Весна! Любов! Глібов!

Чудового весняного дня в Чернігівській обласній науковій бібліотеці імені Володимира Короленка урочисто нагородили лауреатів цьогорічної Літературно-мистецької премії імені Леоніда Глібова – видатного нашого земляка, знаменитого українського письменника. Вели це прекрасне свято знаний прозаїк, очільник Літературної спілки «Чернігів», головний редактор журналу «Літературний Чернігів», голова журі премії імені Леоніда Глібова Михась Ткач та співробітник обласної бібліотеки імені В. Короленка Вікторія Солоннікова. На святі було багато весни, любові та Глібова!

На цю церемонію нагородження завітала практично вся чернігівська літературна та мистецька еліта. Говорили гарно й зворушливо. І атмосфера в залі була щирою, невимушеною. Власне, йшлося не тільки про видатного класика української літератури, який тривалий час мешкав і працював на Придесенні (автора знаменитих байок, творів для дітей та пісні «Стоїть гора високая», в якій поет прославив краєвиди Седнева та річечку Снов); не лише про заслуги нинішніх лауреатів, цілком справедливі.

Звучали пропозиції щодо нового, достойного пам’ятника Леонідові Глібову – на чернігівському Валу – й реставрації пам’ятника славетному байкареві на Болдиній горі; створення в Чернігові його музею; ґрунтовного й ошатного видання геніальної спадщини Леоніда Івановича, котра фактично не перевидавалася... з радянських часів. Взагалі, варто говорити про феномен Чернігова, адже саме тут оселилися відомі діячі культури, які настільки полюбили наше місто, що Придесення стало для них рідним; і саме тут вони створили свої найкращі твори. Це, зокрема, Михайло Коцюбинський, котрий народився на Вінниччині, й Леонід Глібов, який родом із Полтавщини.

Майбутній видатний байкар впродовж шести років успішно навчався в Ніжинській гімназії, як і Микола Гоголь та Євген Гребінка. А переїхавши до Чернігова, почав видавати з друзями тижневик «Чернігівський листок». Причому водночас був не лише видавцем, а й редактором, кореспондентом, коректором та кур’єром. Втім, його подвижництво не оцінили: письменник потрапив в опалу, змушений був залишити роботу вчителя й кілька років мешкав у Ніжині – в адміністративному засланні. Та згодом відомий байкар таки повернувся до Чернігова й до кінця свого життя завідував тут земською друкарнею. В останні роки життя Леонід Глібов уславився і як автор творів для дітей: поезій, загадок, акровіршів…

Нагороджував лауреатів очільник Літературної спілки «Чернігів» та журналу «Літературний Чернігів», які в 2002 році заснували цю почесну відзнаку, прозаїк Михась Ткач. Він наголосив, що Україна й Чернігівщина мають пишатися таким справжнім Патріотом і видатним Подвижником, як Леонід Глібов; це – дійсно письменник світового рівня!

Тепло відгукнувся Михайло Михайлович і про лауреатів попередніх років. Це – такі відомі письменники й науковці, як Василь Струтинський (перший лауреат цієї почесної відзнаки), Тетяна та Сергій Дзюби, Василь Слапчук, Володимир Сапон, Володимир Кузьменко, Олександр Забарний, Віталій Леус, Олексій Брик, Ніна Ткаченко, Василь Буденний, громадський діяч, директор Чернігівського літературно-меморіального музею-заповідника  Михайла Коцюбинського Ігор Коцюбинський, який зараз героїчно захищає Україну від віроломних загарбників, мужні фотожурналісти Мар’яна Харді  й Ігор Волосянкін, котрі так талановито і навічно зафіксували події Революції Гідності на київському Майдані, невтомний дослідник життя і діяльності гетьмана України Івана Мазепи, журналіст, краєзнавець Сергій Павленко та інші відомі й шановані люди.

Проникливо говорили про цьогорічних достойників також знаний поет,  Шевченківський лауреат Дмитро Іванов, письменник і журналіст, президент Міжнародної літературно-мистецької Академії України Сергій Дзюба, голова обласної організації Національної спілки письменників України Олена Конечна, поет Василь Буденний, викладач Любов Шевела (на святі були і її вихованці – студенти Чернігівського медичного коледжу). 

І ось настала урочиста, хвилююча мить – нагородження цьогорічних лауреатів Літературно-мистецької премії імені Леоніда Глібова. Поетесу з Австралії, нашу обдаровану землячку Олесю Білоцвіт відзначили за збірку віршів «За силуетом слова». Олеся – українська письменниця, член НСПУ та Міжнародної літературно-мистецької Академії України, котра зараз активно пропагує українську літературу в далекій Австралії. Її нагороду отримала мама – письменниця з Прилук Ніна Ткаченко, яка була щиро зворушена й чудово читала своїм тихим голосом прекрасні патріотичні й ліричні поезії доньки.

За краєзнавчу книжку «Течія імені золота» відзначили письменника та журналіста з Корюківки Віктора Божка, який запевнив, що почувається по-справжньому щасливим, адже Леонід Глібов – один із його найулюбленіших письменників. Чудову солістку обласного філармонійного центру фестивалів та концертних програм Тетяну Олійник на святі нагородили за відродження і популяризацію українських народних пісень рідного краю. За прозовий та публіцистичний доробок, а також подвижницьку культурну і видавничу діяльність відзначений і відомий земляк, письменник, журналіст, головний редактор видавництва «Букрек» із Чернівців Микола Максимець.  

Цьогорічних лауреатів Літературно-мистецької премії імені Леоніда Глібова також привітала на святі директор обласної наукової бібліотеки імені Володимира Короленка Інна Аліференко.

Сергій КВІТНИЦЬКИЙ