Людей такого масштабу – завжди небагато. У нього була велика душа – дивовижного мудреця, мрійника, подвижника, творця і майстра, який зовсім не переймався собою, але щиро вболівав за увесь світ. Письменник, Видавець і Філософ Святослав Євдокимович Хрикін відійшов у Вічність в рідному Чернігові 10 березня 2013 року. Однак благородні справи його живуть!
Як відомо, він дуже багато часу й сил віддав збереженню творчої спадщини свого геніального колеги – чернігівця Ігоря Юркова (1902-1929), котрий помер 27-літнім. І саме завдяки зусиллям Святослава Хрикіна, ошатні книжки Юркова зараз побачили світ.
А нещодавно безцінний подарунок для всіх шанувальників творчості Святослава Хрикіна зробив ще один наш земляк, який мешкає в Києві, – відомий письменник, вчений і перекладач Володимир Ільїн. Справа в тому, що з осені 2012-го – до останніх днів життя Святослава Євдокимовича, друзі-поети – Хрикін та Ільїн – щодня листувалися: відверто й цікаво спілкувались про життя-буття, проникливо розмірковували про творчість, обговорювали прочитані книжки, писали один одному свої нові вірші…
Згодом Володимир Георгійович, прочитавши це дивовижне, незабутнє листування, вирішив створити книжку. І ось вона побачила світ! Більше того, професор Ільїн одразу ж привіз свіжо видану збірку до Чернігова.
Презентація цієї епістолярно-поетичної книжки Святослава Хрикіна та Володимира Ільїна «Находка ЭСХА» відбулася в музеї історії Лісковиці, у школі № 4. Адже фундатори музею вже розмістили тут матеріали про Ігоря Юркова та Святослава Хрикіна. До речі, всім, хто ще не був у цьому музеї, раджу його відвідати. Опікується ним Анатолій Вареник – також справжній подвижник! Анатолій Іванович сорок п’ять років трудився на чернігівському «Хімволокні»; однак настільки захопився краєзнавством, що доклав немало зусиль, аби в загальноосвітній школі на Лісковиці з’явилися і непересічний музей, і унікальна картинна галерея.
Учасники презентації із задоволенням оглянули численну експозицію музею та послухали розповідь вчительки історії школи № 4 Ольги Коновал. Зокрема, запам’ятали, що Лісковиця згадується ще в літописі за 1105 рік! А сам музей відкрили в 2008-му.
Презентацію нової книжки двох непересічних приятелів-авторів вела письменниця, художниця та архітектор Олена Грицюк, котра теж тривалий час спілкувалася зі Святославом Хрикіним. Взагалі, цього дня було сказано немало добрих слів про Святослава Євдокимовича. Тож хочеться вірити, що й ця його книжка не буде останньою, адже у поета та видавця залишилися чималі архіви. Одразу дві чудові збірки Хрикіна зусиллями Олени Грицюк вийшли в Харкові, а тепер маємо і його талановитий епістолярний доробок.
Також на цьому поетичному святі було представлено й нову книжку віршів «Остання кочівля любові», яку чернігівці Тетяна та Сергій Дзюби видали в Казахстані. Справа в тому, що казахською мовою поезії українців переклав Ауезхан Кодар, а от російською – саме Володимир Ільїн.
«Це – неабияка честь для нас, адже Володимир Георгійович – Майстер, котрий чудово переклав, зокрема, вірші Папи Римського Іонна Павла II, а ще – видатних українських поетів, Шевченківських лауреатів Ігоря Римарука та Миколи Воробйова, – сказав президент Міжнародної літературно-мистецької Академії України, письменник Сергій Дзюба. – Володимир Ільїн – науковець, член нашої Академії; і ми із задоволенням беремо участь у його книжкових проектах. Дуже приємно, що в нашому Чернігові так трепетно вшановують великого Поета Святослава Хрикіна. Наступного року Академія висуне його на здобуття Міжнародної літературної премії імені Миколи Гоголя «Тріумф», якою відзначаються відомі письменники та науковці з багатьох країн світу».
Сергій КВІТНИЦЬКИЙ