Просвітителька, педагог, прозаїк, літературознавець, культурно-освітня та громадська діячка, одна з засновниць жіночого руху в Україні, член уряду УНР, член Центральної Ради, голова Української Національної Жіночої Ради, професор Українського Педагогічного інституту імені М. Драгоманова у Празі, турботлива дружина та мати – все це Софія Федорівна Русова (1856-1940) – наша землячка, уродженка с. Олешня Ріпкинcького району.
18 лютого – 160-й день народження цієї видатної жінки. З цієї нагоди у читальній залі Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені В. Г. Короленка, в рамках засідання клубу „Краєзнавець”, відбувся Круглий стіл «Софії Русовій присвячується».
Директор бібліотеки Інна Аліференко привітала учасників зібрання, розповіла про основні віхи життя та діяльності С. Ф. Русової та наголосила, що серед засновників Чернігівської громадської бібліотеки, правонаступницею якої є сучасна Чернігівська ОУНБ імені В. Г. Короленка, була саме Софія Русова. Читаємо в її спогадах: «Взагалі статистичне бюро було тоді неначе культурним центром Чернігова: ініціатива у всіх громадських інтелектуально-мистецьких справах виходила від статистиків. До 1876 р. не було в Чернігові ніякої публічної книгозбірні, коли не рахувати книгарні Кранца, що в ній ледве можна було якусь книжку роздобути. Отож, ... статистики вирішили зорганізувати громадську книгозбірню. Скликали на збори всю інтелігенцію, обрали президію: Червинського – головою, мене – секретарем, Тищинського – скарбником. Різними концертами та виставами зібрали потрібні гроші, чимало книжок дістали на тимчасове користування. Довго губернатор не хотів давати дозволу на відкриття такої бібліотеки, довго директор місцевої гімназії не дозволяв учням і близько підходити до такого небезпечного місця. Але, завдяки сумлінній лояльності першого голови Червинського, вона ввійшла в життя. Взагалі треба дивуватись, як цю бібліотеку переслідувано, скільки трусів зроблено в ній за те тільки, що вона давала населенню гарні книжки. Але, не зважаючи на те, проіснувала вона понад 30 років; її, як дитину, виплекала сама тільки опозиція».
У засіданні круглого столу взяли участь науковці Навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства імені О. М. Лазаревського ЧНПУ імені Т. Г. Шевченка: кандидат педагогічних наук Лариса Юда, кандидати історичних наук Тамара Демченко та Олександр Рахно, які у своїх виступах висвітлили теми внеску Софії Русової у вивчення долі визначних жінок та проблеми виховання історією, її громадську та письменницьку діяльність на еміграції та погляд з ХХІ століття на життя та діяльність її чоловіка, громадського діяча і вченого Олександра Русова.
Сторінками мемуарів С. Ф. Русової „Мої спомини” провела присутніх завідувачка відділу краєзнавства бібліотеки Ірина Каганова. Директор Ріпкинської гімназії Наталія Корж поділилась досвідом роботи „Центру педагогічної спадщини Софії Русової”, що активно діє у цьому навчальному закладі. А історик та краєзнавець Володимир Єрмак розповів про вшанування пам’яті Софії Русової на її батьківщині.
Присутні ознайомилися з книжково-інформаційною виставкою „Софія Русова: „Я присвятила Україні усе своє життя”.
Ірина КАГАНОВА,
завідувачка відділу краєзнавства
Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка