Сперечаються осінь із зимою…

Основні державні, народні, релігійні, професійні свята листопада

8 листопада – Дмитрів або Дідів день

Встановлений на честь великомученика Дмитрія Солунського, одного з найшанованіших святих православної церкви, який близько 306 р. н. е. постраждав за християнську віру. Він вважається покровителем хоробрих воїнів. Субота напередодні цього дня одержала назву Дмитрової. Вона називається також поминальною, родинною або дідовою. Цей звичай присвячено пам’яті предків – дідів і прадідів аж до дванадцятого коліна. У 2016 році поминальна субота припадає на 5 листопада. З цього дня починаються поминальні батьківські суботи, що тривають аж до Різдва. Ще здавна на святого Дмитра закінчувався сезон сватань, про це казали:   «До Дмитра дівка хитра, а по Дмитру хоч за старця, аби не остаться». За народними уявленнями, Дмитрів день завершував землеробський рік, замикав землю і приводив зиму. Ключі   святий тримав у себе до весни, а потім їх передавав Юрію (Георгію). Якщо цього дня мороз і випав сніг, то весна буде пізня й холодна, а коли сльота і не дуже холодно, то це до теплої зими та весни.

9 листопада – День української писемності та мови

Свято встановлене Указом Президента України в 1997 р. і пов’язується із вшануванням пам’яті автора всесвітньо відомої «Повісті минулих літ» Нестора Літописця, який народився в 1056 р. Юнаком Нестор прийшов у Києво-Печерський монастир «навчатися мудрості з книг». Літературний хист молодого ченця, його філософські знання та володіння іноземними мовами привернули увагу вищого духовенства. Йому доручають написати житія князів Бориса та Гліба і Феодосія Печерського, засновника монастиря. Потім він береться за справу, якій віддає багато років свого життя, усі свої знання, досвід і натхнення, – створення літописного зведення про зародження нашої держави   України - Русі, де достойно показує Руську землю в ряду інших держав світу.

9 листопада – Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва

image004 

З 2014-го року, відповідно до Указу Президента України від 30 грудня 2013-го року № 717/2013, цей День став відзначатися 9-го листопада, спільно з Днем української писемності та мови.

14 листопада –  свято Кузьми та Демяна

image005

Свято присвячене  на честь братів, які народилися в Малій Азії й жили в III ст. н. е. Вони прославилися безкоштовним лікуванням хворих і найбільшої популярності зажили як покровителі ковалів та весіль. З прийняттям християнства на цих святих були перенесені ознаки одного з найголовніших богів ранньослов’янського язичницького пантеону – Сварога, бога неба, заліза, ковальства та шлюбу. За народними уявленнями, Сварог навчив людей варити та кувати мідь і залізо. Він викував першого плуга та першу золоту обручку. У деяких місцевостях України Кузьма та Дем’ян вважаються охоронцями курей, бо лікували не тільки людей, а й тварин, і тому цей день називають ще курячим святом, коли молодиці й дівчата справляють складку. В народні цієї пори передбачували, якою буде зима: «Який Кузьма, така й зима».

16 листопада – День працівників радіо, телебачення і зв’язку

image006День працівників радіо, телебачення і зв’язку встановлений Указом Президента 11.11.1994 № 667/94 на підтримку ініціативи працівників радіо, телебачення і телекомунікаційної галузі України.

Девіз працівників зв’язку та сфери інформатизації: «Ми працюємо, щоб Україна стала розвиненою інформаційною державою».

21 листопада – Михайлів день

image007Встановлений на честь архистратига Михаїла, головного над ангелами. За біблійним переказом, він веде непримириму боротьбу з дияволом та всіма силами пітьми. В цей день архистратиг Михаїл збирає на собор усі небесні сили, щоб йти на війну проти зла.

В Україні це свято шанували поряд з Покровою, а київські князі вважали Михаїла покровителем Києва. Тому на гербі міста зображено архистратига Михаїла з мечем. За легендами він дарував киянам перемоги над половцями та іншими ворогами. В давнину цього дня остаточно завершувався сезон осінніх весіль, тому  про дівчат, які не встигли засвататись, казали: «Після Михайла – хоч і за шкандибайла». Цієї пори інколи настають теплі Михайлівські дні, а коли випадає сніг, то говорять, що «Михайло приїхав на білому коні».   Мисливці  вважають Архистратига  своїм опікуном. Щодо погоди цього дня є така прикмета: «Якщо на Михайла ніч ясна, то буде зима сніжна та красна».

26 листопада – День пам’яті жертв голодоморів

Президент України, підтримавши ініціативу громадських організацій, Міністерства культури і мистецтв, Державного комітету у справах релігій, Державного комітету телебачення і радіомовлення, ухвалив встановити в країні День пам’яті жертв голодомору і політичних репресій. Заходи, присвячені цьому дню, щорічно проходять в четверту суботу листопада. В 2016 році День пам’яті жертв голодомору припадає на 26 листопада.

27 листопада – Пилипів день

image002Встановлений на честь апостола Филипа (Пилипа ), учня Ісуса Христа. За те, що він навернув у християнську віру дружину одного з великих вельмож, його розіп’яли на хресті вниз головою.

Пилипів день – останній перед Різдвяним постом. Тому цього дня готують смачні страви, щоб наїстись досхочу. Споживати рекомендується бобові, рибу, квашені яблука, кавуни, огірки, помідори. Особливо корисні гарбузові каші і печений гарбуз, начинений гречаною кашею з грибною підливкою. Залишки страв виставляють у сіни, клуню, сарай, двір, щоб худоба водилась. По погоді     передбачають врожай: якщо випаде іній, то вродить овес, якщо дощ, то – пшениця. Хмарна та сніжна погода на Пилипа обіцяє у травні мряку, а мороз  – холодну зиму.

28 листопада  – початок пилипівки

image009Пилипівський або Різдвяний піст триває 40 днів до Різдва Христового. За церковними канонами, піст пов’язаний не тільки з обмеженнями в їжі. Цей час необхідний людині для духовного очищення й означає певну зміну в способі життя. В дні посту потрібно утримуватись від поганих вчинків, роздратування, гніву, не вживати алкоголю і т. д. Раніше Різдвяний піст жінки використовували для прядіння, а чоловіки намагалися заготовити якомога більше дров і жартували з цього приводу: «Як хочеш лози, то в Пилипівку вози». Пилипівський піст збігається з найкоротшим днем та зимовим сонцестоянням і тому говорять, що «в Пилипівку – день до обіду».

 Упорядкувала Вікторія РУТКОВСЬКА