День Космонавтики в територіальному центрі ветеранів Дніпропетровська

08.04.15 День космонавтики (24)

Нам потрібен мирний космос!

«Дніпропетровськ – один із потужних космічних центрів, що прославив колишню радянську імперію у всьому світі. Дніпропетровськ гідно пишається іменами М. Янгеля, О. Макарова, С. Корольова. Завдяки їхнім розробкам та науково-виробничим колективам у жорстко поляризованому ХХ столітті тривалий час зберігався паритет двох різних ідеологічних систем – СРСР та США, і, таким чином, вдалося уникнути третьої світової війни. Ім’я Дніпропетровська навіки пов’язане з діяльністю таких підприємств як КБ «Південне», завод «Південмаш», НІЇТМ, НДІ «Орбіта», де, по суті створювався ракетно-ядерний щит СРСР.» Ці слова з сайту «Інститут Україніки» якнайяскравіше характеризують наш рідний Дніпропетровськ, який називають космічною столицею. Нам потрібні, як ніколи, мирне небо, мирний Космос!» Саме цими словами 8 квітня 2015, напередодні Міжнародного дня Космонавтики, привітала ветеранів директор територіального центру соціального обслуговування  (надання соціальних послуг)  Бабушкінської районної у місті Дніпропетровську ради Наталія Володимирівна Біневська.

Ветерани терцентру святково відзначили цей празник. Історія свята така: більше півстоліття тому, 12 квітня 1961 року майор Юрій Гагарін на космічному кораблі «Восток», стартував з космодрому «Байконур», та вперше в світі здійснив орбітальний обліт Землі. Політ тривав усього 108 хвилин, але став першим кроком в освоєнні космосу, відкрив епоху пілотованих космічних польотів. Тепер 12 квітня – Міжнародний день Космонавтики.

Цікаві речі взнали ветерани  від культорганізатора терцентру  Олени Швець-Васіної про одного з видатних дослідників космосу – Михайла Кузьмича Янгеля, вченого-механіка, конструктора у галузі ракетно-космічної техніки. Народився 25.11. 1911 р. в Іркутській губернії. Дід Михайла Кузьмича по батьковій лінії, Лаврентій, був висланий з Чернігівської губернії за бунтарство на каторгу, а потім на вічне поселення. Із дружиною та дітьми він у 1880-х роках оселився в с. Зирянова, де згодом народився майбутній конструктор. Через це, як згадував сам Янгель, на батьківщині його з трьома братами називали «хохлами». Етнічний українець, нащадок примусово виселених до Сибіру селян, він не забув ні мови, ні батьківщини і за першої нагоди повернувся працювати на Україну, до Дніпропетровська. Вдова М.К.Янгеля, Ірина Стражева, у передмові до українського видання своєї книги «Тюльпани з космодрому» писала: «Я щаслива, що цю книгу багато українців зможуть прочитати рідною мовою. Михайло Кузьмич був тісно пов’язаний з Україною, її чудовими людьми. Тут колись жили його діди і це коріння, яке сягає глибини років, незаперечно лягло в основу формування його характеру, становлення його особистості». З 1954 М.К.Янгель  – начальник і головний конструктор конструкторського бюро ОКБ-586 (з 1966 – СКБ «Південне», Дніпропетровськ). Створення першої стратегічної ракети, що втілила в реальність новий напрям у ракетній техніці, дало життя новій науково-конструкторській школі в ракетобудуванні – школі М. К. Янгеля. Михайло Янгель рано пішов з життя – надлюдські перевантаження, стреси далися взнаки. Серце зупинилося в день 60-річчя вченого.

Взагалі, про великих вчених у галузі ракетобудування та космонавтики – М. Янгеля, С.Корольова та мужніх, самовідданих космонавтів від Юрія Гагаріна до українського Героя-космонавта Леоніда Каденюка можна розповідати безкінечно. Та повертаймося до наших ветеранів славетного космічного центра – м. Дніпропетровська.

Багато з присутніх  працювали на теренах ракетно-будівних підприємств. Навіть культорганізатор Олена Швець-Васіна, фізик за фахом, працювала в Науково-дослідному інституті «Орбіта». Тому так проникливо вона заспівала пісню О. Фельцмана на сл. Р. Рождественського «Огромное небо».

Залунали вірші: «Небо зорями рясніє» Наталії Козленко, «День Космонавтики» Олександра Гаврюшина, «Вале Гагариной» Ірини Озерової, «Знаете, каким он парнем был» Миколи Добронравова у виконанні Галини Новохатько, Олександра Попова, Наталії Деркач, Майї Рачкової (відповідно). Вірші перемежалися піснями: «Созвездие Гагарина», «Нежность» та «Обнимая небо»  О.Пахмутової на вірші М.Добронравова, «Легенды расскажут» Г.Мовсесяна на сл. В.Гіна та  «На Марсе будут яблони цвести» В.Мураделі на сл. Є.Долматовського, «Я – Земля» В.Мураделі на сл. Є.Долматовського, які виконали Віра Бондар, Валентина Челнакова, Олександр Янковський, Ольга Денисенко, Антоніна Коваленко (відповідно).

Дует «ЕлЗі» розсмішив зал анекдотами на космічну тематику.

Свято закінчилося виступом ансамблю «Рябинушка», який разом з усіма присутніми заспівав пісні «Перед дальней дорогой» М.Блантера на сл. В. Диховічного та «Я верю, друзья» О.Фельцмана на сл. В.Войновича.

Наше прекрасне місто Дніпропетровськ, космічна столиця, мирно живе – працює, відпочиває, відзначає такі славні дати, дерзає до нових висот і прагне з усіх сил МИРУ НА ЗЕМЛІ і В КОСМОСІ!

Олена Швець-Васіна,

культорганізатор територіального центру
соціального обслуговування  (надання соціальних послуг)
Бабушкінської районної у місті Дніпропетровську ради

 08.04.15 День космонавтики (10) 08.04.15 День космонавтики (12) 08.04.15 День космонавтики (15) 08.04.15 День космонавтики (19)