Оксана Продан про Форум видавців у Львові: як книги і освіта перемагають бідність

Роздумами про Форум видавців у Львові ділиться народний депутат України Оксана Продан. Оригінал публікації російською тут.

«У ці дні у Львові відбувся Форум видавців. 22-й за рахунком і один з найбільш знакових в історії цього заходу. 

Чому? У країні війна, девальвація гривні, величезна інфляція. Складнощі на кожному кроці, і це на додачу до того, що держава протягом 24 років мало чим підтримувало українське книговидання. 

Приводів для оптимізму небагато. Але що ми побачили на Форумі видавців?

5000 книжкових новинок, близько 900 учасників з 22-х країн і кілька десятків тисяч розумних, активних людей, які хочуть йти вперед і змінювати своє життя на краще. Всупереч усім труднощам і тим обставинам, в яких зараз живе країна. Всупереч зниженню купівельної спроможності, інфляції і всім зрадам.

Коли спілкувалася з авторами книг, гостями Форуму, ніхто з них не скаржився на життя, навпаки, багато хто ділився планами. Те ж саме було до і після публічних читань, я читала книгу Марії Матіос «Приватний щоденник. Майдан. Війна».

А тепер давайте уявимо, на що здатні ці люди, якщо в країні будуть створені умови для української книги?

Чого доб'ються видавці, якщо держава сформує замовлення, виділить гроші на закупівлю нових книг в бібліотеки, прийме лояльні податкові правила.

Хтось сумнівається, що в Україні після цього буде видаватися не одна книга на людину, а п'ять-сім? Стільки, скільки в європейських країнах, які зуміли побудувати сильну економіку завдяки освіті і вкладенням в людський капітал.

Добре, коли є нафта і газ, але доступ до природних ресурсів в сучасному світі аж ніяк не гарантує процвітання. Сьогодні багатий той, хто володіє технологіями, а не сидить на свердловинах. Доведено на прикладі Росії.

Книговидання, освіта – це всі сектори зростання. Це нові робочі місця, нові знання, нові види виробництва.

На що звернув увагу екс-президент Ізраїлю Шимон Перес у своїй блискучій промові на Ялтинському форумі?

Він закликав вкладати в науку і навів приклад Ізраїлю, що здобув багато чого на клаптику землі, де не було нічого - ні води, ні інших умов для нормального життя. І це в умовах війни!

Україна сьогодні теж захищає свою незалежність, але стартові можливості у нас незрівнянно кращі. Якщо ми виконаємо ту ж роботу, що Ізраїль, у нас буде набагато більше шансів перемогти бідність і відбити атаки Путіна.

Необхідно, щоб Форум видавців та інші події стали нормою в нашому житті.

Держава просто зобов'язана повернутися обличчям до книговидання, освіти і всього, що допоможе перемогти бідність і витягнути країну з прірви».