Вшанували геніального Павла Тичину

125-річчя з дня народження нашого геніального земляка – Поета Павла Тичини – чудово й оригінально відзначили в обласній науковій бібліотеці імені В. Короленка. Співробітники бібліотеки підготували літературно-музичну композицію, в якій цікаво та відверто розповіли про невідомого Тичину – про його перше прекрасне кохання, що спочатку окрилило юного поета, а потім стало душевною раною на все життя. Про муки й терзання щирого патріота України, який змушений був увесь час пристосовуватися до жорстокого, лицемірного, несправедливого режиму спотворення дійсності, несвободи, тотальної цензури та приниження людської гідності.

Автор пронизливого вірша про Героїв Крут, знаменитих «Сонячних сонетів» та заборонених на цілі десятиліття поезій, зокрема збірки «Замість сонетів і октав», прославлений директор Інституту літератури Національної Академії Наук України, згодом – Міністр освіти та голова Верховної Ради України, – це все він, Павло Тичина, котрий, за спогадами його друзів-письменників, зовсім не хотів бути державним радянським діячем, однак не мав вибору… Втім, Поет щиро любив рідну землю, своїх земляків, співучу українську мову і, як міг, підтримував молодих талановитих письменників – багатьом просто давав власні гроші, не афішуючи благодійність, розуміючи, як складно заробляти на життя обдарованим студентам.

Власне, на святі не було жодного виступу – демонструвалися зворушливі кадри з документальної кінострічки про закоханого Павла Тичину «Земне останнє цілування», вірші Поета, пісні, музика, спогади сучасників… Все це дивовижним чином поєдналося в багатогранну композицію, достойну пам’яті нашого генія. Сценарій вечора створила співробітник бібліотеки Валентина Куценко, яка майстерно втілила його разом зі своїми колегами: Анастасією Ширмановою, Мариною Оксьоменко, Яною Петруняк, Світланою Сучковою.

У яскравому дійстві взяли участь директор обласної наукової бібліотеки імені В. Короленка Інна Аліференко, голова Літературної спілки «Чернігів», головний редактор журналу «Літературний Чернігів» Михась Ткач, голова обласної організації Національної спілки письменників України Олена Конечна, поет Володимир Сапон…

А президент Міжнародної літературно-мистецької Академії України, письменник і наш колега – журналіст «Деснянської правди» Сергій Дзюба урочисто вручив наприкінці цього хвилюючого свята почесну нагороду Академії – міжнародну літературну відзнаку імені Пантелеймона Куліша нашій землячці, чудовій українській письменниці Ларисі Ткач – за книжку віршів «Кришталева роса».

Сергій КВІТНИЦЬКИЙ