Катерина Білокур – цар-колос Богданівки

Ніна Головченко

10 червня  2017 року у селі Богданівка, Яготинського району, Київської області відбувся VІ Всеукраїнський сільський фестиваль народної творчості «КАТЕРИНИНА ПІСНЯ», присвячений пам’яті Народної художниці України Катерини БІЛОКУР.

Ця культурна подія сприяє популяризації художньої та епістолярної спадщини Народної художниці України К. В. Білокур зокрема, відродженню духовності українського народу загалом.

Традиційно учасники фестивалю збираються зранку біля музею-садиби К.В. Білокур по вулиці Білокур, 72, де директор музею, невтомна Ольга Шаповал, емоційно та захопливо розповідає про самобутню мисткиню, її драматичну долю та коротку славу, яку вона пізнала в останні роки життя в Україні та Франції. У маленькій хатині збережено інтер’єр, особисті речі, ранні роботи і предмети малярства К.В. Білокур. Експозицію підсилюють традиційні предмети побуту, рушники, вбрання, що були актуальними в українському селі першої половини ХХ століття. Осучаснюють музей-садибу книги, мистецькі альбоми, фото, буклети і відеофільми, що поглиблюють і фіксують для історії життя і творчість художниці, яка ступила за поріг хати у світ малярства і розірвала коло традиційного селянського буття. Кімнати чисто вибілені, прикрашені квітами, які так любила Катерина Василівна, підлога застелена  сухою духмяною травою, скошеною на леваді наприкінці городу. А у дворі садиби квіти розкошують наживо від весни до пізньої осени…

Мистецькі колективи зазвичай приїздять до Катерини Василівни у Богданівку з квітами. Нині троянди, ромашки, півонію, шовкову траву і запашну м’яту у Вінок пам’яти мисткині вплітали шанувальники її таланту з Київщини, Полтавщини, Черкащини та Чернігівщини. Своєрідний перформанс підсилювало пісенне попурі з улюблених творів Катерини Василівни та пісень на її ушанування. Це хвилююче дійство – поєднання квітів, пісні, яскравих сонячних променів і буйної зелені з незримою присутністю мисткині біля її оселі − утілює щире бажання небайдужих людей хоча б у інших світах обігріти художницю справжньою любов’ю.

Наступний етап фестивалю – проща до Катерини. Від садиби К. В. Білокур учасники фестивалю рушають з Вінком до могили художниці, що знаходиться на меморіальному комплексі в центрі села. До ходи – своєрідного спокутування провини українців за те, що вчасно не розгледіли і не підтримали розквіт таланту Катерини Білокур, чим обумовили її злиденне життя в холодній хаті, малювання прихватком, зневагу через те, що вона не така, як звичайні сільські жінки… − приєднуються мешканці села та гості, котрі під’їжджають на свято здалеку.

На панахиді, що триває біля могили К. В. Білокур, кожен молиться за світлу пам’ять обдарованої українки та глибше усвідомлює відповідальність за те, що талант, непересічну особистість треба бачити, цінувати і підтримувати вчасно. Митець має відбуватися у гармонії зі світом, а не всупереч усьому…

Найтриваліше дійство фестивалю – виступи народних творчих колективів. Розпочинається концерт своєрідною інтродукцією, алюзією до картини К. Білокур «Богданівські яблука»: глядачів пригощають яблуками, у такий спосіб ніби причащають непосвячених Катерининим світом.

Цього року концерт відкрив почесний гість – народний артист України, соліст Національної опери України  Ігор Борко, котрий виконав декілька класичних українських романсів. У рамках концерту перевидання книги про життя і творчість К.В. Білокур М. Кагарлицького презентувала вдова письменника Ольга Кагарлицька. Співведучі заходу Ніна Михайлишина, громадський діяч, народознавець, і Надія Слабковська, керівник народного аматорського фольклорно-етнографічного ансамблю «Берегиня» Богданівського сільського будинку культури, модерували захід: представляли колективи, додавали доречні коментарі про історію пісні чи певного звичаю, вітали учасників, дякували сільським головам за підтримку своїх колективів та фестивалю «Катеринина пісня», запрошували до слова, до вручення/отримання подяк і відзнак, на знимкування.

Двадцять один колектив з колоритними назвами «Берегиня», «Мальви», «Чураївна», «Оберіг», «Відлуння Полісся», «Гречаники», «Сузір’я», «Травневі роси», «Яворина», «Хуторянка», «Ковалівчанка», «Горлиця», «Вербиченька», «Великодимерські баламути», «Черкаські цокотухи», Вищебулатецький народний хор і солісти (Галина Лихацька) співали давні фольклорні композиції, класичні народні та авторські пісні, читали вірші на пошану художниці Катерини Білокур. Потужна енергетика української пісні, щира емоція тепла і причетності до творчості створили неймовірну атмосферу.

Уже після вручення нагород і знимкування на згадку на порозі Богданівського будинку культури артисти-аматори спільно з глядачами – мешканцями села співали «На коня!..» та «Многая літа!..» авторам ідеї фестивалю «Катеринина пісня» та його організаторам.

Господарі фестивалю вручали учасникам подяки, квіти, символ фестивалю. Волонтери вчасно надавали представникам ЗМІ програму заходів та буклет фестивалю. Технічна служба спрацювала не гірше, ніж на Євробаченні: директор Будинку культури села Богданівка Анатолій Білокур (!) забезпечив якісну роботу і п’яти мікрофонів, і всіх «мінусовок», і підключення електрогітар, а також подбав про національне музичне тло під час коротких антрактів.

Треба зазначити, що прохолодного дня усіх зігрівали гарячі чай/кава та смаколики від організаторів, на виставці-продажу можна було придбати книги про К.В. Білокур, а також вишиванки, віночки, прикраси, текстиль з національним орнаментом, плетений посуд та посуд із глини. Найпопулярнішими були теплі ковдри та вовняні жилети/носки – глядачі вбиралися тепліше, але, попри мінливу погоду, свято не залишали (хіба що хтось поїхав подоїти корову – і бігом назад…)

Довідково:

Фестиваль «Катеринина пісня» започатковано 2012 року.

Автори ідеї:

  • Кагарлицький Микола Федосійович – Заслужений діяч мистецтв України, автор біографічних творів про К.В. Білокур, дослідник її творчості,
  • Осьмак Євдокія Хомівна – начальник відділу культури і туризму Яготинської районної державної адміністрації,
  • Борисенко Юрій Григорович – сільський голова села Богданівка,
  • Слабковська Надія Миколаївна – керівник народного аматорського фольклорно-етнографічного ансамблю «Берегиня» Богданівського сільського будинку культури,
  • Михайлишина Ніна Пилипівна – художній керівник Київського ОЦНТ.

Засновники фестивалю: Виконавчий комітет Богданівської сільської ради в особі сільського голови Ю.Г. Борисенка, народний аматорський фольклорно-етнографічний ансамбль «Берегиня» (керівник Н.М. Слабковська) та Осьмак Євдокія Хомівна.

Організатори: Виконавчий комітет Богданівської сільської ради, народний аматорський фольклорно-етнографічний ансамбль «Берегиня».

За підтримки: Яготинської районної державної адміністрації, Відділу культури національностей та релігії Яготинської РДА, районного Будинку культури , меморіального Музею-садиби К.В. Білокур, редакції районної газети «Яготинські вісті».

Про фестиваль «Катеринина пісня» у Вікіпедії: https://uk.wikipedia.org/wiki/Катеринина_пісня