Як прекрасні люди з Ічні зачарували Київ
Немало чудових презентацій і творчих зустрічей відбувається постійно в Національній спілці письменників України. Але, відверто кажучи, такого яскравого, зворушливого та багатолюдного свята не було давно! З Ічні до столиці завітали понад 20 обдарованих і щедрих душею людей з об’єднання літераторів «Криниця». Послухати їх зібралося більше ста відомих земляків та шанувальників їхнього таланту з інших регіонів України!
На творчий звіт чарівних «криничан» завітали Герой України Юрій Мушкетик, Шевченківський лауреат, академік НАН Микола Жулинський, голова Ічнянської районної держадміністрації Григорій Герасименко (коли матеріал був готовий до друку, Григорія Васильовича дружно обрали своїм очільником депутати Ічнянської райради), поет, Шевченківський лауреат Леонід Горлач, письменник і перекладач Станіслав Шевченко (ведучий свята), громадський діяч Віталій Шевченко, меценат, депутат Чернігівської обласної ради, голова правління Ічнянського заводу сухого молока та масла Віктор Кияновський (до речі, він і профінансував цю вражаючу поїздку ічнянців до Києва), голова Національної спілки письменників України Михайло Сидоржевський.
Розпочав хвилююче свято заступник голови Чернігівського земляцтва в Києві, керівник Ічнянського відділення, меценат Микола Вощевський. Ми пишаємося, наголосив він, що Ічнянщина – мала батьківщина багатьох видатних людей, які прославили рідну землю у багатьох галузях суспільного і державного життя та науки, культури і мистецтва. Це, насамперед, скульптори Іван Мартос і Пармен Забіла, художники Віктор Рєзанов та Петро Басанець, класики української літератури Олекса Стороженко, Степан Васильченко, Василь Чумак, брати Ревуцькі – видатний композитор і педагог Левко та музикознавець Дмитро; всесвітньовідомий філолог Сергій Маслов і його брат – літературознавець; поети-піснярі Іван Цинковський та Григорій Коваль; тут виріс і звідси пішов у широкий літературний шлях відомий прозаїк Анатолій Дрофань.
На Ічнянщині народилося чимало літераторів, котрих прийнято до Національної спілки письменників України. Окремої уваги заслуговують народні умільці – майстер гончарного мистецтва Микола Піщенко та різьбяр Антон Штепа. Із давніх давен наш край славився співучими голосами, ці традиції підтвердили і продовжили народні артистки України Віра Любимова та Валентина Пархоменко (Валентина Федорівна блискуче виступила і на цьому святі).
В Ічні виріс знаменитий співак, Шевченківський лауреат, народний артист України Валерій Буймистр. Рідкісним тембром свого чудового голосу чарував слухачів заслужений артист України Олександр Круш. В історію театру і кіно назавжди увійшов народний артист України Микола Сльозка.
Можна згадувати та на називати імена ще багатьох відомих земляків. Адже наш край – не тільки батьківщина знаних людей, Ічня завжди була духовним джерелом, де постійно діяли творчі студії, гуртки, театр.
Отже, не випадково у 2003 році Станіслав Маринчик на громадських засадах заснував районне об’єднання літераторів «Криниця». Слід сказати, що все своє творче життя він активно пропагує творчість своїх земляків і багато зробив для вшанування їхньої пам’яті.
Очільник «Криниці» Станіслав Маринчик розповів про незабутні творчі зустрічі своїх талановитих колег; їхні книжки, які користуються попитом у читачів далеко за межами України; постійні публікації в газеті «Деснянська правда» на шпальтах літературної сторінки «Деснянські зорі», яку відродив і три роки поспіль готує Сергій Дзюба. Станіслав Гаврилович щиро подякував в. о. головного редактора газети «Деснянська правда» Людмилі Пархоменко за небайдужість та дієву підтримку творчих людей Придесення, пропаганду справжньої української культури, патріотизму та високої духовності.
Велику допомогу у книговиданні надають «криничанам» і меценати Віктор Кияновський та Микола Вощевський (тепер вони – почесні члени «Криниці»). Тож президент Міжнародної літературно-мистецької Академії України, письменник і журналіст Сергій Дзюба урочисто вручив Віктору Кияновському престижну міжнародну нагороду імені Пантелеймона Куліша за визначну громадську, патріотичну та благодійну діяльність.
«Віктор Павлович – людина великої душі! – сказав Сергій Дзюба. – Наприклад, я був в Ічні на урочистому відкритті дитячого садка, який став чудовим подарунком мецената Віктора Кияновського своєму рідному місту. П’ятдесят дітей можуть тепер відвідувати прекрасний дитсадок, перебуваючи в комфортних умовах. Зусиллями благодійника відремонтовано дороги на суму понад мільйона гривень, а загальні благодійні інвестиції в дуже важливі для жителів Ічнянщини соціальні проекти протягом кількох років становлять більше чотирьох мільйонів гривень! В. Кияновський допомагає олімпійській чемпіонці з кульової стрільби Олені Костевич, спортивному клубу «Берег», вихованці якого тепер отримують найвищі нагороди на чемпіонатах світу. А нині Віктор Павлович опікується відновлювально-реставраційними роботами Спасо-Преображенського храму в Ічні. Взагалі, вражає, що влада Ічнянського району, спільно з меценатами, реально опікується талановитими творчими людьми. Більше того, очільник району Григорій Герасименко та депутат обласної ради Віктор Кияновський особисто беруть участь у дуже багатьох літературно-мистецьких заходах, власним прикладом демонструючи, як не на словах, а на ділі треба розвивати культуру. І сьогодні вони приїхали до Києва підтримати своїх обдарованих земляків».
На святі в Національній спілці письменників України гарно виступили Станіслав Маринчик, Микола Кузьменко та його юна дев’ятирічна онучка Діана Швидченко, Володимир Голець (нещодавно відзначили його 80-літній ювілей), Ніна Штанько-Ткаченко, Тетяна Шеменда, Іван Нагорний, Ірина Шкребко, Валентина Сидора, Олександр Гаврись, Віктор Ковальовський, Віра Галіч, Ганна Дроботущенко, Наталія Черненко, Юрій Андрєєв, Ольга Штепа (донька легендарного, незабутнього народного майстра з Ічнянщини Антона Штепи)… Проникливо звучали українські пісні на слова Станіслава Маринчика, Миколи Кузьменка, Віктора Ковальовського та Ольги Штепи.
Участь у святі взяли і директор Будинку письменника Олесь Гордон, народна артистка України Світлана Глух (вона – родом із Чернігова), голова Чернігівської обласної організації НСПУ Олена Конечна…
Академік Микола Жулинський у своєму завершальному слові сказав, що маленька Ічня просто зачарувала його прекрасними людьми. Звісно, не всі їхні твори довершені, однак це – справжня душа українського народу, благодатна й чиста, немов цілюща кринична вода. І доки будуть у нас такі «Криниці», ніхто й ніколи не здолає України!
Сергій КВІТНИЦЬКИЙ