"Слово Просвіти" №4, 2017. Анонс.

Тематичне мотто цього числа:національна свідомість українців мовоцентрична.

Зараз навколо законопроекту про державну мову наговорено багато різного: розумного і не дуже,трагедійного і драматичного, надмірно надривного і категорично дурного. Видається, що люди справді не бачать або навмисно не помічають дійсного стану речей, який такого закону невідкладно вимагає.
Все й одразу обгрунтувати не зможемо,але цим постійно займаємося. Давно і послідовно, наш девіз -"Без мови немає нації".

Сьогоднішній випуск тижневика, якщо Ви його уважно прочитаєте, - а це таки праця, бо йдеться про речі, які потребують думання,--дасть Вам широку інформацію і факти, за Вами-висновки і пропозиції. І звісно ж, емоції, бо тільки зомбі й пам'ятники епохи тоталітаризму лишаються байдужими або й ворожими до української мови .

"Конституційний суд: думи над мовою"- стаття Ірина Фаріон, яка ініціювала подання 57 народних депутатів України УІІ скликання про неконституційність так званого мовного закону Ка-Ка. Коли Конституційний суд виголосить своє рішення? Можливо, 21 лютого, на Міжнародний день рідної мови?

Тоді наші сьогоднішні публікації, скажімо, відповіді міністерств освіти і науки, культури, молоді і спорту щодо ухвали просвітянської Всеукраїнської науково-практичної конференції "Державна мова в освіті"; друга подача аналітики від Дмитро Пилипчук "Про дозу дьогтю в бочці меду" (Статистика українського друку на тлі гібридної війни); Відкритий лист до Міністра освіти і науки Лілії Гриневич щодо проекту Типового навчального плану для 10-11 класів, який має понад 2000 підписів науковців, учителів, батьків.

Чесний аналіз проекту Закону "Про забезпечення держа вної підтримки заходів з розвитку,популяризації та захисту російської та інших мов в Україні"від Володимир Ференц;Резолюція урочистого віча до Дня проголошення ЦР відновлення Незалежності України 22 січня 2918 року та Дня Соборності України 22 січня 1919 року;Мовний світ Олекси Тихого та мовнодержавні реалії сьогодення (Анатолій Загнітко); стаття Іван Ющук про історію життя українського радянського вчителя,викладену Миколою Солтисом в автобіографічному романі "Чому я не сокіл"- це не лише наш діалог з читачами, а й експертні об'єктивні й інформаційні матеріали, які може використати в якості свідчень про становище української мови в Україні будь-який суд, навіть Божий...

Іван Корсак, уривки з роману якого ми друкуємо, Поетичний автограф від Тетяна Череп-Пероганич, Читацьке віче -збірка цікавих листів від читачів газети, опосередковано-через Едуарда Овчаренка- присутні на шпальтах газети художники Микола Закусило, Анатолій Марчук та Галина Дюговська, влучне і вагоме слово Юрія Щербака про Євгена Гуцала, - словом, мені віриться, що читачам є що оцінити і вибрати,за щось нас покритикувати, а комусь і добре слово сказати.

І, насамкінець: поетові, видавцеві, просвітянину Василю Василь Клічак-60 років. Про те, який цікавий і неповторний Василь Йосипович - читайте в освідченні його друга і неймовірного поета Василя Рябого з Коломиї. З води й роси Вам, Василі!
 

Любов Голота,
головний редактор газети "Слово Просвіти"