішаю зелений май.
Богдан-Ігор Антонич
Світле свято Трійці припадає на 50-й день після Великодня, і 2016 року відзначається 19 червня. А в дохристиянські часи в цю пору святкували закінчення весни й початок літа, панував культ зелені та вшанування предків.
День вишиванки відзначається щороку в третій четвер травня і в цьому році випадає на 19 травня. Це свято, що зародилося в 2006 хоча і не має державного статусу, проте з кожним роком набуває все більшої популярності .
Акція «Народжені у вишиванках» (дарування вишиванок для народжених цього дня) відбудеться у пологових будинках Чернівецької області та міста Чернівці, Львівської області та міста Львів, Київської області, міста Сєвєродонецьк, в будинках дитини міст Боярка та Біла Церква (за сприяння поштово-логістичної групи «Міст»), в пологових міста Бориспіль (за сприяння підприємства «Украерорух» ), в пологових міста Мелітополь (за сприяння чернівецького магазину «Санта»), в пологових міст Маріуполь, Житомир, Вінниця.