Книжкові магазини Росії не беруть книгу Сенцова

Видавця ж переконали взятися за книгу українські письменники

Москва – У посольстві України в Москві відбулась презентація книги Олега Сенцова. У ній зібрані оповідання українського кінорежисера. Але мережі книжкових магазинів Росії відмовляються брати на продаж книгу режисера, який ось уже приблизно півтора року перебуває за ґратами в Росії.

Сам Олег Сенцов бачив книгу, але в руках її потримати не зміг через відомі обставини. Його двоюрідна сестра Наталя Каплан сказала, що Олег не втрачає зв'язку зі світом у в’язниці і в курсі того, що про нього говорять і пишуть.

«Він взагалі в курсі того, що відбувається навколо його імені. Єдине, що інформацію він отримує із затримкою. Але, в принципі, він знає про все», – каже сестра кінорежисера.

У видавництві «Лаурус» до самої ідеї видати книгу оповідань Олега Сенцова поставилися спочатку досить насторожено. Редакторів бентежив ажіотаж навколо імені Сенцова, пов'язаний аж ніяк не з його творчістю. Директор видавництва «Лаурус» Поліна Лаврова зізналася, що перш, ніж взятися за цю книгу, звернулася до відомих в Україні письменників. І тільки отримавши їхню експертну оцінку вирішила видавати книгу Олега Сенцова.

«До нас звернувся Олесь Санін і запитав, чи не хочемо ми видати книгу Сенцова. І звичайно, багато в чому у мене було недовірливе ставлення, бо зрозуміло, що виглядає це, як якась спекуляція на політичному моменті. Тому спочатку в мене була подвійне відчуття: з одного боку, хочеться підтримати людину, а з іншого – не хочеться спекулювати. Але оскільки я звернулася до двох дуже серйозних письменників – Андрія Дмитрієва та Андрія Куркова, які публічно дали високу оцінку оповіданням Олега, після цього ставлення (до Сенцова – ред.) вже стало, як до колеги», – каже Лаврова.

Книга Олега Сенцова вийшла тиражем 4000 примірників. В українських книгарнях вона вже продається. Нею зацікавилися видавці в Польщі та Нідерландах. А от у Росії видавці стикнулися з проблемами. Книжкові магазини та мережі відмовилися від продажу книги. Популярнний ярмарок книг нон-фікшн, який має репутацію незалежного заходу, зробив вигляд, що не помітив видання книги Сенцова.
Втім, турботи близьких українського режисера зараз – про його долю. Після рішення Верховного суду Росії 24 листопада вирок Олегу Сенцову вступив у законну силу – йому дали 20 років ув’язнення. Тепер родичі сподіваються або на обмін, або на екстрадицію в Україну.