«Територія Гоголівка. Перезавантаження» набув нового формату

22-23 травня відбувся літературно-мистецький фестиваль «Гоголівка» у Ніжині . Захід відбувається всьоме, проте цього він став новим.  Про це ми поговорили із куратором проекту Тетяни Винник.

1.А чому фестиваль «Гоголівка» змінив свою назву?

Бо наша команда хотіла змінити ідею заходу. У назві “Територія Гоголівка. Перезавантаження»  закладена нова ідея фестивалю.

2. Яка концепція сучасної «Гоголівки»?

Ми змінили локації заходів, охопивши  центральну територію міста. Основні точки –ресторан “Гоголь”, “Боївка” та “Gangster Pubта приміщення хореографічної школи “Ритм”. Відкривали захід  біля Пам’ятника Героям Небесної Сотні. Це – вуличні читання, “Патріотична Гоголівка”, де нас привітав заступник міського голови Олег Баранков і благословив священник та науковець Олександр Мороз. Це місце у місті – намолене, тут щодня із часів Майдану і до сьогодні священники різних конфесій у місті (крім священників московського патріархату) щодня молилися  за мир в Україні. Тому для нас як організаторів було важливо, аби ми почали цей молодіжний захід тут, згадавши воїнів. А це тисячі українських чоловіків, серед яких багато й ніжинців. “Патріотичні читання” –вулична акція, мета якої – показати пересічному ніжинцю сучасне мистецтво: поезію, музику і роботи майстрів, залучивши до цього роцесу, але не нав”язуючи, примусово не зганяючи в аудиторії.

3.Тобто, змінився формат «Гоголівки»...

Вважаю, що демократичним шляхом ми можемо спонукати пересічну людину полюбити мистецтво, пропонуючи альтернативу сучасній попсі. Хотілося, щоб ті, хто приходить відпочити у паби, слухали із задоволенням вірші і музику українських поетів та виконавців, а не російську попсу жахливої якості. Якщо ми якісно піднімемо рівень заходів у місцях відпочинку – ми піднімемо рівень і культури цих людей.

4.У фестиваля з’явилися нові функції, а саме – це просвітництво і благодійність…

Для студентства з метою ознайомлення із сучасним літературним процесом ми зробили презентації книжок Олени Степаненко “Четверта радість”, Сергія Прилуцького – "Дегенеративний словник" та "Герой епохи стабільності", презентація поетичної збірки Сергія Пантюка "Мовизна”, презентація збірок Алли Миколаєнко «Корекція зору» та «Наперсток для відьми”, був захід “Чотири поети – чотири книжки: це презентація книжок Олега Коцарева ("Цирк"), Вано Крюґер "Зіґґі Фрейд & Ктулху", Ігоря Астапенка ("Щільник") і Мирослава Лаюка "Метрофобія", презентація збірки Заза Пауашвілі “Регіна Ольсен”, відбувся поетичний вечір поета, який вже довгий час перебуває в зоні АТО, Олега Короташа “Поет без імперії”, презентував свою “Червону книгу” Дмитро Лазуткін. Відбувся вечір-слем містичної музики та поезії “Крейдяне коло”. Серед поетів, крім тих, кого вже азвала, брали участь Юрій Чабан, Дияк Яніна, Богуслав Поляк, Майданюк Денис, Микитюк Остап, Мечеслав Рисич, Строкань Юрій, Гадзинський Ярослав, Наталія Бельченко та інші. Виступали й музичні гурти Electro Folk Group KOLO DIY, "Ахіллес і Черепаха", “Лїс”, співачки Solomiа та Христина Халімонова. Вдячна хенд-мейдерам та майстрині Ірині Козловій. У “Дитячому просторі” ми зробили кілька нових речей: організували зустрічі для педагогів, бібліотекарів та батьків: це і презентація видавництва “Фонтан казок” у школі № 15, зустріч із бібліотекарями та вчителями у Будинку книги, лекція письменника та видавця Івана Андрусяка “Роль книжки у вихованні дитини” перед батьками, презентація  книжок та зустріч із письменниками Іваном Андрусяком та Сергієм Пантюком у садочку № 17. Два дні діяв книжковий ярмарок від видавництва “Фонтан казок”, де можна було придбати сучасну літературу для дітей. Це просвітницькі заходи, що є новим для “Гоголівки”. А другий день мав благодійний захід: зустрічі із сучасними поетами –  Іваном Андрусяком, Сергієм Пантюком Оксаною Куценко та Олесею Мамчич.

5. У чому благодійна місія дитячої частинм?

Ми запросили дітей обдарованих, дітей з багатодітних сімей, дітей із соціально-уразливих категорій, дітей із сімей, батьки яких загинули в АТО та із сімей переселенців (внутрішньо-переміщених осіб). Також і всі бажаючі долучилися до заходу.

6. Чи багато людей відгукнулися допомагати вам?

Одразу скажу, що не все так просто було. Але ми подужали і цей момент. Шкода, що байдужими залишилася більшість студентства університету міста.  Нас підтримали: Департамент сім”ї, молоді та спорту Чернігівської ОДА, відділ у справах сім”ї та молоді виконкому Ніжинської міської ради, Управління культури і туризму Ніжинської міської ради, Народний депутат України Владислав Атрошенко, депутат Ніжинської міської ради Дзюба Сергій, голова Ради підприємців Ніжина Олександр Гришкевич та Асоціація підприємців Ніжина. Окреме спасибі пізнавальному центру «Дитяча Світлиця», пізнавальному центру "Умка", приміщенню хореографічної школи “Ритм”, журналам “Крилаті” та “Однокласник”, видавництвам “Смолоскип”, “Букрек”, “Фонтан казок”, ресторанам “Гоголь”, “Боївка”, “Gangster Pub”, фабриці м”якої іграшки “Копиця”, молодіжному парламену та творчій молоді міста Ніжина. Сподіваюся, що наступного разу буде ще краще.

Розмовляла Аноніна Василенко