Володимир Шовкошитний: «Я бачив»

Видатний український письменник, публіцист, видавець, державний та громадський діяч, доктор філософії, перший заступник голови Національної спілки письменників України Володимир Шовковшитний із великим успіхом презентував у Чернігові свою нову, вже резонансну, книжку «Я бачив» – про Чорнобильську трагедію. Зустріч відбулася в обласній науковій бібліотеці імені Володимира Короленка.

Художньо-документальна повість «Я бачив» – це нова спроба одного з провідних українських сучасних письменників Володимира Шовкошитного, свідка Чорнобильської катастрофи та самовідданого ліквідатора її наслідків, поєднати воєдино болючу літературу пам’яті й об’єктивну літературу факту. Адже, на думку автора, не існує жанрів поза життям, а воно, життя, є жанром всеохопним. Отож у хвилюючому та проникливому творі поєднані спогади очевидців найбільшої техногенної катастрофи в історії людства, учасників ліквідації аварії на ЧАЕС; простежені долі героїв; проаналізовані техногенні, економічні, соціальні та медичні наслідки наймасштабнішого рукотворного лиха; показані перспективи відродження і повернення забруднених територій у народногосподарський обіг.

Ця правдива книжка, написана з неймовірною силою, дає відповідь на головні питання, котрі постали після жахливої катастрофи; показує духовний зв’язок героїв Чорнобиля, майданівців та учасників АТО. Адже всі 30 років після аварії на ЧАЕС автор був у самісінькому епіцентрі Українського життя.

У книзі подано і власний погляд на постчорнобильський світ відомого фотохудожника Юрія Косіна, учасника ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Взагалі ж, «атомний» стаж Шовкошитного складає дванадцять років, з яких півтора року він мужньо керував групою ліквідації наслідків аварії на четвертому блоці ЧАЕС. Також протягом чотирьох років народний депутат Володимир Шовкошитний займався вирішенням чорнобильських проблем на парламентському рівні, був головою підкомісії з питань 30-кілометрової зони ЧАЕС, а згодом працював секретарем Чорнобильської комісії Верховної Ради України і був одним із головних авторів Чорнобильського законодавства.

З 1990-го до 2003 року Володимира Федоровича чотири рази обирали президентом спочатку всесоюзної (1990), а потім міжнародної (1991-2003) організації «Союз Чорнобиль» (яку Шовкошитний привів до ООН, зробивши її офіційним консультантом цієї найавторитетнішої світової організації). Ще близько десяти років він залишався в ній головою координаційної ради. Весь цей час Чорнобиль невідступно був поряд, тож увесь комплекс проблем, ним породжених, не становить для автора книги «Я бачив» великої таємниці… По суті, в Україні є лише кілька людей, більш утаємничених у чорнобильські проблеми, але бачення цих «посвячених» також є в новій талановитій повісті Володимира Шовкошитного.

Ця книжка – унікальна, адже писалася, як розповів автор, усі тридцять років, упродовж яких зникла держава, де сталася Чорнобильська катастрофа, і яка, власне, й мала б нести відповідальність за її наслідки. Увесь тягар ліг на плечі молодої України, а от спадкоємиця тієї радянської імперії – путінська Росія – розпочала проти неї криваву війну. «Діти моїх колишніх побратимів – російських чорнобильців – воюють проти моєї держави й проти мого сина Родіона, який зараз уже третій рік поспіль захищає Україну зі зброєю в руках від окупантів, – наголосив Володимир Шовкошитний. – Змінювався світ, то змінювалися й мої, авторські, оцінки подій, учасником яких довелося бути. Незмінними залишилися цінності. Україна в їх шкалі – понад усе».

Шовкошитний переконаний: якби реактор на Чорнобильській АЕС мав іншу конструкцію, такої катастрофи б не сталося! Про це свідчить і аварія в Японії, де реактор витримав потужний землетрус і великі цунамі, адже мав корпус, якого в чорнобильському реакторі взагалі не було… Однак колектив Чорнобильської АЕС у таких надзвичайно складних умовах діяв самовіддано.

На дивовижних світлинах у книзі «Я бачив» є, зокрема, американський доктор Стідж і врятований ним українець Дмитрик Майченко у Сіетлі. «Це – незабутня історія, – розповів нам Володимир Федорович. – Якось вночі мені подзвонила згорьована жінка – благала порятувати свого сина, котрому дуже терміново потрібно було зробити надзвичайно складну операцію, бо інакше б цей хлопчик помер… Я взяв усю відповідальність на себе (хоч шанси були – як то кажуть, 50 на 50), не зволікаючи, звернувся до висококваліфікованого фахівця з США – лікаря Стіджа, й той врятував Дмитрика!.. І це – не єдиний такий випадок, попри те, що подібні складні операції за океаном коштують шалені гроші – аж сотні тисяч доларів, а рідна держава нашій громадській організації «Союз Чорнобиль» фінансово практично не допомагала».

Ось такий він, Володимир Шовкошитний – добродій, який практично щодня здійснював «звичайні» подвиги в Чорнобилі, мужньо захищав нашу свободу й гідність на Майдані, а зараз чекає сина з війни… Тепер Володимир Федорович здійснив ще один великий подвиг – створив важливу книжку про пережите, увічнивши багатьох побратимів-ліквідаторів, а головне – написав правду, нічого не приховуючи. Така Книга варта й Шевченківської премії, і звання «Герой України». Хоч справа, звичайно, не в званнях та нагородах…

Автор представив також свою історичну трилогію «Кров – свята», яка неначе скидає з нашої історії шкаралущу ворожих міфів і являє читачеві храм української державності вже без риштувань. Велике зацікавлення викликала й поетична збірка Володимира Шовкошитного «Запали свічу». Всі книжки побачили світ у популярному видавництві «Український пріоритет».

Цікава зустріч із письменником, заступником голови Народного Руху України Володимиром Шовковшитним відбулася з ініціативи Чернігівської обласної «Просвіти» – до тридцятиріччя Чорнобильської трагедії. Також в обласній бібліотеці організували виставку «Полин Чорнобиля гірчить і досі». Письменника тепло вітали на чернігівській землі директор обласної наукової бібліотеки Інна Аліференко, голова Літературної спілки «Чернігів», головний редактор журналу «Літературний Чернігів» Михась Ткач, очільниця обласної організації Національної спілки письменників України Олена Конечна, вчений секретар Національного заповідника «Чернігів стародавній», голова обласної організації Народного руху України Сергій Черняков, поетеса Надія Галковська, працівники обласної газети «Деснянська правда», представники Міжнародної літературно-мистецької Академії України, науковці, студенти, а також ліквідатори аварії на Чорнобильській АЕС. Вела цей незабутній вечір співробітник обласної універсальної наукової бібліотеки імені В. Короленка Наталія Карбовська.

Після зустрічі ми ще довго спілкувалися з автором, а потім всю дорогу додому (вирішили пройтися годину пішки) обговорювали з Михасем Ткачем почуте й побачене. Думаю, це – одна з найкращих цьогорічних презентацій у Чернігові. Такого рівня, як ювілейний творчий вечір Поета Леоніда Горлача. До речі, всі нові книжки Володимира Шовкошитного є в обласній науковій бібліотеці імені В. Короленка – читаю зараз, буквально відірватися не можу, наскільки цікаво й аргументовано пише цей дивовижний чоловік. Тому таким гостям ми завжди раді!

Сергій ДЗЮБА