Квіти миру від македонського художника

cvetin_1Із Живко Цветіним-Поповскі я познайомилася 2008 року, під час своєї першої поїздки в Македонію, коли разом з іншими українськими поетами брала участь в Міжнародному поетичному фестивалі «Струзькі вечори поезії». Він підійшов до нашої делегації і кожному подарував по своїй картині, виконаній акриловими фарбами на картоні. Манера виконання мені здалася досить оригінальною, принаймні, досі я не бачила нічого подібного.

«Це – відомий македонський художник Живко Поповскі-Цветін, він малює квіти миру, його малюнки є в приватних колекціях багатьох відомих людей світу», - пояснила мені поетеса й перекладачка з Македонії Віра Чорний-Мешкова.

Я подякувала художнику, сховала малюнок між книг і відвезла його додому, в Україну.

Відтоді минуло цілих сім років, шість із яких я мешкаю в Македонії. Живко Поповскі став добрим приятелем нашої родини. До того ж, як виявилося, ми з ним мешкаємо по сусідству. Щоразу, коли гуляємо з донею в парку біля нашого дому й зустрічаємо пана Живка, отримуємо від нього подаруночки – невеличкі оригінальні листівочки з намальованими квітами. Таких листівочок в нас вже назбиралося чимало. І кожна з них – неповторна, по-своєму цікава. А головне, всі квіти Живко Поповскі-Цветіна – живі, справжні. Вони несуть позитивну енергію, додають оптимізму, віри в перемогу світла над темрявою.

Народився художник 2 жовтня 1944 року в селі Брезово в Македонії. Закінчив землеробський факультет Белградського університету. Працював у різноманітних державних установах. Свого часу був і керівником організації «Червоний хрест» в Македонії. Образотворчим мистецтвом займається з 1970 року, а популярність здобув завдяки своїй місії «Квіти миру», котру розпочав 1985 року. За цей час Живко П.-Цветін провів понад 300 персональних виставок в Македонії та інших країнах світу і подарував понад 45 тисяч малюнків відомим світовим діячам культури, політикам, спортсменам. Хоча, можливо, найбільше своїх робіт художник подарував саме дітям. Кілька разів його висували на Нобелівську премію миру. Проте, для самого пана Живка все це не так важливо. Він – наздвичайно скромна людина. Каже, що просто мріє бачити цей світ кращим, добрішим і щиро вірить у те, що його квіти можуть у цьому допомогти.

А ще Живко Поповскі-Цветін – справжній друг України. Він усім серцем вболіває за наш народ, захоплюється мужністю українців, щиро бажає нам перемоги й миру.

«Після всіх воєн настає мир. Але краще зупинити війну. Тому вже тридцять років поспіль я працюю на тему миру. Моє гасло таке: квіти в людях не бажають вітру війни. Я не вигадую нових квітів, лише перемальовую ті, які є в людях, котрі хочуть свободи й миру», - каже Живко Поповскі-Цветін. 

Анна Багряна

cvetin_7 cvetin_6 cvetin_5 cvetin_4 cvetin_3cvetin_2cvetin_8