Три виміри Василя Кричевського: запрошуємо на відкриття виставки

PrintЗапрошуємо на відкриття міжмузейної інтерактивної, мультимедійної, експериментальної виставки в межах проектів «Актуальний Музей» і «Голоси відвідувачів» за підтримки Фонду «Розвиток України», Благодійного фонду «ДАР» та Посольства США в Україні:

Три виміри Василя Кричевського: від народної орнаментики до національного стилю

18 червня 2015 року о 17.00 год.

в Музеї Івана Гончара (вул. Лаврська, 19, Київ)

«Своєю строгістю, стриманістю й простотою рисунка, а поряд з тим - вибагливістю фантазії, абстрактні орнаментальні композиції Василя Кричевського нагадують фуги й інвенції Баха» (Вадим Павловський)

PrintКонцептуальна ідея виставки полягає у сучасному потрактуванні десятиліттями замовчуваних  радянською системою світоглядних бачень, новаторських потуг і мистецьких здобутків визначного українського маляра, архітектора і графіка, творця українського державного герба і  нового українського стилю в архітектурі – Василя Григоровича Кричевського.

На виставці тематично представлено умовні виміри української культури в контексті орнаментики: народна традиція – авангардне мистецтво – сучасна стилістика, які у поєднанні дають синтез і новий багатовимірний феномен, актуальний для розвитку сучасного українського суспільства і ствердження етнокультурної самобутності нації.

Давня орнаментальна традиція, яка надихала академіка Кричевського на мистецькі  експерименти і створення шедеврів малярства і архітектури, виявлена у розмаїтті творів народного мистецтва: від народного гончарного посуду, земської кераміки, кахлів і пряничних дощок до традиційного вбрання, рушників, прикрас і килимів зокрема зі збірки родини Кричевських.

Авангардне потрактування народної орнаментики В.Г. Кричевським представлено на виставці в його стилізованих ескізах орнаментів та етнографічних зарисовок, елементах архітектурного оздоблення будівель Полтавського земства та Шевченківського національного заповідника, декораціях до ігрових фільмів, книжкових ілюстраціях зі збірок цілої низки музеїв України. А також доповнюється ескізами, вибійками та керамічними творами його учня і послідовника Олександра Саєнка.

PrintАктуалізація народного і авангардного за Кричевським виявляється на виставці у сучасному мистецтві – скульптурі керамістів, графіті художників,  дизайнерських роботах студентів, писанках, вибійках, розписах народних майстрів, декоруванні автомобілів і архітектурних форм.

Експозицію доповнюють відеоінсталяції, інтерактивні куточки, де відвідувачі можуть експериментувати, складати об’ємні орнаменти з пазлів-конструкторів, розмальовувати листівки, грати у твістер. А під час майстер-класів – виготовляти власні вибійчані взірці, створювати вітражні розписи і багато іншого.

Виставка готувалася із залученням волонтерських груп, що, як експеримент, дає цікавий досвід у подальшій співпраці музеїв із їхніми відвідувачами.

У програмі відкриття виставки:

  • презентація історико-етнографічного мистецького альбому Івана Гончара «Україна й Українці: Полтавщина. Слобожанщина»;
  • створення орнаментальних графіті від сучасних художників;  
  • майстер-класи з вибійки, витинанки, малювання на склі;
  • частування родинною стравою з «Кухарської книги» Євгенії Щербаківської, дружини Василя Кричевського, від їхнього правнука Василя Лінде-молодшого (США);
  • інтерактивні розмальовування, складання об’ємних орнаментів, гра твістер;
  • перегляд фільмів, створених за участю Василя Кричевського. 

Виставка триватиме до 30 серпня 2015 року.

Організатори і партнери: Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара», Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному, Музей мистецької родини Кричевських, Національний художній музей України, Музей книги і друкарства України, Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського, Харківський художній музей, Шевченківський національний заповідник, Лебединський міський художній музей імені Б.К. Руднєва, Музей-садиба народного художника України Олександра Саєнка, ГО «Центр філантропії», Благодійний фонд «ДАР», Майстерня графічного дизайну професора В.К. Шості, Київський осередок Національної спілки майстрів народного мистецтва України, Київський державний інститут декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. М. Бойчука.

За підтримки: Фонд «Розвиток України», Благодійний фонд «ДАР», Посольство США в Україні.

Детальніша інформація: (044)288-92-68, 280-52-10 / honchar_museum@ukr.net