Валентина Ткач — автобіографія

Я, Валентина Іванівна Ткач, народилася в мальовничому місті Богуславі Київської області, де нині проживаю і творю свої килими. В моїй родині ще за діда-прадіда всі ткали килими та доріжки, полотна для одягу та рушників, тому я з гордістю можу називатися вихідцем з із династії ткачів.

Мама, Вовкула Марія, з 15-ти років – ткаля, тато, Вовкула Іван, з 1970 р. і протягом 20-ти наступних років був засновником і директором фабрики художніх виробів "Перемога" в м. Богуславі. Ткацьку працю полюбила ще змалечку, бувала у тата і мами на роботі, полюбляла гратися із кольоровими нитками, малювати узори і допомагати мамі у творчому процесі. А з татом любила ходити і оглядати підприємство, спостерігати як працюють робітники, як влаштоване виробництво, вникати в деталі на різних етапах виготовлення виробів. В молодому віці мій інтерес до ткацтва не зник, а навпаки розвився до власної справи.

Все починалося із освіти. В 1990 я закінчила Богуславське педагогічне училище імені І. С. Нечуя-Левицького і отримала спеціальність: «Виховання в дошкільних закладах». У тому ж році, я створила гурток декоративного ткацтва «Килимок» в ПТУ-16 в місті Богуславі, де навчала дітей ткацтву килимів на «рамах» і верстатах. Ткані вироби поєднувалися з різними видами макраме або інсталяція з дерева. Це були декоративні панно, килими, доріжки, накидки на стільці та інше. Навіть перебуваючи у декретній відпустці, я ткала килими вдома.

З 1990-х і понині я беру участь у весняних та осінніх ярмарках-виставках з моїми виробами, у музейному святі «День ткалі та вишивальниці», що щороку відбуваються у Музей народної архітектури та побуту в селі Пирогові.

З 1995 я почала пошук автентичного орнаменту килимів Центральної України. Згодом перший килимок «Маки» був створений і у 2000-му його вперше побачили на всеукраїнській виставці «Народне мистецтво-2000», що проходила у Національному виставковому центрі «Український дім».

Все творче життя я намагалася вчитися новому, засвоювати нові техніки і здобувати нові знання, відвідувати виставки і переймати досвід колег по цеху. Тому, рішення про отримання вищої освіти логічно назріло. В 2002 я вступаю до Державній академії керівних кадрів культури і мистецтв, яку закінчую у 2005, здобувши спеціальність: «Образотворче та декоративно-прикладне мистецтво». Тоді ж, з 2005-го, я щороку беру участь у фольклорних фестивалях Олега Скрипки «Країна мрій», де презентую свої нові вироби. Крім виставкових, ярмаркових і фестивалях дійств, мої ткані авторські ексклюзивні роботи можна бачити на постійно діючій виставці в історичному музеї "Мамаєва Слобода". А ще всі вони є на моєму сайті - http://kylymy.lemon.ua

В березні 2010 р. я стала членом національної спілки майстрів народного мистецтва України і продовжую творити. Бо творчість дає мені відчуття щастя!