"Культура і життя", № 51–52. Анонс.

«Від Андрія до Маланки всім Вам пряників в’язанки!» – віншує своїх читачів газета «Культура і життя» в № 51–52, яким завершує цей розмаїтий 2016-ий рік. Нагадуємо, щоб передплатити газету на наступний рік залишилося дуже мало часу! Наш індекс - 60969.
«Наголос» номера – «Виставка до Дня Збройних сил України» у Вишгородський історико-культурний заповідник. До кінця січня всі охочі можуть ознайомитися зі світлинами-спогадами про Небесну сотню, артефактами війни, подвигу медиків-фронтовиків, стендом Народного Героя Андрія Шуби і не тільки. «Найсильніша експозиція – з присвятою загиблим воїнам», – запевняють організатори та анонсують нові патріотичні акції.
Про передноворічні новини 1892 року (а саме тоді народився Михайло Семенко) розповідає Любов Якимчук (Lyuba Yakimchuk) у своїй традиційній рубриці «На перехресній станції». «Отже, розгортаємо наші прекрасні широкоформатні газети із кислотним папером, що вже розсипається в руках, і читаємо захоплюючі замітки та статті», – у матеріалі «Сто двадцять чотири».
«Ми – чесне військо чесної землі!» та «Попит на героїв, мода на козацьке» – статті Сергій Лащенко. На двох шпальтах «Ідентичності» автор знайомить читача з воїном Олегом Кіращуком та його незвичним заняттям, а також роздумує про ефективний менеджмент у галузі націєтворення.
Фотограф Антон Кіреєв офірував своїй країні найдорожче – власне життя. Але його благородна справа продовжує жити завдяки старанням дружини та друзів звитяжця. На виставки «до нього приходять люди: подивитися фото, поспілкуватися через створені і пережиті ним події. Наступним кроком мав би бути альбом майстра, – переконаний Roman Ratushnyy. – Справа за меценатом і просто небайдужими людьми». Читайте про героя у рубриці «Фотокраїна»: «Антон Кіреєв. Військовий кореспондент».
Відсвяткувати «Новий рік та Різдво у Львові» запрошує Надія Пастернак. На гостей міста Лева чекає цікава програма розважальних та пізнавальних заходів, сюрпризи і подарунки.
«Українські фільми продовжують виходити у прокат – усім українофобам на зло», – ділиться новинами Єлизавета Красніченко. Про враження журналістки від прем’єри стрічки «Моя бабуся Фані Каплан» та очікувані новинки прийдешнього року читайте на шпальті «Кіно».
«Акцент» номера – матеріал Sergey Bahin «Ювілей мецената у Музеї літератури». Вчителі та викладачі українських навчальних закладів відзначили 155-річчя з дня народження Євгена Чикаленка. Автор оприлюднює дивовижні факти з життя благородного діяча.
Рубрика «Театр» представлена матеріалами Lyudmila Oltarzhevska та Єлизавети Тарасової. До уваги читачів – інтерв’ю з режисером-постановником, автором інсценізації відомого роману «Три товариші» Е. М. Ремарка Юрієм Одиноким («Митець малює нові світи…»); а також – із режисером і художнім керівником театру української традиції «Дзеркало» Володимиром Петранюком («Театр – це теж війна»).
«На порозі Нового року» – Журнал "Музика"». Головний редактор часопису Володимир Корнійчук анонсує нові та цікаві передсвяткові матеріали.
Всеукраїнський відкритий фестиваль-конкурс виконавської майстерності гри на народних інструментах серед учнів та викладачів початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів – з успіхом пройшов у Полтавській міській дитячій музичній школі №2 імені В. Шаповаленка. Про це – стаття Vlad Subota «Барви Полтави» у рубриці «Слобожанщина».
«Колись, шукаючи порятунку, українець Павло Коцага з Ямполя перевіз сім’ю через Дністер і оселився в селі неподалік міста Сороки. А тепер, через чотири покоління, українське коріння покликало його нащадка Laurențiu Coțaga до Києва…» Головний редактор газети «Культура і життя» Євген Букет розповідає про неймовірного молдованина українського походження та роль нашої музики у його житті. Стаття «Україна – джерело натхнення».
У створенні фільму про буремні події в нашій державі – «Найскладніше – бути відвертим», – каже журналістка і сценаристка Марія Старожицька в інтерв’ю Христина Дичко. – «У розповіді передати моменти сміливості і слабкості учасників історії, їхні почуття, почуття мирного населення, яке там застала війна і яке не очікувало нічого подібного…» Рубрика «Культура і війна».
Вокаліст Олег Дзюба і радіожурналістка лариса татаринова – талановите мистецьке подружжя. «Жартують, доповнюють одне одного, живуть у злагоді й любові», – пише Тетяна Череп-Пероганич. Про кохання, яке долає всі перешкоди, – у статті «Любові життєдайна сила».
«Кримські нотатки» занурюють читача газети у таємничий вир кримськотатарських мелодій. «Музика ханського періоду» вабить, зачаровує, заново відкривається уважному досліднику мистецтва, яке сягає корінням у глибину століть.
«На захисті авторського слова» стоїть донька Юрія Горліс-Горського, старшини армії УНР, письменника, який створив легендарний роман «Холодний Яр». Численних змін зазнав автентичний текст автора, тож пані Лариса Лісовська робить усе можливе, аби донести до українського читача книгу в оригіналі. Матеріал Христини Дичко.
Один із кращих вітчизняних перекладачів Анатоль Перепадя трагічно загинув у 2008 році, та його безцінна праця залишиться з читачами на століття. Про «унікальні твори італійського політика, філософа, історика, письменника, поета і комедіографа Середньовіччя Нікколо Мак’явеллі у перекладі А. Перепаді», – у розповіді Тараса Головка на шпальті «Література».
«Чим живе нині музика Євгена Льонка?» – дізнаєтесь на «Сторінках історії». Матеріал кандидата мистецтвознавства Степана Лісецького.
«Століття будівлі «Кричевського-Лебіщака» відзначили в Опішному. Жанна Різниченко розповідає: сотню років тому «архітектор, живописець, графік, художник кіно, академік, доктор мистецтвознавчих наук, професор Василь Кричевський та обдарований талантом будівничого технолог-кераміст, організатор вітчизняного гончарного виробництва Юрко Лебіщак подарували мистецькій спадщині унікальне архітектурне творіння українського модерну». Рубрика «Музейництво».
«Інформуємо» читачів про стан підземних споруд НЗ «Софія Київська» та роз’яснюємо резонансне повідомлення про руйнування історичної території. Матеріал прес-служби Міністерство культури України.
Завершує останній цьогорічний номер «Культури і життя» розповідь Лариса Самійленко про святкування дня народження співачки ІЛЛАРІЇ. Зіркові гості зібралися на свято Катерини невипадково. Деталі читайте у рубриці «Післямова».

Євген Букет,
головний редактор газети "Культура і життя"