Цілитель душі й тіла

Іван Просяник – напрочуд скромний, доброзичливий чоловік. Любить дотепи й афоризми. Живе за Божими заповідями, невтомно трудиться все своє життя, прагне робити добро людям. Тож його дуже шанують і вдома, й далеко за межами рідної Чернігівщини.

Адже він – відомий письменник, причому книжки пана Івана – дійсно надзвичайно популярні! Та й у наших чернігівських бібліотеках вони не залежуються на полицях. Особисто я постійно читаю й перечитую його «Зело таємниче» (травник-волховник) та інші чарівні книжки земляка, які лікують і душу, й тіло. Написані просто й проникливо, вони легко читаються і стають буквально настільними збірками, добрими, незрадливими порадниками на щодень, адже містять силу-силенну прадавніх народних рецептів та іншої цікавої інформації, багато мудрих, влучних, соковитих висловлювань, котрі хочеться вивчати напам’ять і цитувати.

Народний цілитель-чудотворець Іван Просяник розповідає, що виріс у світі, де перепліталися буденність і таїна. Де кожне зіллячко, кожна травинка розмовляли з малим Івасем. А ще він із дитинства захоплювався давніми міфами та легендами. Це – неповторний світ, де прочинені двері в прадавню нашу історію; де мешкали волхви-звіздарі, котрі чаклували-випрошували на ниви русичів щедрі, рахманні дощі. У цьому світі дзвенів проникливий спів кобзарів-лірників, які розповідали про доблесних героїв – захисників рідної землі. І зміг малий Іван почути їх, доторкнутися серцем до цієї нелукавої народної мудрості й духовності. Крізь тумани віків характерники-знахарі все ж донесли в наші дні золоту гілку колись могутнього Древа Зцілення, яку впродовж життя осягає Іван Просяник.

І ви поліпшите своє здоров’я, переконавшись, що всі оті 2360 цілющих приписів унікальної книжки «Зело таємниче» – справді помічні, адже взяті з тисячолітнього народного досвіту.

Втім, є у Івана Просяника й інші книжки, які можна із задоволенням читати, дивуючись, настільки влучно й дотепно вдається письменникові відчути своїх персонажів і розповісти пережите. Саме такий його сатиричний роман «Страшна таємниця президента або полювання на дурнів». Сюжет – начебто простий, типовий. Крутій і пронира Павло Буря (згодом Павел Буре) пробивається в керівники. Отримавши багате господарство, він спустошує його, перетворившись на самодура, що приводить зажеру до фатального кінця. Автор не тільки смішить читача, а й дошкульно викриває негаразди нашого життя. Але як же цікаво й вигадливо це написано!

Додам, що Іван Просяник народився на хуторі Гриненки поблизу Батурина в старосвітській знахарській родині. Успадкувавши від батька-волхва глибоку шану до національних традицій-витоків, ще навчаючись у Ніжинському державному університеті імені Миколи Гоголя, почав збирати оздоровчі народні рецепти. А в 2001 році у видавництві «Каменяр» вийшла його книжка «Дивосил», яка принесла авторові всеукраїнську популярність.

Іван Просяник – член Національної спілки письменників України, лауреат премії імені Михайла Коцюбинського. А головне, його книжки зараз так само потрібні людям!

Світлана БРАГІНЕЦЬ,
зав. відділом чернігівської бібліотеки імені М. Коцюбинського