У передостанній день весни відбулася презентація поетичної збірки «Cолнце на завтрак» Алли Марченко (яка пише під творчим псевдонімом Алла Величко). Подія відбулась у гуманітарному центрі «Личности» (Проект «Личности» – http://lichnosti.ua/), який знаходиться у затишному київському мікрорайоні «Теремки» за адресою: вул. Академіка Вільямса, 11/1.
На презентацію були запрошені не просто друзі та колеги, а співзвучні та творчі особистості. Цікавим та невимушеним був формат заходу. Сама авторка прочитала лише декілька своїх поезій, далі гості зачитували свої улюблені вірші Алли Величко, ділилися своїми враженнями від прочитаного та від спілкування з авторкою.
Поезія Алли Величко глибоко інтелектуальна, філософська та чуттєва. Як соціологиня, Алла любить спостерігати за людьми, світом, вловлює закономірності і розповідає про них у поетичній формі. Як чуттєва жінка – вона передає тонкі речі, які існують поза цією реальністю. У Алли є як соціальна поезія, так і душевна лірика. Як зазначила колега Алли Олена Сапєлкіна, у авторки є особливий понятійно-категоріальний апарат, за допомогою якого Алла аналізує дійсність, а свої висновки вона записує у форматі поезії. Цікавим стало обговорення, ініційоване літературною редакторкою збірки Анастасією Марченко – чи потрібне редагування поезії і в якому обсязі, якщо мова йде про насичені метафори та ритми? Олена Бастіна, яка працює разом з Аллою на кафедрі, прочитала в якості творчого подарунку кілька власних віршів, які у неї асоціюються з авторкою «Солнца на завтрак».
На думку ведучої заходу, також соціологині, Оксани Олійник, збірка Алли є сонячною не лише за назвою, а за тим емоційним станом, який виникає в ході її прочитання. Ольга Піддубчак, керівниця ВГО «Еліта держави», додала, що в період політичної негоди вірші Алли додали їй спокою, гармонізували оточуючий простір. За ступенем глибини та метафоричності поезію Алли порівнювали з творчістю Цвєтаєвої, Ахматової, Мандельштама, Пастернака, хоча, як відзначила сама авторка, їй імпонує підхід без порівнянь та акцент на власному стилі (на важливості творчої самобутності наголосив і колега Алли Сергій Курбатов).
Цікаво, що Алла не лише поетеса, а й викладачка, дослідниця та учасниця багатьох міжнародних проектів, сфера її наукових зацікавлень торкається крос-культурних взаємодій, громадянської залученості та наслідків соціальних трансформацій у суспільстві. Напевно, саме її соціологічна спостережливість та розвинута інтуїція дозволяють будувати Аллі її віршовані багатоповерхівки - багатошарову за сенсами поезію. Алла також була чудовою актрисою у виставі-презентації моєї книги «Сни метелика-Дорога в тобі» рівно рік тому, де грала роль Душі – Метелика. Її душа, як веселка, має багато кольорів і настроїв. Тож і запитання, які лунали на презентації, багато в чому стосувались можливостей поєднань - науки та поезії, гармонії та творчого неспокою, приватного та публічного. Зокрема, відповідаючи на запитання співзасновника порталу «Жінка-УКРАЇНКА» Юрія Пероганича про перетин її творчої та наукової діяльності, Алла підкреслила, що це дві досить близькі, але паралельні хвилі, які одна одній не заважають, а, навпаки, підживлюють одна одну.
Вітаю авторку з виданням дебютної поетичної збірки та зичу їй подальшого натхнення, світлого творчого шляху та визнання в літературних колах!
Алла дякує за організаційну підтримку гуманітарному центру «Личности» , а також усім, хто долучився до видання збірки: видавництву «Міленіум» в особі директора Анатолія Ятченка, письменниці та близькій подрузі Марії Вайно за натхненну участь у комплектації збірки, художнику Юліану Яковині, роботи якого прикрасили збірку у дивовижній гармонії з її рядками; літературній редакторці Анастасії Марченко, а також усім близьким та рідним людям, які підтримали Аллу в її літературній ініціативі.
З питань придбання збірки звертайтесь до авторки: https://www.facebook.com/alla.marchenko.3 або alla.marchenko82@gmail.com.
Фото Ольги Піддубчак та Георгія Марченка